X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ustawa o rolniczym handlu detalicznym bez poprawek komisji Senatu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 11:00
Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zaproponowała w środę poprawek do ustawy dot. rolniczego handlu detalicznego. Przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną od podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną od podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł.Foto: Shutterstock/MNStudio

Rolniczy handel detaliczny (RHD) (dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią) jest formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.

Kto może sprzedawać żywność ?

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną od podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł.

Jak podkreślił podczas środowego posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, celem nowelizacji jest zwiększenie możliwości rozwoju działalności rolniczego handlu detalicznego oraz zapewnienie źródła stabilnego dochodu dla małych rodzinnych gospodarstw.

Lech Kołakowski wskazał, że obecnie rolniczy handel detaliczny prowadzi 14,8 tys. podmiotów, a liczba ta stale wzrasta. "To oznacza, że ta stosunkowo nowa forma działalności zyskuje na popularności wśród rolników i konsumentów i jest opłacalna dla producentów" - podkreślił. Przypomniał, że założeniem ustawy sprzed 4 lat była liczba ok. 10 tys. podmiotów. "Widać, że ustawa spełniła swoją rolę" - ocenił.

Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa znosi maksymalne limity żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży żywności konsumentom finalnym i pozostawia te limity wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.

Efektem zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki - na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Henryk Kowalczyk: przyspieszamy prace nad Polskim Holdingiem Spożywczym

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 08:40
- Jest zmiana ustawy w Sejmie i sądzę, że to możliwe, żeby Polski Holding Spożywczy powstał w ciągu pół roku. To ambitny czas - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na 7. miejscu listy największych eksporterów w UE. Wiceminister rolnictwa wskazał główne atuty naszej żywności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:44
Saldo w obrotach artykułami rolno-spożywczymi jest dodatnie. W ubiegłym roku osiągnęło ono poziom 11,6 mld euro i w porównaniu z 2015 rokiem wzrosło o blisko 50 proc. (7,8 mld euro) - poinformował wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksportujemy coraz więcej żywności. KOWR podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:44
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że od stycznia do października br. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła o 6,7 procent rok do roku. Najczęściej wysyłamy za granicę mięso, a głównym partnerem handlowym pozostają Niemcy.
rozwiń zwiń