X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek pracy 2022 zdominują rekrutacje i podwyżki płac. Raport: plany mogą być zweryfikowane przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:42
W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm - wynika z raportu firmy Hays Poland. Pracodawcy zamierzają również rekrutować specjalistów z IT, sprzedaży, finansów i księgowości oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją.
Otrzymanie podwyżki w tym roku przewiduje 36 proc. specjalistów.
Otrzymanie podwyżki w tym roku przewiduje 36 proc. specjalistów.Foto: shutterstock, fizkes

Firma Hays Poland opublikowała raport poświęcony płacom i rynkowi pracy w 2022 r. Wynika z niego, że w 2021 r. podwyżki przyznało 71 proc. firm i instytucji objętych badaniem, mimo że takie plany na rok ubiegły miało tylko 57 proc. pracodawców.

"Chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, to większość pracowników nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac - zaledwie 3 proc. firm objętych badaniem" - stwierdzono w raporcie.

Dodano, że otrzymanie podwyżki w tym roku przewiduje 36 proc. specjalistów.

Powodem rekrutacji jest rozwój biznesu

O podwyżki może być o tyle łatwo, że aż 95 proc. pracodawców objętych badaniem spodziewa się, że w tym roku będzie prowadzić rekrutację nowych pracowników. 46 proc z nich oczekuje, że liczba prowadzonych procesów będzie większa niż ta odnotowana w minionym roku.

"Najczęściej wskazywanym przez pracodawców powodem zaplanowanych rekrutacji jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje. Na drugim miejscu (33 proc. wskazań) pojawiła się jednak potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść, a na trzecim (9 proc.) - zmiany strukturalne. Procesy rekrutacyjne przewidziane na 2022 rok często nie będą zatem powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia, lecz naturalną rotacją pracowników oraz zmianą potrzeb kompetencyjnych organizacji" - czytamy w raporcie.Niesprzyjające wskaźniki makroekonomiczne

Analitycy odnotowują, że pracodawcy zamierzają rekrutować specjalistów z IT (40 proc. firm), sprzedaży (30 proc.), finansów i księgowości (26 proc.) oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją (po 25 proc.). Wyniki badania pokazują, że rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm.

"Plany te mogą jednak zostać zweryfikowane przez kolejne fale pandemicznych obostrzeń, głównie w sektorach szczególnie narażonych na ich wdrożenie, i niesprzyjające inwestycjom wskaźniki makroekonomiczne" - oceniono.

Raport płacowy Hays zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom na ponad 450 stanowiskach. W raporcie uwzględniona jest perspektywa firm - blisko 5000 organizacji działających w Polsce - oraz perspektywę pracowników i kandydatów - ponad 5200 osób.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:53
Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej Polaków zainteresowanych migracją zarobkową. Zobacz wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:58
Jak wynika z badania "Migracje Zarobkowe Polaków", pandemia nie wpłynęła znacząco na plany emigracyjne naszych rodaków. W 2019 r. emigrację zarobkową rozważało 19 proc. aktywnych zawodowo, a obecnie ten wskaźnik wynosi 16 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2022 r. rynek pracy czeka szybka odbudowa. Czego należy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 18:15
Jakie zmiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy zajdą na rynku pracy w Polsce? O tym mówił w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak - wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń