X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Via Baltica coraz dłuższa. Oddano kolejne 20 kilometrów nowej trasy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:28
Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka międzynarodowej trasy Via Batlica. Drogowcy udostępnili fragment tej trasy pomiędzy miejscowościami Wysokie i Raczki na Warmii i Mazurach.  Długość tego odcinka przekracza 20 kilometrów. Dziś o inwestycji mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka międzynarodowej trasy Via Batlica.
Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka międzynarodowej trasy Via Batlica. Foto: twitter/gddkia

W 2021 roku drogowcy oddali do ruchu ponad 420 kilometrów nowych dróg, w tym autostrad i "ekspresówek".

W tym roku kolejne setki kilometrów autostrady A1, Via Carpatii, Via Baltica

Jeszcze przed Nowym Rokiem przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadali, że w tym roku będzie równie dobrze, jeśli chodzi o zakończone inwestycje. W sumie w 2022 roku kierowcy mają skorzystać z około 345 kilometrów nowych tras, w tym autostrady A1, czy drogi Via Carpatia.


Posłuchaj
00:23 via.mp3 Jak powiedział podczas uroczystości związanej z zakończeniem inwestycji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Via Baltica przyczyni się do ożywienia gospodarczego Podlasia oraz Warmii i Mazur./IAR/.

Via Baltica to prawie 1000 kilometrów łączących Polskę z Estonią

Pierwszą tegoroczną "jaskółką" są nowe kilometry drogi Via Baltica. To międzynarodowa, częściowo już zrealizowana trasa, która połączy Polskę, przez Litwę, Łotwę z Estonią. Jej długość wyniesie prawie tysiąc kilometrów.

Oddany właśnie odcinek ma 20,2 kilometra długości. Jego budowa kosztowała ponad 480 milionów złotych. To pierwszy z trzech zakończonych odcinków zlokalizowanych na terenie Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Odcinek ten został wybudowany w parametrach drogi ekspresowej. To oznacza, że kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ramach inwestycji powstało 25 obiektów inżynierskich, w tym wiadukty, przepusty oraz węzeł Kalinowo. W ramach inwestycji wyremontowano także okoliczne drogi lokalne. Wybudowano też urządzenia służące ochronie środowiska.

Via Baltica szczególnie ważna dla regionu Warmii i Mazur oraz Podlasia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że Via Baltica będzie miała pozytywny wpływ na regiony, przez które przebiega. Przypomniał, że są to tereny, które dotychczas były wykluczone komunikacyjnie. Szef resortu podkreślił, że nowoczesna trasa ekspresowa zastąpi przestarzałą i uciążliwą  drogę krajową numer 61.

 - Tereny, które posiadają potencjał, a nie mogły się rozwijać gospodarczo, będą miały czas uczestnictwa w przyspieszonym rozwoju – mówił minister podczas uroczystości związanej z otwarciem tego odcinka.

Czytaj także:

Od sierpnia zeszłego roku zmotoryzowani mogą korzystać z odcinków trasy Via Baltica na północ od Łomży. Chodzi o odcinki  Kolno – Stawiski i Stawiski – Szczuczyn. Fragmentem tej trasy jest też zachodnia obwodnica Suwałk.

Trwają prace na kolejnych odcinkach nowej trasy

Prace trwają także na innych budowanych odcinkach tej trasy. Jednym z nich jest fragment Szczuczyn - Ełk Południe, którego długość wynosi 23 kilometry.

Na tym odcinku powstaną dwa węzły - Guty na połączeniu z DK61 oraz Ełk Południe na skrzyżowaniu z DK65 oraz MOP Niekrasy po obu stronach drogi.

Przewidywany termin zakończenia wszystkich robót to drugi kwartał 2022 roku.

Budowa trwa także na odcinkach, Szczuczyn – Ełk Południe,  Ełk Południe – Wysokie oraz na odcinku Suwałki – Budzisko. Zakończenie tych inwestycji jest planowane na 2022 lub 2023 rok.

Najwięcej problemów sprawia fragment z Łomży do Kolna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musiała odstąpić od umowy z wybranym wcześniej wykonawcą. Przyczyną był fakt, że po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę nie zamierzał przejść do fazy budowy, oficjalnie powołując się między innymi  na pandemię COVID-19 i niemożność przyjazdu kilkudziesięciu pracowników z Włoch.

Droga ekspresowa S61 będzie elementem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.


Aleksander Pszoniak, jk

Czytaj także

Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:00
 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zamierza w 2022 roku ogłosić przetargi na co najmniej 24 nowe odcinki dróg o łącznej długości 252 km. Duża część inwestycji GDDKiA będzie dotyczyła kolejnych odcinków tras: Via Carpatia i Via Baltica. To dwie, strategicznie ważne trasy komunikacyjne dla Międzymorza oraz krajów bałkańskich. Inwestycje wszystkich krajów Międzymorza o obie trasy szacuje się łącznie na 600 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie kolejnego odcinka A1. Premier: chcemy, aby drogi budowały perspektywy gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 15:16
- Oddajemy przed czasem pierwszy w Polsce odcinek autostrady z trzema pasami ruchu w każdą stronę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w kończącym się roku dopuszczono do użytku ponad 440 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal cała autostrada A1 oddana do użytku. Puda: to aorta gospodarcza naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:20
- Jesteśmy na otwarciu takiej drogi, która jest aortą gospodarczą w naszym kraju - powiedział Grzegorz Puda podczas przekazania do użytku kolejnego odcinka autostrady A1. Jak podkreślił, "nie ma możliwości rozwoju regionalnego bez nowych odcinków dróg".
rozwiń zwiń