X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

E-doręczenia w 2022 roku. Jakie urzędy publiczne będą w ten sposób dostępne?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:45
W 2022 r. będzie uruchamiany system e-Doręczeń, czyli elektronicznej korespondencji z urzędami ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W systemie będzie ZUS, NFZ, KRUS, a firmy dostaną bezpłatny adres do korespondencji z urzędami.
Od 5 lipca 2022 r. nałożony przez ustawodawcę obowiązek cyfrowej korespondencji  będzie dotyczył: NFZ, ZUS, KRUS, organów kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy.
Od 5 lipca 2022 r. nałożony przez ustawodawcę obowiązek cyfrowej korespondencji będzie dotyczył: NFZ, ZUS, KRUS, organów kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy.Foto: ESB Professional/Shutterstock.com

Ustawa o doręczeniach elektronicznych weszła w życie w październiku 2021 roku, jednak dotyczy ona obowiązków, które zostaną nałożone na administrację lub firmy od roku 2022.

Według informacji podanych na rządowej stronie gov.pl e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Każdy urząd, obywatel i przedsiębiorca będzie miał jeden adres do kontaktu i zabezpieczoną skrzynkę e-doręczeniową. Docelowo cała korespondencja podmiotów publicznych nadawana będzie w postaci elektronicznej.

System e-Doręczenia wejdzie stopniowo

Od 5 lipca 2022 r. nałożony przez ustawodawcę obowiązek cyfrowej korespondencji  będzie dotyczył: NFZ, ZUS, KRUS, organów kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy.

Kolejne instytucje będą włączać się do systemu od 2023 roku: od 1 stycznia 2023 r. – uczelnie wyższe i PAN, od 1 stycznia 2024 r. – jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, od 1 stycznia 2025 r. – pozostałe podmioty publiczne, a od 1 października 2029 r. – sądy i trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna.

Obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń będzie dotyczył także firm. Od 5 lipca 2022 r. obejmie on nowych przedsiębiorców rejestrujących się w KRS, którzy otrzymają adres do e-Doręczeń automatycznie, a od 1 października 2022 r. przedsiębiorców, którzy zarejestrują się w KRS przed 5 lipca 2022 r.

Z kolei od 31 stycznia 2023 r. adres do e-Doręczeń będą musieli mieć przedsiębiorcy rejestrujący się w CEiDG, od 30 września 2025 r. przedsiębiorcy zmieniający wpis w CEiDG, a od 1 października 2026 r. firmy zarejestrowane w CEiDG przed 31.01.2023 r.

Cyfrowy adres ze strony gov.pl

Adres do e-Doręczeń, po jego aktywacji i wpisaniu do bazy adresów elektronicznych, stanie się adresem do korespondencji urzędowej firmy. Oznacza to, że urzędy korzystające z e-Doręczeń będą przesyłały korespondencję danej firmie wyłącznie elektronicznie.

Firmy już w tej chwili mogą założyć darmową skrzynkę na Koncie Przedsiębiorcy na stronie gov.pl. Wystarczy złożyć wniosek o założenie adresu do e-Doręczeń, a następnie aktywować adres i skrzynkę.

Obywatele niekorzystający z technologii cyfrowych będą mogli korzystać z tzw. publicznej usługi hybrydowej. Publiczna usługa hybrydowa będzie polegała na przetworzeniu korespondencji nadanej elektronicznie do formy papierowe.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Transformacja cyfrowa jednym z priorytetów firm. Eksperci: pandemia przyspieszyła wdrażanie zmian

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 07:44
Transformacja cyfrowa to jeden z priorytetów firm prywatnych na najbliższy rok. Koronakryzys miał największy wpływ na jej przyspieszenie według 69 proc. ankietowanych - wynika z badania "Kryzys katalizatorem zmian: przyspieszenie" firmy Deloitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Sprawdź, jak uzyskać dostęp do szerokopasmowego internetu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:16
Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa tworzony jest powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej w całej Polsce. Do końca 2023 roku projekt obejmie ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Do tej pory beneficjentom projektów szerokopasmowych wypłacono ponad 2,5 mld zł, a z szybkich sieci korzysta już prawie 580 tys. gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia wzmocniła internet. Bardzo duży wzrost liczby użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:24
Liczba użytkowników internetu na całym świecie wzrosła w czasie ostatnich dwóch lat o 17 proc. - poinformowała w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach dyrektor biura rozwoju Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Doreen Bogdan-Martin. Mimo to nadal ponad jedna trzecia ludności naszego Globu nie korzysta z sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes EBI: pogłębia się przepaść pomiędzy Europą i innymi regionami w digitalizacji gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 15:45
UE odstaje od innych rozwiniętych gospodarek pod względem nadkładów na digitalizację; niezbędny jest poważny program inwestycyjny - oceniła we wtorek na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń