X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

1 stycznia wszedł w życie podatkowy Polski Ład. Sprawdź rozwiązania dla pracowników, seniorów i rodzin

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 15:15
Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać zmiany podatkowe przyjęte w ramach Polskiego Ładu. Dzięki nim w portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł, a niższe podatki zapłaci 18 mln naszych rodaków. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. 
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego ŁaduFoto: twitter.com/pisorgpl

Na reformie zyskają najbardziej pracownicy, emeryci i przedsiębiorcy.

Polski Ład to historyczna obniżka podatków

Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas - ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys.

Nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce.

System danin dostosowany do zdolności płatniczej podatników

Jak mówił minister finansów Tadeusz Kościński, Polski Ład dostosuje system podatkowy do zdolności płatniczej podatników, obniżając podatki dla osób mniej zarabiających i tych, które mają więcej osób na utrzymaniu.

- Podatku w ogóle nie zapłacą osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie. Niższe podatki będą płacić zarabiający do wysokości średniego wynagrodzenia. Dla osób zarabiających po średnim wynagrodzeniem a jego dwukrotnością nic się nie zmieni" - wyjaśnił.

Wzrost do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

Zmiany obejmują m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku i zwiększenie progu podatkowego. Inne będą też zasady płacenia składki zdrowotnej.

Zgodnie z nowymi przepisami kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Dzięki temu zwolniona z podatku zostanie pensja minimalna i emerytura do wysokości 2,5 tys. zł.

Wyższy będzie także próg podatkowy - wzrośnie do 120 tys. zł.

Polski Ład obniża też stawki ryczałtu dla inżynierów, pracowników IT i lekarzy oraz wprowadza pakiet ulg dla przedsiębiorców - m.in. na robotyzację i ekspansję.

Program zawiera zachęty dla emerytów, aby pozostali dłużej aktywni zawodowo, i ulgi dla rodzin z dziećmi.

Wprowadza także jednolitą składkę zdrowotną dla pracowników i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, której nie będzie można odliczać od podatku.

Wprowadzony zostaje również podatek dla największych firm, które unikają w Polsce opodatkowania. Te zmiany - jak tłumaczy resort finansów - mają sprawić, że polski system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy.

Oto najważniejsze rozwiązania podatkowego Polskiego Ładu:

- historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku - aż do 30 tys. zł,

- wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł,

- kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy,

- emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł,

- fair play w zakresie składki zdrowotnej,

- podatkowy restart gospodarki - pakiet rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorców,

- podatkowe fair play wobec państwa.

Brak PIT przy płacy minimalnej, emerytury do 2,5 tys. zł

- Nie jest racjonalny system, w którym podatek dochodowy płaci się od świadczeń mieszczących się w granicach minimalnego wynagrodzenia. Teraz to się zmieni. Polski Ład realizuje postulat braku PIT przy płacy minimalnej. Podatek będzie płacony dopiero od pierwszej złotówki zarobionej ponad 3200 zł miesięcznych zarobków. W efekcie podatku nie będzie płacić niemal 1,5 mln mniej zarabiających pracowników. Przyszły rok przyniesie również realizację postulatu emerytury bez podatku. PIT przestanie płacić aż 2/3 emerytów, czyli 6 mln osób, w tym wszyscy osiągający świadczenia w wysokości nie wyższej niż średnia emerytura, tj. 2500 zł - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład dla pracowników

W Polskim Ładzie wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach. Bez PIT będą pensje do 3180 zł brutto miesięcznie (czyli nawet nieco wyższe niż minimalna).

- Pracownik ochrony zarabiający miesięcznie 3180 zł zyska ponad 2000 zł rocznie na rękę.

- Kucharz zarabiający miesięcznie 3600 zł brutto zyska rocznie 1686 zł na rękę.

- Pracownik fizyczny zarabiający miesięcznie 4000 zł brutto zyska rocznie 1365 zł na rękę.

Dla pracowników o wyższych zarobkach (od 5700 zł brutto do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie) Polski Ład będzie co najmniej neutralny. I to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.


Posłuchaj
00:29 lad1.mp3 W Ministerstwie Rozwoju i Technologii została uruchomiona infolinia dotycząca programu Polski Ład. /IAR/

 

Polski Ład wspiera legalne zatrudnienie, chroni pracownika przed "wyrzuceniem" do szarej strefy

Polski Ład to również wsparcie legalnego zatrudnienia, czyli likwidacja pracy na czarno i wypłacania wynagrodzeń pod stołem. Od 1 stycznia 2022 r. konsekwencje takich działań będą obciążać wyłącznie pracodawcę.

- Polskie przepisy podatkowe nie chroniły dotychczas dostatecznie pracownika, który mógł być zmuszony do tego, by pracować w szarej strefie i chciał walczyć o to, by doprowadzić do zalegalizowania swojego zatrudnienia. Dotychczas, jeśli Państwowa Inspekcja Pracy wykryła proceder płacenia pod stołem, albo jeśli pracownik sam złożył do sądu pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy, to sam musiał zapłacić zaległe składki i podatki z odsetkami – nawet za pięć lat wstecz. Do tego pracownik był zagrożony odpowiedzialnością karno-skarbową. Od stycznia 2022 r. całkowicie się to zmieni. Polski Ład przenosi całość podatkowej odpowiedzialności za nielegalne zatrudnienie z pracownika na pracodawcę, czyli ze słabszej strony stosunku pracy na silniejszą - mówi wiceminister Sarnowski.

Pracodawca - nie pracownik - obarczony odpowiedzialnością za szarą strefę

W Polskim Ładzie to pracodawca zobowiązany będzie pokryć niezapłacony przez zatrudnionego na czarno pracownika podatek od wynagrodzeń i całość składek (ZUS i zdrowotną). Nie będzie mu jednak wolno zaliczyć ich w koszty. Przypisany zostanie mu również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracownik natomiast nie będzie płacił podatków, składek i uzyska dostęp do opieki zdrowotnej.

- Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment, żeby zrezygnować z nielegalnych praktyk. Pracodawcy chcący powrócić na "jasną stronę", będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej, dzięki której zaległego podatku od tych wynagrodzeń, które były wypłacane pod stołem do końca grudnia 2021 r., nie zapłaci ani pracownik, ani pracodawca. Pracodawca będzie jedynie musiał zapłacić za pracownika zaległe składki emerytalne - przypomina wiceminister Sarnowski.

Polski Ład zachęca pracowników do powrotu do Polski

Polski Ład to również zachęta dla Polaków do powrotu do Polski. Pracownicy, którzy przez co najmniej 3 lata mieszkali za granicą i wrócą do Polski ze swoją wiedzą i doświadczeniem, będą mogli przez cztery kolejno następujące po sobie lata korzystać ze zwolnienia z podatku dla przychodów do kwoty 85 528 zł.

Polski Ład dla seniorów

Podatkowa reforma Polskiego Ładu to korzyści dla 90 proc. emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób, i to mimo braku możliwości odliczania części opłaconej składki zdrowotnej od podatku.

W 2022 r. aż 2/3 emerytów i rencistów przestanie płacić PIT. To ponad 6 mln podatników, którzy nie zapłacą podatku dochodowego.


Posłuchaj
00:25 lad2.mp3 Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Jego głównym celem jest zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie lepszych warunków do życia dla obywateli. /IAR/

 

Brak PIT to efekt podwyższenia kwoty wolnej do 30 tys. zł. Dzięki temu w portfelu emeryta, którego świadczenie wynosi np. 2500 zł brutto miesięcznie, pozostanie 2250 zł więcej na rękę.

Polski Ład zachęca finansowo seniorów do pozostania w pracy

Polski Ład to również PIT-0 dla seniorów, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo. Takie osoby będą mogły skorzystać ze zwolnienia w PIT do kwoty 85 528 zł przychodów rocznie, niezależnie od tego, czy są to przychody z pracy na etacie, umowy-zlecenia lub działalności gospodarczej.

Dodatkowo seniorzy pracujący, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). W rezultacie w portfelu seniora zarabiającego np. 6000 zł brutto miesięcznie pozostanie rocznie ponad 4700 zł więcej.

W sumie dzięki reformie podatkowej Polskiego Ładu pracujący seniorzy zaoszczędzą w przyszłym roku co najmniej 800 mln zł podatku.

- PIT-0 dla seniora jest rozwiązaniem bardzo elastycznym. Mogą z niego skorzystać pracownicy i przedsiębiorcy, i to niezależnie od tego, w jaki sposób rozliczają podatek, na skali, liniowo czy ryczałtem. Ze zwolnienia będzie można skorzystać w dowolnym momencie roku. Jeśli np. podatnik osiągnie wiek emerytalny w kwietniu, będzie mógł zastosować odliczenie właśnie od kwietnia. Na wymierne efekty obniżki podatków nie trzeba będzie czekać do końca 2022 r. Wzrost wysokości wynagrodzenia na rękę aktywny zawodowo senior odczuje wcześnie, bo już na etapie odprowadzania zaliczek na podatek, czyli w pierwszym miesiącu, w którym skorzysta z ulgi - wskazuje wiceminister Sarnowski.

Polski Ład dla rodzin

Na reformie Polskiego Ładu zyskają też rodziny. Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej aż 60 tys. zł. Małżonkowie z pensją 3010 zł i 3500 zł brutto miesięcznie zyskają ok. 4000 zł rocznie. Gdyby rozliczali się oddzielnie, to zyskaliby na rękę łącznie 3600 zł rocznie.

W Polskim Ładzie rodzice nadal - tak jak w poprzednich latach - będą korzystać z ulgi na dzieci. Rodzina 2+2, która zarabia wspólnie 6500 zł brutto, zyska ok. 4000 zł na rękę. Nie dość, że w ogóle nie zapłaci podatku, to jeszcze otrzyma od państwa zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci w kwocie ok. 2000 zł.

Rodzice wychowujących co najmniej 4 dzieci korzystać będą z PIT- 0 dla rodzin 4+. To co najmniej  85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Do tego - dla podatników na skali (17 i 32 proc. PIT) dochodzi jeszcze 30 tys. kwoty wolnej. W sumie na PIT-0 dla rodzin 4+ skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

Dzięki tym rozwiązaniom np. rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, zyska rocznie aż 8945 zł. Małżonkowie nie dość, że nie zapłacą ok. 2000 zł podatku, który płacili przed reformą, to jeszcze dostaną od państwa ok. 6900 zł (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci).

Polski Ład dla przedsiębiorców, szczególnie dla najmniejszych i małych firm

Na samej reformie klina podatkowo-składkowego zyska aż 530 tys. najmniejszych firm. Polski Ład to jednak nie sama reforma podatkowo-składkowa, ale również szereg preferencji dla firm nastawionych na innowacje, inwestycje i ekspansję biznesu.

To m.in.:

- ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem,

- ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji,

- ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach,

- ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie przeznaczonej dla towaru linii produkcyjnej,

- ulga IP Box, która zmniejszy obciążenie na etapie jego sprzedaży,

- ulga na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów ułatwią polskim firmom wejście na giełdę i znalezienie potrzebnych im inwestorów,

- ulga konsolidacyjna kierowana do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia,

- ulga na ekspansję, dzięki której wydatki na poszukiwanie nowych rynków dla polskich produktów będą mogły zostać odliczone 2 razy,

- atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjnych polskich przedsiębiorstwach i start-upach.

Zmiany w Estońskim CIT

Polski Ład przewiduje znaczne uatrakcyjnienie Estońskiego CIT. Projekt zniesie limit przychodowy i dopuści do Estońskiego CIT spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne i spółdzielnie (te ostatnie - w zakresie tzw. funduszu inwestycyjnego). Zniknie również opodatkowanie na wejściu i na wyjściu. Ważną zmianą jest również obniżenie efektywnego opodatkowania małych CIT-owców PIT i CIT z 25 do 20 proc.

Fair play w składce zdrowotnej

Polski Ład to również sprawiedliwe zasady płacenia składki zdrowotnej.

Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników) i nie będzie odliczana od podatku.

Dla takich przedsiębiorców Polski Ład przewiduje specjalny mechanizm, zabezpieczający ich dochody. Dzięki niemu żaden przedsiębiorca na skali, którego dochód brutto wynosi od 5700 zł do niemal 13 tys. zł, zasadniczo nie straci na Polskim Ładzie.

Z kolei przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu.

Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna będzie niska i bardzo prosta do zastosowania - wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy:

- dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

- dla przychodów do 300 tys. zł - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

- dla wyższych - 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 107 tys. podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

Zmienią się także terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Przykładowo: składka za marzec będzie płacona od dochodu z lutego, w terminie do 20 kwietnia, za kwiecień od dochodu z marca, płatna do 20 maja.

Preferencje dla inwestycji i ekspansji

Polski Ład to również szereg preferencji, które wzmocnią inwestycje i innowacyjność naszej gospodarki, a tym samym jej konkurencyjność.

- System podatkowy powinien wspierać procesy inwestycyjne u przedsiębiorców. Odpowiednie ulgi mogą ułatwić firmom pozyskiwanie potrzebnego im kapitału, a jednocześnie sprawić, że inwestycje staną się dla biznesu po prostu tańsze - podkreśla wiceminister Sarnowski.

Jednym z celów Polskiego Ładu jest stworzenie przyjaznego klimatu podatkowego dla inwestorów strategicznych.

- Wielkich inwestorów nie przyciąga tylko korzystne, niskie opodatkowanie. Z ich punktu widzenia kluczowe jest, żeby podatki były wygodne w płaceniu, niedrogie w obsłudze, aby nie blokowały procesu inwestycyjnego, oraz żeby informacja o tym, jak planowana inwestycja będzie opodatkowana, jak najszybciej dotarła do podmiotu, który rozważa wejście na nasz rynek. I właśnie na te oczekiwania zagranicznych inwestorów odpowie w przyszłym roku polski system podatkowy - wskazuje wiceminister Sarnowski.

Podatkowe fair play wobec państwa, czyli rozwiązania godzące w szarą strefę, wyprowadzanie firm do rajów podatkowych

Polski Ład to również podatkowe fair play wobec państwa, czyli rozwiązania ograniczające szarą strefę, w tym m.in. wyprowadzanie dochodów do rajów podatkowych.

W tym celu wprowadzony zostanie m.in. podatek od wielkich zagranicznych koncernów.

Podatek ten nie będzie obciążał polskiego małego i średniego biznesu. Zapłaci go najwyżej kilka procent firm - największe korporacje, które nie płacą w Polsce podatku CIT i nie wynika to z dużych inwestycji, korzystania z ulg podatkowych czy sytuacji kryzysowej, ale z unikania opodatkowania i agresywnej inżynierii podatkowej.

Ministerstwo Finansów, IAR, jk

Czytaj także

Polski Ład. Oto rozwiązania wspierające i wzmacniające inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 15:47
Polski Ład to szereg rozwiązań,  które wzmocnią inwestycje firm i innowacyjność  polskiej gospodarki, a tym samym jej konkurencyjność.
rozwiń zwiń