X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport drogowy 2021. Ponad 22 tys. wypadków, ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 10:10
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister zapewnił również, że w Polsce drogi ekspresowe nie będą płatne dla samochodów osobowych.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie na antenie radiowej Jedynki przytoczył raport wypadków drogowych w 2021 roku.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych. To o ponad 900 wypadków drogowych mniej niż w roku 2020. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych jest niższa o 279, a rannych o 264. To pokazuje, że działania podejmowane po to, by Polska nie była notowana jako najbardziej niebezpieczny na drogach kraj w Europie, są skuteczne - podkreślił.

Kampania społeczna działa na świadomość kierowców

- Jest zdecydowanie lepiej w porównaniu do ubiegłego roku. Liczba osób zabitych na drogach każe nam każdorazowo robić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Ale już dzisiaj widać, jak skuteczne są działania, jakie podejmujemy. Jak chociażby działa kampania społeczna w mediach na świadomość kierowcy - powiedział Andrzej Adamski.

Pytany, czy brak zatwierdzenia europejskiej części KPO przez KE dla Polski zagraża inwestycjom drogowym w naszym kraju powiedział, że są one "realizowane bez zakłóceń".

- Ta sytuacja nie spowalnia, ani nie blokuje budów - stwierdził Andrzej Adamczyk.

Zaznaczył, że w Polce nie ma budowy, która została zatrzymana z powodu tego, że KE nie zatwierdziła KPO.


Posłuchaj
00:28 Program 1 Polskiego Radia A. Adamczyk o bezpieczeństwie na drogach.mp3 Program 1 Polskiego Radia A. Adamczyk o bezpieczeństwie na drogach (IAR)

 

Minister zwrócił uwagę, że w ramach KPO zaplanowano "dwa duże komponenty inwestycyjne".

- Polegają na dofinansowaniu budowy obwodnic w ciągach dróg krajowych oraz w zakresie punktowych inwestycji, które poprawiają bezpieczeństwo. Przeznaczono na to ok. 3 mld zł; przygotowania tych inwestycji trwają - powiedział.

- Chodzi m.in. o budowę obwodnic wokół miast, ciągi pieszo-rowerowe czy bezpieczne skrzyżowania - dodał.

Drogi ekspresowe nie są i nie będą płatne

Minister pytany o dojazd koleją na krakowskie lotnisko w Pyrzowicach przypomniał, że połączenie kolejowe jest budowane.

- Jest ono w fazie przygotowania. Mam nadzieję, że 2024 r. to będzie termin, kiedy pojedziemy już koleją do lotniska w Pyrzowicach - powiedział.

Dodał, że będzie to możliwie z Dworca Głównego w Katowicach.

Andrzej Adamczyk przypomniał też, że przed kilkoma dniami w Szczecinie podpisano decyzję o pozwoleniu na budowę dla ostatniego odcinka drogi ekspresowej S3 na wyspie Wolin do Świnoujścia, co daje szansę na to, że "przekazanie placu budowy nastąpi w najbliższych tygodniach".

Wyraził także nadzieję, że trasę ze Szczecina do Gdańska będzie można w pełni przemierzyć drogą ekspresową S6 w 2025 r. Zaznaczył, że będzie to bezpieczna droga "o parametrach - bez mała - autostrady", ale bezpłatna.

W Polsce drogi ekspresowe nie są i nie będą drogami płatnymi dla samochodów osobowych - zapewnił minister infrastruktury.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Czytaj także

Droga krajowa nr 94 zostanie zmodernizowana. GDDKiA poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:00
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice. Umowę w tej sprawie GDDKiA podpisała z wykonawcą, firmą Eurovia Polska. Drogowcy planują, że inwestycja będzie gotowa w 2025 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy odcinek A1 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:00
Od dziś kierowcy mogą korzystać z trzech pasów ruchu na autostradzie A1. Chodzi o siedmiokilometrowy odcinek autostrady A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne drogi w miejscach oddalonych od dużych centrów. W 2021 r. rządowy fundusz wsparł samorządy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 19:00
Stan krajowych dróg samorządowych nadal pozostawia wiele do życzenia. To główna barierą, która ogranicza czy wręcz hamuje wzrost bezpieczeństwa. Obniża także aktywność ekonomiczną i konkurencyjność regionów. Wsparciem dla samorządów terytorialnych w tym zakresie jest ustawa z października 2018 roku o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, która stanowi plan działań odnośnie dróg będących w gestii samorządów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:00
 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zamierza w 2022 roku ogłosić przetargi na co najmniej 24 nowe odcinki dróg o łącznej długości 252 km. Duża część inwestycji GDDKiA będzie dotyczyła kolejnych odcinków tras: Via Carpatia i Via Baltica. To dwie, strategicznie ważne trasy komunikacyjne dla Międzymorza oraz krajów bałkańskich. Inwestycje wszystkich krajów Międzymorza o obie trasy szacuje się łącznie na 600 mld euro.
rozwiń zwiń