X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niektóre nieruchomości kolejowe i lotnisk zwolnione z podatku. Nowelizacja uszczelnia obowiązujące prawo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:35
Część infrastruktury kolejowej i lotniskowej będzie od przyszłego roku zwolniona z podatku od nieruchomości. Dotyczy to elementów bezpośrednio wykorzystywanych przy przewozach kolejowych oraz nieruchomości lotnisk użytku publicznego.
Zgodnie z zapisami ustawy, zwolnienie z podatku obejmuje tylko tę część nieruchomości kolejowych, która jest zajęta na prowadzenie działalności kolejowej.
Zgodnie z zapisami ustawy, zwolnienie z podatku obejmuje tylko tę część nieruchomości kolejowych, która jest zajęta na prowadzenie działalności kolejowej.Foto: Krzysztof D./flickr/CC BY 2.0

Celem noweli dotyczącej infrastruktury kolejowej jest wyeliminowanie nadużyć i uszczelnienie systemu zwolnień od podatku od nieruchomości w sytuacji wykorzystywania gruntów kolejowych do prowadzenia działalności w obszarze niezwiązanym z kolejnictwem.

Poczekalnie, toalety, kasy biletowe

Zgodnie z zapisami ustawy, zwolnienie z podatku obejmuje tylko tę część nieruchomości kolejowych, która jest zajęta na prowadzenie działalności kolejowej. Chodzi m.in. o poczekalnie, toalety, powierzchnie kas biletowych i inne powierzchnie przeznaczone do sprzedaży biletów, pochylnie, kładki dla pieszych, punkty informacyjne czy miejsca parkingowe i ciągi dojazdowe do parkingów.

Poza tym zwolnienie obejmie m.in. grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej lub obiekty usługowe udostępniane przewoźnikom kolejowym, czy budynki i budowle wykorzystywane bezpośrednio do świadczenia usług związanych z obsługą podróżnych. Zwolnione z opodatkowania miałyby być nieruchomości zajmowane przez nieczynną kolejową infrastrukturę, czyli taką, na której nie jest prowadzony ruch kolejowy.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia także terminale towarowe - jako obiekty infrastruktury usługowej - z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ale wyłącznie w zakresie części przeznaczonej do prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług przewoźnikom kolejowym.


Przepisy były niejednoznaczne

1 stycznia 2022 roku wchodzi też w życie nowela ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalniająca z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle na lotniskach użytku publicznego.

Celem zmiany jest jednoznaczne wskazanie, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle na tym obszarze.

Według wnioskodawców dotychczasowe brzmienie przepisów było niejednoznaczne i można je było interpretować w ten sposób, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają tylko budynki i budowle oraz grunty zajęte jedynie pod te budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. W tej interpretacji podatkiem objęte byłyby zatem - w tym rozumieniu - pozostałe grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze. Nowelizacja tę potencjalną niejasność usuwa.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Pasażerowie będą mogli w godnych warunkach oczekiwać na pociągi". Innowacyjny dworzec na Podkarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 14:55
5,5 mln zł kosztowała budowa dworca PKP w Czarnej przy stacji kolejowej Czarna Tarnowska na Podkarpaciu. Obiekt składa się z dwóch pawilonów, wyposażony jest m.in. w systemy odzysku ciepła oraz w monitoring. Dworzec jest dostosowany do osób niepełnosprawnych i niedowidzących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotnisko w Radomiu cieszy się zainteresowaniem. Są pierwsze umowy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:53
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało list intencyjny z pierwszym touroperatorem, który jest zainteresowany współpracą przy zagospodarowaniu lotniska Warszawa–Radom. Niewykluczone, że biuro podróży Coral Travel będzie organizować wyjazdy z wylotem właśnie z tego portu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony euro na inwestycje infrastrukturalne. Resort podpisał ważne umowy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:16
Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podpisali umowy na dofinansowanie strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Wśród nich są między innymi linie kolejowe, które tworzą element europejskiej sieci transportowej. Resort podpisał siedem umów.
rozwiń zwiń