X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy z tej części Europy nieufne wobec pracy zdalnej i cyfrowych narzędzi. Nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:48
Większość przedsiębiorstw czeka na powrót pracowników do biur - wynika z badania, przeprowadzonego w Polsce, w Czechach i na Węgrzech na zlecenie Canon Polska. Jak się okazuje, firmy z Europy Środkowej nie mają zaufania do nowoczesnych narzędzi cyfrowej i pracy zdalnej.
Firmy nieufnie patrzą na cyfrowe narzędzia - wynika z nowego badania.
Firmy nieufnie patrzą na cyfrowe narzędzia - wynika z nowego badania.Foto: shutterstock.com/LStockStudio

Z badań wynika, że firmy, które w wyniku pandemii zdecydowały się na wprowadzenie hybrydowego modelu pracy, traktują go w większości jako stan przejściowy – wynika z badania Canon przeprowadzonego w regionie 4CE, czyli w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Napisano, że w Polsce wywiady przeprowadzono z 202 średnimi i dużymi organizacjami, na Węgrzech z 452, a w Czechach z ponad setką. Z ankiety wynika, że praca zdalna i hybrydowa jest dla znacznej części firm działających Europie Środkowej problematyczna.

- Wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala całkowicie przejść na pracę zdalną. Problem ten dotyczy głównie średnich firm, podczas gdy większość tych dużych poczyniła odpowiednie inwestycje – wyjaśnił dyrektor marketingu i sprzedaży w Canon Polska Michał Łepkowski.

Izolacja w domach nie sprzyja budowie zespołów

Badania na Węgrzech pokazują, że niechęć przed pracą zdalną wynika m.in. z obawy przed zanikiem "zespołowego ducha". Tak twierdzi 2/3 węgierskich pracowników. Napisano, że choć aż 85 proc. węgierskich firm wprowadziło podczas pandemii pewne formy pracy zdalnej, tylko co czwarte przedsiębiorstwo pozwala pracownikom na pracę z domu w wymiarze większym niż dwa dni tygodniowo. Co więcej, w całości na taką formę pracy zdecydowało się tylko 2 proc. firm.

Podobną nieufność wobec pracy zdalnej widać w Czechach. Tak - jak wynika z badania - tylko 10 proc. firm pozwalało większości pracownikom na pracę zdalną podczas lockdownu. Co więcej, zaledwie 15 proc. przedsiębiorstw rozważa rozszerzenie możliwości pracy z domu w większym stopniu niż przed pandemią.

Stosunkowo elastyczna okazała się Polska, gdzie - jak napisano - ok. 31 proc. firm wprowadziło podczas pandemii model pracy hybrydowej. Jednak ok. 34 proc. przebadanych przedsiębiorców zadeklarowało powrót do pracy stacjonarnej natychmiast, jak tylko będzie to możliwe.

Praca zdalna wymaga inwestycji

Autorzy badania podkreślili, że by praca spoza biura była możliwa, potrzebne są do tego niezbędne narzędzia. Wskazano, że wiele przedsiębiorstw, niezależenie od rozmiaru, poczyniło zakupy nowego sprzętu: ok. 90 proc. węgierskich pracowników przyznało, że przed przystąpieniem do pracy z domu musiało ulepszyć wykorzystywany sprzęt komputerowy. W Czechach 17 proc. firm wyposażyło większość pracowników w nowoczesny sprzęt, a 40 proc. zakupiło go tylko dla części zatrudnionych. Z kolei w Polsce inwestycje w sprzęt dla pracowników poczyniło 21 proc. ogółu przedsiębiorstw.

Czytaj także:

Napisano, że we wszystkich badanych krajach firmy deklarują wysoki poziom zainteresowania tematem cyberbezpieczeństwa, jednak nie zawsze przekłada się to na realne działanie.

"W Czechach zaledwie 6 proc. przedsiębiorstw znacząco zwiększyło swoje bezpieczeństwo na wszystkich polach działania. Z kolei polscy przedsiębiorcy deklarują stosunkowo wysoką nieufność (45 proc.) do rozwiązań chmurowych. A to właśnie one, jak przekonują eksperci, stanowią jedne z najbezpieczniejszych możliwości pracy z firmowymi dokumentami" - czytamy.

Wiedzy o cyberbezpieczeństwie nigdy za dużo

Jak ocenia Michał Łepkowski z Canon Polska, wyniki badań świadczą o konieczności nieustannego edukowania przedsiębiorców, w jaki sposób zwiększać w firmie stopień cyberbezpieczeństwa oraz jak sprostać wymogom transformacji cyfrowej.

- Wywołane przez pandemię przyśpieszenie w cyfryzacji jest procesem, który coraz bardziej będzie determinował życie organizacji. Dlatego tak ważne jest edukowanie przedsiębiorców, że transformacja cyfrowa jest konieczna, by zachować konkurencyjność na rynku. Oczywiście to będzie wymagało poczynienia przez nich inwestycji, które jednak zwrócą się w przyszłości w postaci nowoczesnej, dobrze prosperującej firmy – podsumował.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Pracujemy coraz krócej i przede wszystkim stacjonarnie. Sprawdź badanie CBOS

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:10
Praca zdalna jest rozwiązaniem, z którego korzysta zdecydowana mniejszość Polaków. Jednak odsetek osób pracujących zdalnie przez cały czas wynosi zaledwie 8 proc. Na ogół praca zdalna podejmowana jest w określonych okolicznościach (22 proc.), ustalanych z pracodawcą. Większość badanych przez CBOS Polaków - 70 proc. - pracuje stacjonarnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna w czasie pandemii. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:11
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w związku z epidemią, tylko 5 proc. pracujących robiło to zdalnie. Skala pracy zdalnej w sektorze prywatnym była wyższa niż w sektorze publicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje w rodzinie oraz w pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 08:24
Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.
rozwiń zwiń