X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:53
- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Semeniuk: przepisy są odpowiedzią na wyzwania wynikające z kryzysu wywołanego pandemią.
Semeniuk: przepisy są odpowiedzią na wyzwania wynikające z kryzysu wywołanego pandemią.Foto: MRiT/Twitter

Podczas konferencji prasowej poświęconej rozwiązaniom Polskiego Ładu wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk podkreśliła, że program obejmuje całe spektrum życia społeczno-gospodarczego, od proinnowacyjnych rozwiązań podatkowych, przez ochronę zdrowia, wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli i rozwój OZE.

- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem. Przepisy są odpowiedzią na wyzwania wynikające z kryzysu wywołanego pandemią - powiedziała Olga Semeniuk.

Dodała, że polska gospodarka okazała się odporna na wstrząsy, co jest zasługą przedsiębiorców i rządu, który przekazał przedsiębiorcom ogromne wsparcie finansowe.

Przypomniała też, że od kilku dni przy MRiT działa infolinia, gdzie przedsiębiorcy i obywatele mogą otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące nowych przepisów.

Wrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

W przyszłym roku zaczną obowiązywać także inne elementy Polskiego Ładu. 3 stycznia 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Nowela ta wprowadza możliwość budowy domów jednorodzinnych do 70 m2 bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym.

00:30 1 Olga Semeniuk i Jan Sarnowski o zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem.mp3 Olga Semeniuk o zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem (IAR).

 Z kolei 27 maja 2022 r. wejdzie w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zgodnie z nią państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka.

Przy tym samym kapitale można realizować ambitniejsze projekty

Jak podkreślał wiceminister finansów Jan Sarnowski, nowe rozwiązania podatkowe ułatwią krajowemu biznesowi zwiększenie skali prowadzonej działalności.

- Wdrażamy od stycznia 2022 r. cały pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - mówił Jan Sarnowski.

Dodał, że przy tym samym kapitale będzie można realizować ambitniejsze projekty inwestycyjne.

- Już od stycznia, dzięki ulgom podatkowym łatwiej będzie firmom, nawet mniejszym, wejść na giełdę - przypomniał.

Dodał, że z kolei inwestorom łatwiej będzie korzystać ze wsparcia profesjonalnego pośrednika, jakim są fundusze venture capital.

Posłuchaj

00:24 2 Olga Semeniuk i Jan Sarnowski o zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem.mp3 Jan Sarnowski o zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem (IAR).

 Jan Sarnowski wyjaśnił, że pomogą w tym ulgi "premiujące łączenie biznesu, ludzi z pomysłem, z inwestorem, czyli z ludźmi z pieniędzmi". Wiceminister powiedział, że wdrażane też będą rozwiązania, dzięki którym firmy mają efektywniej wydawać każdą pozyskaną na rozwój złotówkę.

- Wdrażamy kompleksowy system wsparcia inwestycji, który ułatwiać będzie przedsiębiorcy inwestowanie na każdym etapie procesu produkcyjnego. Będzie działać od samego pomysłu aż po etap komercjalizacji produktu wytworzonego w Polsce - mówił.

Od stycznia przedsiębiorca nie będzie musiał wybierać

Wiceminister finansów przypomniał, że na początku będzie funkcjonować ulga badawczo-rozwojowa wraz z ulgą na innowacyjnych pracowników. Następnie ulga na prototyp, która ma ułatwić m.in. wykonanie produkcji testowej czy certyfikację produktu oraz ulga na robotyzację, "która sprawi, że wydatek na zautomatyzowanie procesu produkcyjnego będzie dla firm łatwiejszy do udźwignięcia".

Jan Sarnowski wymienił też ulgę IP box, która ma zmniejszyć podatek od dochodu z komercjalizacji produktu.

- Od stycznia przedsiębiorca nie będzie musiał wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami wspierającymi proces inwestycyjny. Wszystkie te rozwiązania będą mogły działać wobec jednego procesu produkcyjnego symultanicznie, a nie konkurencyjnie wobec siebie - wyjaśnił.

Według wiceszefa resortu finansów nowe rozwiązania podatkowe ułatwią zwiększenie skali prowadzonej działalności, dzięki czemu łatwiej będzie polskiemu biznesowi - również dzięki wsparciu produktywności - konkurować na europejskim rynku.

- Nie tylko z firmami z naszego regionu, ale również z globalnymi graczami. Teraz znacznie ograniczymy barierę podatkową realizacji planów ekspansji polskich firm - zapewnił Jan Sarnowski.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

17 mld zł rocznie w portfelach Polaków dzięki historycznej obniżce podatków. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 14:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, a opodatkowane stawką 32 proc. będą dochody powyżej 120 tys. zł. Wprowadzane są nowe ulgi podatkowe, zmienią się też zasady odliczania składki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 2022 roku wchodzi w życie Polski Ład. Sprawdź główne założenia programu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 05:00
Polski Ład to przede wszystkim inwestycje pozwalające na zmianę polskiej gospodarki i poprawę życia ludności. Wsparcie dla instytucji publicznych i samorządów pozwoli im realizować plany inwestycyjne bez zwiększania zadłużenia. Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju oraz pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyliczenia zarobków i podatków, porady dla przedsiębiorców. Ruszył portal o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:06
Ruszył portal o Polskim Ładzie, na którym można obliczyć zarobki "na rękę" – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów na Twitterze.
rozwiń zwiń