X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy podzieleni ws. ulg dla innowacyjnych firm. Jest nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 10:32
Ponad 40 proc. Polaków jest za ulgami podatkowymi dla firm innowacyjnych, z czego ponad 70 wskazuje na ulgi tylko dla firm z polskim kapitałem. Co ciekawe,  ponad 45 proc. badanych jest przeciw takim ulgom  - wynika z badania przeprowadzonego przez platformę badawczą UCE Research.
Rozwój innowacji w rodzimych firmach to szansa na nowe miejsca pracy na lokalnym rynku i promocję Polski w świecie.
Rozwój innowacji w rodzimych firmach to szansa na nowe miejsca pracy na lokalnym rynku i promocję Polski w świecie.Foto: Shutterstock

Z badania na zlecenie grupy kapitałowej DGA wynika, że wśród osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, 40,2 proc. Polaków uważa, że innowacyjne firmy powinny być zwalniane z płacenia części lub całości podatków bądź innych danin publicznych. Nieco więcej badanych - 45,6 proc. jest zupełnie przeciwnego zdania, nie ma zdania w tej kwestii 14,2 proc. ankietowanych.

Szansa na nowe miejsca pracy

W badaniu czytamy, że blisko 2/3 ankietowanych uważa, że zwolnienie z płacenia części lub całości podatków bądź innych danin publicznych powinno zależeć od tego, czy kapitał firmy pochodzi z Polski czy z innego kraju, z czego 73 proc. jednoznacznie widzi potrzebę takiego uprzywilejowania wyłącznie dla firm z polskim kapitałem. Dla 1/3 pytanych nie miałoby to żadnego znaczenia. Tylko 6,2 proc. jest w tej kwestii niezdecydowanych.

Według wiceprezes DGA Anny Szymańskiej, wyniki pokazują charakter polskiego społeczeństwa, które systemem ulg i bonusów chciałoby wesprzeć swoich rodaków.

- Rozwój innowacji w rodzimych firmach to szansa na nowe miejsca pracy na lokalnym rynku i promocję Polski w świecie - podkreśliła Anna Szymańska.

Dodała, że "respondenci są świadomi tego, że poprzez płacenie danin publicznych mają swój udział w finansowaniu zwolnień z opłat i podatków dla innych. Jeżeli innowatorem będzie firma z rodzimym kapitałem, to jej sukces prawdopodobnie skonsumuje polski obywatel".

Patriotyzm gospodarczy na wyższym poziomie

Z badania wynika, że wśród zwolenników ulg podatkowych dla innowacyjnych firm najwięcej jest osób z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców oraz od 200 do 499 tys. ludności. Natomiast przeciwnicy takiego uprzywilejowania głównie zamieszkują miejscowości liczące od 20 do 99 tys. ludności. Pod względem wieku respondentów, wyraźnie widać, że za pierwszą opcją najczęściej opowiadają się Polacy od 23. do 35. roku życia. W drugim przypadku dominują ankietowani w przedziale wiekowym 56-80 lat.

Autorzy badania podkreślają, że ankietowani wskazujący, że uprzywilejowane powinny być firmy z krajowym kapitałem, zazwyczaj mieszkają w miastach liczących od 50 do 99 tys. oraz od 100 tys. do 199 tys. ludności. Mają przeważnie 36-55 lat i wyższe lub średnie wykształcenie. Najczęściej zarabiają pomiędzy 5.000 a 6.999 zł na rękę.

W ocenie ekspertów UCE, w małych i średnich miastach często mieszkają osoby, które patriotyzm gospodarczy mają zakodowany na wyższym poziomie.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Zachęta dla firm, by nie bały się innowacyjności. Rusza kampania "Nie musisz być Einsteinem"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 13:34
Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło kampanię "Nie musisz być Einsteinem". Jej celem jest zachęcenie polskich firm, również tych mniejszych, do tego, by przestały się bać "innowacyjności", a odważyły się sięgać po nowoczesne rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor NCBR: innowacyjność jest postrzegana jako motor rozwoju gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 11:15
Na dofinansowania projektów innowacyjnych w budżecie na 2022 r. przeznaczymy 7,5 mld zł - poinformował dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła podejście Polaków do własnego biznesu? Zobacz najnowszy raport

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 15:00
Pandemia przyczyniła się do spadku odsetka Polaków decydujących się na założenie i prowadzenie nowej firmy - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2019 roku było to 5 proc., a rok później 3,1 proc. - podano.
rozwiń zwiń