X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniej formalności i łatwiej o kredyt. Polski Ład ułatwia zakup mieszkania i budowę domu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:00
Propozycje Polskiego Ładu dotyczące budownictwa, jak dom do 70 m2 bez formalności czy gwarancja wkładu własnego, pomogą młodym oraz uboższym rodzinom zdobyć własny "kąt". Jak podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podczas parlamentarnych prac nad projektem, jeden z priorytetowych elementów Polskiego Ładu staje się faktem.
Nowe przepisy wprowadzają możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę.
Nowe przepisy wprowadzają możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę.Foto: Sean Locke Photography/Shutterstock.com

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu w przypadku budowy domu do 70 m2 przepisy do minimum ograniczą formalności. Okres budowlany zostanie skrócony o kilka tygodni. Dzięki zmianom inwestor zaoszczędzi nawet kilka tysięcy złotych.

Jednocześnie, osoby, które nie chcą inwestować w dom, mają szansę na poprawę swojej sytuacji mieszkaniowej znacznie łatwiej uzyskując kredyt na mieszkanie, nawet jeśli dotychczas przeszkodą był zbyt wysoki wkład własny.

Domy bez pozwolenia na budowę

W Polsce mamy ciągle duże braki mieszkań, zwłaszcza w większych miastach. Polska struktura mieszkalnictwa jest taka, że większość mieszka w domach jednorodzinnych. Dlatego propozycja budowy domu do 70 m2 stanowi istotne ułatwienie i obniżenie kosztów budowy dla wielu osób, które mieszkają poza dużymi aglomeracjami miejskimi - podkreślał komentując propozycje rządu dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Nowe przepisy wprowadzają możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym.

Oczywiście ważnym elementem jest projekt takiego domu, który należy nabyć. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów, w nieprzekraczalnym terminie 21 dni.

Już na etapie zgody na realizację, przedmiotem zgłoszenia, do którego trzeba będzie dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m2 z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2.

Domy do 70 m2 mają być budynkami wolnostojącymi. Jeden taki budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 m2. Oznacza to, że na działce o powierzchni 500 m2 nie będzie możliwe wybudowanie jednego takiego domu, zaś budowa dwóch takich domów wymaga posiadania działki o powierzchni 2000 m2.

Mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym

Jak zauważył dr Krzysztof Kandefer, budowa takiego domu to rozwiązanie dla osób, które już mają własną działkę budowlaną, czyli zainteresuje głównie mieszkańców mniejszych miast i wsi. Oczywiście istnieje również możliwość zakupienia odpowiedniej działki na rynku i wybudowanie na niej domu.

- Głód mieszkaniowy dotyczy jednak przede wszystkim większych miast, m.in. ze względu na to, iż łatwiej tam o pracę. Mieszkanie w mieście to, w polskich warunkach, zazwyczaj mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym. Te osoby będą mogły skorzystać z propozycji gwarancji wkładu własnego - dodał ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Według Polskiego Ładu, osoby posiadające zdolność kredytową, ale nieposiadające oszczędności na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego, będą mogły starać się o udzielenie gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wymagany przez bank wkład własny. Gwarantowana kwota nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości oraz kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat.

- W tej chwili zgromadzenie wkładu własnego w wysokości 10 czy 20 proc. wartości mieszkania dla wielu młodych ludzi jest barierą nie do przekroczenia, zwłaszcza przy szybko rosnących cenach mieszkań we wszystkich największych polskich miastach - podkreślił dr Krzysztof Kandefer.

Bonus za drugie lub kolejne dziecko

- Dzięki tej ustawie likwidujemy barierę braku środków na wkład własny wymagany do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu. Chcemy w ten sposób zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków - tłumaczył minister rozwoju i technologii Piotr Nowak chwilę po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym połączony jest inny instrument finansowy - Spłata rodzinna. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka.

Wysokość spłaty wyniesie:

  • 20 tys. zł - w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
  • 60 tys. zł - w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Zgodnie z ustawą gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do końca 2030 r. przez banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Polski Ład a zakup mieszkania. Ekspert: istotne ułatwienie, obniżenie kosztów budowy dla wielu osób

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 09:11
- W Polsce mamy ciągle duże braki mieszkań, zwłaszcza w większych miastach. Polska struktura mieszkalnictwa jest taka, że większość mieszka w domach jednorodzinnych. Dlatego propozycja budowy domu do 70 m2 stanowi istotne ułatwienie i obniżenie kosztów budowy dla wielu osób, które mieszkają poza dużymi aglomeracjami miejskimi - ocenia dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie bez wkładu własnego. Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 08:49
Dzięki ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, osoby które mają zdolność kredytową i stać je na spłatę kredytu hipotecznego, ale nie mają oszczędności na tzw. wkład własny, będą mogły uzyskać kredyt hipoteczny na budowę lub zakup mieszkania. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład. Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: infolinia o Polskim Ładzie będzie dostępna non stop dla obywateli i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:30
Interaktywne, multi kanałowe centrum informacyjne o Polskim Ładzie, wytłumaczy szczegółowo zasady tego programu. Ale chcemy, aby pomagało obywatelom i właścicielom w dostępie do zbioru przepisów i regulacji pochodzących z różnych resortów - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń