Via Carpatia – 3 tys. km łączących Europę Północną i Południową

2021-12-16, 14:34

Via Carpatia – 3 tys. km łączących Europę Północną i Południową
Via Carpatia ma być kluczowym korytarzem transportowym łączącym Europę Północną i Południową.Foto: GDDKiA/twitter

Via Carpatia jest kluczowym korytarzem transportowym łączącym Europę Północną i Południową. Na terenie Polski jego długość wyniesie 760 km, a w całości - ok. 3 tys. km. Droga przebiegać będzie przez 11 krajów, połączy porty czterech mórz.

W województwie lubelskim został otwarty kolejny odcinek Via Carpatii biegnący przez nasz kraj: trzy odcinki drogi ekspresowej S19 na trasie Kraśnik - Janów Lubelski. Drodze ekspresowej S19 nadano nazwę "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

Posłuchaj

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił podczas uroczystości nadania nazwy S19-tce, połączonej z otwarciem trzech odcinków tej drogi w województwie lubelskim, że jednym z powodów obrania Lecha Kaczyńskiego na patrona Via Carpatii jest postawa moralna śp. prezydenta./IAR/. 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Trzy oddane odcinki drogi ekspresowej S19: od Kraśnika do Janowa Lubelskiego, wraz z obwodnicami tych dwóch miast, liczą łącznie 35 km długości. Ich budowa kosztowała 858 mln zł. Trasa ma dwie jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu. Nawierzchnia jest wykonana z asfaltu.

Via Carpatia - od Kłajpedy do greckich Salonik

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie, przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce, do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy, nad Morzem Czarnym, oraz greckich Salonik, nad Morzem Egejskim. Całkowita długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km.

Szlak Via Carpatia integruje systemy transportowe wielu krajów: Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. W Polsce szlak Via Carpatii przyczyni się do rozwoju wschodniej części kraju.

Via Carpatia połączy porty leżące nad trzema morzami

Trasa połączy polskie i litewskie porty nadbałtyckie z portami mórz Czarnego, Egejskiego i Adriatyku oraz centrami dystrybucyjno-logistycznymi znajdującymi się wewnątrz tego obszaru.

W dłuższej perspektywie szlak pozytywnie wpłynie na: zwiększenie atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej jako miejsca do lokowania inwestycji, czego efektem będzie wzrost zatrudnienia, a także na zwiększenie się wymiany handlowej i mobilności obywateli.

Via Carpatia w Polsce – przebiega przez pięć województw

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa).

Droga będzie docelowo przebiegać przez obszar pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. 

Dotychczas w ramach szlaku Via Carpatia w Polsce do użytkowania oddano: obwodnicę Suwałk, obwodnicę Augustowa oraz jednojezdniowe obwodnice Kocka i Woli Skromowskiej, a także Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi ekspresowej S19, zachodnią obwodnicę Lublina w ciągu S19, a także trasę Sokołów Małopolski - Stobierna - Rzeszów Południe. W województwie lubelskim otwarte zostały trzy odcinki drogi ekspresowej S19 na trasie Kraśnik - Janów Lubelski.


IAR, PAP, jk



Polecane

Wróć do strony głównej