X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Paszporty" dla polskiej żywności. Konsumenci otrzymają prawo do pełnej informacji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 12:54
W resorcie rolnictwa została podpisana umowa w sprawie pilotażowego projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Chodzi o budowę systemu pozwalającego na identyfikację żywności, aby zapewnić konsumentom wiarygodną informację na temat produktów. W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach: wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka.
Paszportyzacja polskiej żywności pozwoli na zbudowanie zaufania konsumentów do finalnego produktu spożywczego.
Paszportyzacja polskiej żywności pozwoli na zbudowanie zaufania konsumentów do finalnego produktu spożywczego.Foto: shutterstock

Projekt "Paszportyzacja polskiej żywności" realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przy merytorycznym wsparciu Centrum GovTech Polska, pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wpisuje się w światowy trend zmierzający do zapewnienia wiarygodnej informacji o produkcie żywnościowym.

Polega on na budowie i pilotażowym wdrożeniu cyfrowego systemu pozwalającego na identyfikowanie żywności na kluczowych etapach łańcucha dostaw - "od pola do stołu".

Rzetelna wiedza dla konsumentów

Umowa została podpisana w obecności wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Umowę podpisali: zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Michał Wiśniewski oraz dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK Wojciech Pawlak.

Jak zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk po podpisaniu umowy, projekt ma służyć nie tylko uzyskaniu rzetelnej wiedzy przez konsumentów, ale także będzie on pomocy dla producentów żywności, którzy powinni konkurować nie tylko ceną, ale głównie jakością.

Realizacja projektu będzie przebiegała dwuetapowo. W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach: wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka. Jego realizacja została powierzona państwowemu instytutowi - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Pilotaż ma sprawdzić praktyczne możliwości zbudowania jednego, w pełni kompatybilnego systemu IT dla różnorodnych produktów żywnościowych. Końcowym rezultatem realizacji pilotażu będzie możliwość wygenerowania pełnego zakresu "paszportu" oraz udostępnienie uczestnikom rynku informacji potwierdzających autentyczność, jakość i bezpieczeństwo żywności.

Pilotaż zostanie sfinansowany ze środków KOWR, a szacowany koszt jego realizacji to 15 mln zł.

Budowa docelowego systemu IT - 2023-2024

Drugi etap - budowa docelowego systemu IT - zaplanowana została na lata 2023-2024 pod warunkiem, że pilotaż potwierdzi zasadność jego wdrożenia. Kluczowym etapem realizacji systemu docelowego będzie wdrożenie do systemu IT funkcji udostępniającej informacje o produkcie żywnościowym konsumentom (za pomocą aplikacji mobilnej).

"System będzie także przygotowany do rozbudowy o kolejne rynki AGRO (np. rynek drobiu, jaj czy warzyw i owoców), tak aby polska żywność otrzymała niepodważalny certyfikat autentyczności danych" - poinformował resort rolnictwa.

W styczniu tego roku list intencyjny w tej sprawie z KOWR podpisały organizacje branżowe działające na rynku ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny: Polska Federacja Ziemniaka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym.

Większa przejrzystość w łańcuchach dostaw

Oczekiwane korzyści z wdrożenia projektu to m.in.: wzrost pozytywnego wizerunku produkowanej w Polsce żywności, wsparcie zrównoważonego rozwoju branży rolno-spożywczej w zakresie możliwości eksportowych poprzez umocnienie wizerunku polskich marek na arenie międzynarodowej, ograniczenie kosztów działań inspekcji kontrolnych czy wycofywania partii towarów z łańcucha dostaw.

W opinii jednego z sygnatariuszy listu intencyjnego - Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego - uzyskiwaniu rzetelnych informacji sprzyja produkcja w systemach jakości. Wówczas możliwa jest większa przejrzystość w łańcuchach dostaw żywności od hodowcy do konsumenta, kontrola jakości na każdym etapie produkcji czy zbudowanie zaufania konsumentów do finalnego produktu spożywczego.

Jako korzyści dla branż wskazuje się też poprawę wizerunku polskich produktów rolno-spożywczych w kraju i za granicą, zwiększenie ich eksportu czy zwiększenie konkurencyjności podmiotów sektora mięsnego na rynku polskim.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: Europejski Zielony Ład jest szansą dla polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:04
- Polskim rolnikom znacznie bliżej do celów, które wyznacza europejski Zielony Ład, z wyjątkiem powierzchni upraw ekologicznych - powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas 9. edycji konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zorganizowanej przez portal Farmer.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ma łamać zmowy cenowe na rynku". Coraz bliżej powstania holdingu spożywczego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 15:55
Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Rząd opracuje ostateczny kształt projektu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 04:31
Ostateczny kształt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 będzie tematem dzisiejszych prac rządu. Stosowny projekt uchwały dotyczy krajowego planu wydatkowania unijnych środków na rolnictwo i wieś z nowej perspektywy finansowej. Przygotował go resort rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń