X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prognozy walutowe na 2022 rok. Jesteśmy w środku cyklu koniunkturalnego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 16:25
Gospodarki krajów G10 odbijają się od dna, a obawy o siłę ożywienia przesuwają się w kierunku niepokoju o ścieżkę inflacji. Sprawdzamy, co to oznacza dla rynków walutowych.
Prognozy walutowe na 2022 rok.
Prognozy walutowe na 2022 rok.Foto: Shutterstock/ bluebay

Luki produktowe - lub to, jak gospodarki rozwijają się w porównaniu z potencjałem - mogą dostarczyć pewnych informacji na temat tego, czy bankierzy centralni mogą nie spieszyć się z normalizacją luźnej polityki pieniężnej, czy też muszą działać szybciej w odpowiedzi na zagrożenie inflacją. Luki produktowe są notorycznie trudne do przewidzenia, MFW uważa jednak, że w 2022 r. w USA (+3,3%) i Kanadzie (+0,8%) będą one dodatnie. Teoretycznie Fed i Bank Kanady powinny jednymi z pierwszych instytucji, które zacieśnią politykę pieniężną.

Zarówno strefa euro, jak i Japonia odnotowują ujemne luki produktowe od 2008 r. i prawdopodobnie ponownie stanie się to w 2022 r. - co uzasadnia dotychczasowe miękkie stanowiska banków w tej sprawie.

Analitycy bankowi wskazują na możliwy wzrost wartości dolara podczas podwyżek stóp procentowych przez Fed - i to głównie w stosunku do tych walut, które będą bardziej tolerancyjne wobec wyższej inflacji. Powinno to oznaczać, że w 2022 r. kursy EUR, JPY i CHF ulegną osłabieniu.

Analitycy Banku ING wskazują, że światowa gospodarka powinna się znajdować obecnie w połowie cyklu koniunkturalnego - rosnące zaufanie do ożywienia, wzrost inflacji i banki centralne rozpoczynają cykle zacieśniania polityki pieniężnej. To powinno oznaczać, że większość walut może nadal osiągać dobre wyniki poprzez silniejsze inwestycje biznesowe.

Silniejszy dolar

Eksperci z ING stwierdzili, że "tym, co odmieniło dolara w tym roku, był Fed. Zamiast niezmienionej polityki i głęboko ujemnych realnych stóp procentowych w USA do 2024 r., obecnie wygląda na to, że Fed może podnieść stopy latem przyszłego roku. Krzywe rynku pieniężnego są nadal około 40-50 pb poniżej prognoz Fed dotyczących stóp. Dobra dynamika wzrostu w 2022 r. wsparta silnymi bilansami przedsiębiorstw i konsumentów powinna oznaczać, że siła cenowa zostanie utrzymana, a inflacja pozostanie powyżej 3% przez cały rok. Silniejszy dolar może odegrać rolę w zacieśnianiu warunków monetarnych"

Słabsze euro

Polityka pieniężna EBC również ucierpiała w wyniku szoku cenowego związanego z energią i w pewnym momencie wyceniono zmianę stóp na prawie 30 pb na rok 2022. Analitycy uważają, że taki ruch jest skrajny i mało prawdopodobny, choć może się okazać, że dopiero po spadku inflacji w strefie euro na wiosnę przyszłego roku (w czym pomoże niemiecka podwyżka VAT) rynek wycofa się z takich oczekiwań. EBC jasno dał do zrozumienia, że nie chce powtórzyć błędów, które popełnił Trichet zaostrzając politykę w lipcu 2008 r.

Głównym zagrożeniem dla powyższego scenariusza jest prawdopodobnie stagflacja i to, że wczesne podwyżki stóp procentowych w celu zaradzenia przejściowemu szokowi cenowemu wywołają recesję.

Prognozy walutowe analityków ING na 2022 rok. Źródło: ING Prognozy walutowe analityków ING na 2022 rok. Źródło: ING

Silny frank szwajcarski

Frank był jednym z największych beneficjentów jesiennego skoku cen energii. Przy bardzo niskiej inflacji w Szwajcarii realne stopy procentowe (nominalne minus inflacja) wszystkich innych krajów spadły - dzięki czemu CHF stał się bardziej atrakcyjny. Dodatkowo bilans handlowy Szwajcarii pozostaje dodatni (nadwyżki przekraczające 4 mld CHF miesięcznie od maja), a ciągły dodruk pieniądza przez EBC utrzymuje EUR/CHF na niskim poziomie.

Szwajcarski Bank Narodowy utrzymuje politykę stóp na poziomie -0,75% i kontynuuje interwencje na rynku walutowym, aby walczyć z "wysoko wycenianym" CHF. Podobnie jak Bank Izraela, zaangażowanie SNB w walkę z siłą waluty jest wystawiane na próbę. Mimo że bilans SNB przekracza obecnie 1 bilion CHF, nie wydaje się, by istniały wewnętrzne naciski na powstrzymanie wzrostu rezerw walutowych. Zamiast tego, presja pochodzi od inwestorów zastanawiających się, czy: a) SNB przestanie obawiać się deflacji i stanie się bardziej tolerancyjny wobec siły CHF oraz b) amerykański Departament Skarbu skutecznie ostrzegł SNB przed interwencją.

Czytaj także: 


PolskieRadio24.pl/ ING/ mib

Czytaj także

"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:18
- Jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej przy mocnym rynku pracy i dobrej koniunkturze, to zacieśnimy politykę pieniężną - podniesiemy stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:50
UOKiK zwrócił uwagę, że pod wpływem rosnących od końca 2019 roku cen nieruchomości wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Przestrzegł jednak, że w ciągu kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu mogą następować istotne wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu, wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy. Sprawdzamy, jakie są cechy nieruchomości jako aktywa inwestycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, co stanie się po zmianie oprocentowania. UOKiK przygotował specjalny kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:29
Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale wiążą się z ryzykiem ich wzrostu w przyszłości - przestrzega UOKiK, który przygotował kalkulator zmiany oprocentowania. Można na nim sprawdzić orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi też podnoszą stopy procentowe. Największa podwyżka od ponad 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:01
Czeski Bank Narodowy (CNB) zdecydował o radykalnej podwyżce stóp procentowych o 125 punktów bazowych. W ten sposób Czesi chcą walczyć z rosnącą inflacją, z którą zmaga się też wiele innych krajów świata, w tym Polska. Ostatni raz tak dużą podwyżkę stóp czeski bank centralny przeprowadził w 1997 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 00:03
Od dziś w Polsce obowiązują wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów będą wyższe, ale lokaty bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:25
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła trzecią z rzędu, w tym roku podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc.
rozwiń zwiń