X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prognozy gospodarcze na 2022 rok. Analitycy o perspektywach inflacji i wzrostu gospodarczego na świecie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 11:45
Banki centralne liczą się z inflacją i nowym wariantem COVID-19. Choć analitycy chcieliby wybiegać w przyszłość, wydarzenia związane z pandemią zmuszają do skupienia się na najbliższym czasie.
Prognozy gospodarcze na 2022 rok.
Prognozy gospodarcze na 2022 rok.Foto: Shutterstock/Lightspring

W wielu krajach odnotowano przypadki nowego "wariantu niepokoju" - omikronu, a ograniczenia w podróżowaniu są coraz większe. W związku z tym ceny ropy naftowej w drugiej dekadzie grudnia spadły o około 10 USD za baryłkę z powodu obaw o popyt, podczas gdy zmniejszony apetyt na ryzyko spowodował wzrost cen obligacji i spadek cen akcji.

Omikron rządzi gospodarką

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy wiele krajów europejskich doświadczyło już nowej fali zakażeń - w krajach takich jak Niemcy, najgorszych jak dotąd pod względem wzrostu liczby zachorowań - i ponownie wprowadziło pewne środki ograniczające.

Niższe ceny ropy naftowej i zmniejszona aktywność turystyczna wydają się prawdopodobne w najbliższym czasie, ale trudno powiedzieć, jaki będzie szerszy wpływ na liczbę infekcji, hospitalizacji i ograniczeń narzuconych przez rządy.

Analitycy RBC zakładają, że ryzyko związane z omikronem zostanie opanowane. Sądzą, że perspektywy wzrostu gospodarczego w 2022 roku będą w mniejszym stopniu zależały od restrykcji rządowych, a w większym od rzeczywistych możliwości produkcyjnych gospodarek. W raporcie analitycznym opublikowanym na stronie banku zauważyli też, że wolne moce produkcyjne gospodarek są na wyczerpaniu. Rozluźnienie wąskich gardeł w łańcuchach dostaw i wzrost inwestycji w biznesie powinny zapewnić nieco więcej przestrzeni do działania, ale napięte warunki na rynku pracy prawdopodobnie pozostaną.

Inflacja i banki centralne

Banki centralne, zgodnie z oczekiwaniami analityków, będą w przyszłym roku łagodzić tempo wzrostu gospodarczego, ponieważ fundamenty ożywienia gospodarczego opartego na konsumpcji są nadal mocne. W przypadku Banku Anglii i Fed oznacza to podniesienie stóp procentowych, natomiast w przypadku Europejskiego Banku Centralnego oczekują, że luzowanie ilościowe zostanie spowolnione lub stopniowo wygaszone w 2022 r. Omicron grozi opóźnieniem niektórych z tych ruchów, ale wyceny rynkowe nadal generalnie wyprzedzają oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłym roku.

Strefa euro

Inflacja w strefie euro przyspieszyła w listopadzie do prawie 5%, co stanowi najszybsze tempo w ujęciu rocznym od czasu przyjęcia wspólnej waluty. Kluczowym czynnikiem były jednak wyższe ceny energii, a inflacja bazowa wyniosła w listopadzie 2,6%. Biorąc pod uwagę nieustanną walkę EBC z dezinflacją (wymuszającą utrzymywanie ujemnej stopy procentowej od 2014 r.), bank centralny jest znacznie mniej skłonny do reagowania na podwyższone odczyty inflacyjne. 

W istocie jego wytyczne mówią, że nie podniesie stóp, dopóki inflacja nie osiągnie 2% w połowie horyzontu prognozy. Wyceny rynkowe wskazują na pewne szanse na podwyżkę stóp o 10 pb w przyszłym roku, choć nie widać, by EBC podnosił stopę procentową w horyzoncie prognozy do końca 2023 roku. 

Na posiedzeniu banku centralnego w połowie grudnia uwaga będzie skupiona na przyszłości programów QE i TLTRO. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to analitycy RBC uważają, że postęp w ożywieniu gospodarczym w strefie euro wymaga, aby Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP) został zakończony zgodnie z planem w marcu. Jednak ciągłe wsparcie QE jest prawdopodobnie nadal potrzebne poprzez program skupu aktywów EBC, który będzie kontynuowany przez 2022 r. z pulą zakupów prawdopodobnie w przedziale 400-500 mld EUR. 

Prognozy wzrostu PKB i inflacji na 2022 rok. Źródło: Royal Bank of Canada Prognozy wzrostu PKB i inflacji na 2022 rok. Źródło: Royal Bank of Canada

Gospodarka USA

W październiku w USA odnotowano solidny, oparty na szerokich podstawach wzrost wydatków konsumpcyjnych, przy czym sprzedaż samochodów wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, ponieważ większa produkcja pojazdów silnikowych pomogła rozwiązać problem niedoborów dostaw.

Wydatki na usługi przyspieszyły wraz z wygaśnięciem ostatniej fali przypadków COVID-19, a dane dotyczące wydatków na karty płatnicze o wyższej częstotliwości wskazują na dalszą poprawę w usługach związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem w listopadzie.

Analitycy spodziewają się dalszego wzrostu wydatków na usługi w nadchodzących miesiącach, choć omikron może potencjalnie zadziałać jako kolejna przeszkoda w ożywieniu sektora, jak to miało miejsce w przypadku delty pod koniec lata.

Sytuacja konsumentów pozostaje stabilna - od nadwyżek oszczędności i efektów majątkowych po poprawiającą się sytuację na rynku pracy i przyspieszający wzrost płac - co będzie wspierać blisko 3% wzrost wydatków konsumpcyjnych w przyszłym roku.

Analitycy spodziewają się stałego wsparcia ze strony inwestycji biznesowych, ponieważ firmy coraz częściej napotykają na ograniczenia mocy produkcyjnych, a inwestycje rządowe prawdopodobnie również będą motorem wzrostu po uchwaleniu przez Bidena pakietu infrastrukturalnego o wartości 1,2 bln USD.

Oczekuje się, że aktywność na rynku mieszkaniowym będzie nadal spadać z początkowego pandemicznego poziomu w miarę stopniowego wzrostu stóp procentowych. W sumie PKB w USA może wzrosnąć o 3,5% w 2022 r., co znacznie przekracza tempo potencjalnego wzrostu i tym samym testuje długoterminowe granice możliwości gospodarki. Wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych i wzrostem płac, że inflacja bazowa pozostanie bliżej 3% w 2022 i 2023 roku.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ RBC/ mib

Czytaj także

"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:18
- Jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej przy mocnym rynku pracy i dobrej koniunkturze, to zacieśnimy politykę pieniężną - podniesiemy stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:50
UOKiK zwrócił uwagę, że pod wpływem rosnących od końca 2019 roku cen nieruchomości wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Przestrzegł jednak, że w ciągu kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu mogą następować istotne wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu, wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy. Sprawdzamy, jakie są cechy nieruchomości jako aktywa inwestycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, co stanie się po zmianie oprocentowania. UOKiK przygotował specjalny kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:29
Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale wiążą się z ryzykiem ich wzrostu w przyszłości - przestrzega UOKiK, który przygotował kalkulator zmiany oprocentowania. Można na nim sprawdzić orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi też podnoszą stopy procentowe. Największa podwyżka od ponad 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:01
Czeski Bank Narodowy (CNB) zdecydował o radykalnej podwyżce stóp procentowych o 125 punktów bazowych. W ten sposób Czesi chcą walczyć z rosnącą inflacją, z którą zmaga się też wiele innych krajów świata, w tym Polska. Ostatni raz tak dużą podwyżkę stóp czeski bank centralny przeprowadził w 1997 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 00:03
Od dziś w Polsce obowiązują wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów będą wyższe, ale lokaty bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:25
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła trzecią z rzędu, w tym roku podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc.
rozwiń zwiń