Prognozy gospodarcze na 2022 rok. Analitycy o perspektywach inflacji i wzrostu gospodarczego na świecie

2022-01-01, 11:45

Prognozy gospodarcze na 2022 rok. Analitycy o perspektywach inflacji i wzrostu gospodarczego na świecie
Prognozy gospodarcze na 2023 rok.Foto: Shutterstock/Lightspring

Banki centralne liczą się z inflacją i nowym wariantem COVID-19. Choć analitycy chcieliby wybiegać w przyszłość, wydarzenia związane z pandemią zmuszają do skupienia się na najbliższym czasie.

W wielu krajach odnotowano przypadki nowego "wariantu niepokoju" - omikronu, a ograniczenia w podróżowaniu są coraz większe. W związku z tym ceny ropy naftowej w drugiej dekadzie grudnia spadły o około 10 USD za baryłkę z powodu obaw o popyt, podczas gdy zmniejszony apetyt na ryzyko spowodował wzrost cen obligacji i spadek cen akcji.

Omikron rządzi gospodarką

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy wiele krajów europejskich doświadczyło już nowej fali zakażeń - w krajach takich jak Niemcy, najgorszych jak dotąd pod względem wzrostu liczby zachorowań - i ponownie wprowadziło pewne środki ograniczające.

Niższe ceny ropy naftowej i zmniejszona aktywność turystyczna wydają się prawdopodobne w najbliższym czasie, ale trudno powiedzieć, jaki będzie szerszy wpływ na liczbę infekcji, hospitalizacji i ograniczeń narzuconych przez rządy.

Analitycy RBC zakładają, że ryzyko związane z omikronem zostanie opanowane. Sądzą, że perspektywy wzrostu gospodarczego w 2022 roku będą w mniejszym stopniu zależały od restrykcji rządowych, a w większym od rzeczywistych możliwości produkcyjnych gospodarek. W raporcie analitycznym opublikowanym na stronie banku zauważyli też, że wolne moce produkcyjne gospodarek są na wyczerpaniu. Rozluźnienie wąskich gardeł w łańcuchach dostaw i wzrost inwestycji w biznesie powinny zapewnić nieco więcej przestrzeni do działania, ale napięte warunki na rynku pracy prawdopodobnie pozostaną.

Inflacja i banki centralne

Banki centralne, zgodnie z oczekiwaniami analityków, będą w przyszłym roku łagodzić tempo wzrostu gospodarczego, ponieważ fundamenty ożywienia gospodarczego opartego na konsumpcji są nadal mocne. W przypadku Banku Anglii i Fed oznacza to podniesienie stóp procentowych, natomiast w przypadku Europejskiego Banku Centralnego oczekują, że luzowanie ilościowe zostanie spowolnione lub stopniowo wygaszone w 2022 r. Omicron grozi opóźnieniem niektórych z tych ruchów, ale wyceny rynkowe nadal generalnie wyprzedzają oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłym roku.

Strefa euro

Inflacja w strefie euro przyspieszyła w listopadzie do prawie 5%, co stanowi najszybsze tempo w ujęciu rocznym od czasu przyjęcia wspólnej waluty. Kluczowym czynnikiem były jednak wyższe ceny energii, a inflacja bazowa wyniosła w listopadzie 2,6%. Biorąc pod uwagę nieustanną walkę EBC z dezinflacją (wymuszającą utrzymywanie ujemnej stopy procentowej od 2014 r.), bank centralny jest znacznie mniej skłonny do reagowania na podwyższone odczyty inflacyjne. 

W istocie jego wytyczne mówią, że nie podniesie stóp, dopóki inflacja nie osiągnie 2% w połowie horyzontu prognozy. Wyceny rynkowe wskazują na pewne szanse na podwyżkę stóp o 10 pb w przyszłym roku, choć nie widać, by EBC podnosił stopę procentową w horyzoncie prognozy do końca 2023 roku. 

Na posiedzeniu banku centralnego w połowie grudnia uwaga będzie skupiona na przyszłości programów QE i TLTRO. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to analitycy RBC uważają, że postęp w ożywieniu gospodarczym w strefie euro wymaga, aby Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP) został zakończony zgodnie z planem w marcu. Jednak ciągłe wsparcie QE jest prawdopodobnie nadal potrzebne poprzez program skupu aktywów EBC, który będzie kontynuowany przez 2022 r. z pulą zakupów prawdopodobnie w przedziale 400-500 mld EUR. 

Prognozy wzrostu PKB i inflacji na 2022 rok. Źródło: Royal Bank of Canada Prognozy wzrostu PKB i inflacji na 2022 rok. Źródło: Royal Bank of Canada

Gospodarka USA

W październiku w USA odnotowano solidny, oparty na szerokich podstawach wzrost wydatków konsumpcyjnych, przy czym sprzedaż samochodów wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, ponieważ większa produkcja pojazdów silnikowych pomogła rozwiązać problem niedoborów dostaw.

Wydatki na usługi przyspieszyły wraz z wygaśnięciem ostatniej fali przypadków COVID-19, a dane dotyczące wydatków na karty płatnicze o wyższej częstotliwości wskazują na dalszą poprawę w usługach związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem w listopadzie.

Analitycy spodziewają się dalszego wzrostu wydatków na usługi w nadchodzących miesiącach, choć omikron może potencjalnie zadziałać jako kolejna przeszkoda w ożywieniu sektora, jak to miało miejsce w przypadku delty pod koniec lata.

Sytuacja konsumentów pozostaje stabilna - od nadwyżek oszczędności i efektów majątkowych po poprawiającą się sytuację na rynku pracy i przyspieszający wzrost płac - co będzie wspierać blisko 3% wzrost wydatków konsumpcyjnych w przyszłym roku.

Analitycy spodziewają się stałego wsparcia ze strony inwestycji biznesowych, ponieważ firmy coraz częściej napotykają na ograniczenia mocy produkcyjnych, a inwestycje rządowe prawdopodobnie również będą motorem wzrostu po uchwaleniu przez Bidena pakietu infrastrukturalnego o wartości 1,2 bln USD.

Oczekuje się, że aktywność na rynku mieszkaniowym będzie nadal spadać z początkowego pandemicznego poziomu w miarę stopniowego wzrostu stóp procentowych. W sumie PKB w USA może wzrosnąć o 3,5% w 2022 r., co znacznie przekracza tempo potencjalnego wzrostu i tym samym testuje długoterminowe granice możliwości gospodarki. Wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych i wzrostem płac, że inflacja bazowa pozostanie bliżej 3% w 2022 i 2023 roku.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ RBC/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej