X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert o podwyżce stóp procentowych: to reakcja na groźbę spirali płacowo-cenowej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 19:03
Prezes NBP Adam Glapiński zaprezentował bardziej jastrzębią retorykę, wskazującą na dalsze podwyżki stóp - napisał główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki, odnosząc się do czwartkowej konferencji szefa NBP. Ocenił, że możliwe są 1-2 podwyżki po 50 bp.
Skąd się bierze inflacja i czy zniszczy oszczędności Polaków?
Skąd się bierze inflacja i czy zniszczy oszczędności Polaków?Foto: Lisavetta/shutterstock.com

Przypomnijmy, na konferencji Szef NBP nie wykluczył kolejnej, lub kolejnych podwyżek stóp procentowych wynikających z konieczności obniżenia inflacji.

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych nie powstrzymały wzrostu cen

- Dotychczasowe podwyżki znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

- Jeśli więc warunki się nie zmienią, na przykład nie pogorszy się koniunktura i nie wzrośnie bezrobocie, to będą podwyżka czy podwyżki. Dotychczasowe podwyżki znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające - powiedział prezes NBP.

Prezes NBP obawia się utrzymania wyższej inflacji w dłuższym okresie

Glapiński powiedział także, że według obecnych szacunków banku centralnego, inflacja pozostanie podwyższona przez cały przyszły rok.


Posłuchaj
00:27 prezes 1.mp3 Szef banku centralnego zastrzegł, że jeśli okoliczności będą tego wymagały, to wciąż jest znacząca przestrzeń do zwiększania kosztów pieniądza./IAR/.

 

Stąd ekonomista napisał, że prezes Adam Glapiński uważa, że w dalszym ciągu jest „znacząca” przestrzeń do podwyżek stóp, a Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować zacieśnienie w dotychczasowym tempie.

"RPP działa tak, by sprowadzić CPI ((wskaźnik cen towarów i usług) do przedziału wokół celu, do końca 2023. W ocenie A. Glapińskiego, z dużym prawdopodobieństwem warunki w 2022 istotnie się nie zmienią i inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie" - napisał.

Dodał, że prezes NBP dużo uwagi poświecił oczekiwaniom na utrzymanie wysokich cen surowców, co spowoduje, że w 2022 roku indeks CPI będzie podwyższony, ale na nieco niższym poziomie.

Przed nami druga fala spirali płacowo-cenowej

- Nie usłyszeliśmy żadnych komentarzy odnośnie efektów drugiej rundy czy spirali płacowo cenowej, które naszym zdaniem już powoli się materializują - zaznaczył ekspert.

Spirala cen i płac – zjawisko polegające na samoczynnym mechanizmie dostosowania cenowego, mające na celu zabezpieczenie realnej wartości dochodów. Zjawisko inflacji sprawia, że przedsiębiorcy w celu utrzymania realnych zysków przedsiębiorstwa na stałym poziomie podnoszą ceny produkowanych przez nich towarów i usług.

Prezes NBP rozpoczął podwyżki, ale nie chce osłabienia koniunktury

Wskazał, że prezes NBP uznał czas rozpoczęcia podwyżek w obecnym cyklu za właściwy, a podwyżki zostały tak wykalibrowane, by nie doprowadzić do osłabienia koniunktury i wzrostu bezrobocia.


Posłuchaj
00:53 prezes2.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński powiedział, że stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze wzrosnąć./IAR/.

 

"Kraje takie jak Czechy czy Węgry zaczęły to robić wcześniej, ale nie pomogło to w osłabieniu inflacji. Kluczowe banki centralne, takie jak Fed czy EBC nie wykonały żadnych ruchów stóp procentowych pomimo rekordowej inflacji. Sygnalizują tylko obniżenie skali skupu aktywów, ale wciąż są one olbrzymie" - czytamy.

Przed nami wzrost PKB  i kolejne podwyżki stóp

Benecki zaznaczył też, że w ocenie Glapińskiego obecnie perspektywy wzrostu PKB wyglądają dobrze, a w czwartym kwartale 2021 gospodarka zwiększy się o ponad 5,3 proc, r/r i w przyszłym roku będzie się szybko rozwijać. Dodał, że w prognoza ING zakłada wzrost 6,3-6,5 proc.

Według ekonomisty, całokształt konferencji wskazuje na kolejne 1-2 podwyżki po 50bp (do poziomu 2,25-2,75 proc.)

Podstawowo stopa procentowa urośnie do 3 procent, albo wyżej

"Będzie to reakcja na kolejny wzrost CPI w grudniu, a potem stabilizację CPI na wysokim poziomie. Potem możliwa jest przerwa. Dalsze losy stóp zależą od nowej RPP, stąd widzimy dużą niepewność. Ale utrzymujemy nasze oczekiwania, że docelowa stopa to 3 proc. lub wyżej." czytamy" - napisał.

Dodał, że ING zakłada, że nowa RPP wznowi cykl podwyżek, gdy okaże się, że spadkowi bieżącej inflacji towarzyszy uporczywie wysoka inflacja bazowa spowodowana przez presję popytową oraz spiralę płacowo cenową.

PAP, jk

Czytaj także

Raty kredytów mogą wzrosnąć. Sprawdź prognozy ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:11
Podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć stopy procentowe o ponad 50 punktów bazowych ze względu na rosnącą inflację i słabego złotego - prognozują eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie 2022 r. dla polskiej gospodarki? Szef PFR ma dobre wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:00
- Inwestycje powinny być główną dźwignią wzrostu w kolejnym roku. Spodziewam się dwucyfrowego ich wzrostu, co powinno powodować, że wzrost PKB cały czas powinien pozostawać na poziomie powyżej 4,5, może nawet 5 proc. - powiedział w poniedziałek szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżka stóp procentowych. Główny ekonomista PKO BP: to nie zachwieje sytuacją kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:20
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o pół punktu procentowego. Od środy stopa referencyjna wyniesie 1,75 procent. - Ta decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków, spowodowała ją rosnąca inflacja, ale nie zachwieje sytuacją finansową kredytobiorców - mówił w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zgodna z oczekiwaniami". Komentarze ekspertów po podwyżce stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 20:45
Decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych jest zgodna z naszą prognozą i konsensusem - napisali w środę analitycy PKO BP. Z kolei analitycy z banku Pekao SA oraz Santandera podkreślają, że nie jest to ostania podwyżka, a głównym wyzwaniem będzie wzrost cen. Tyle że kolejne podwyżki mogą być mniejsze.
rozwiń zwiń