X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów będą wyższe, ale lokaty bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:25
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła trzecią z rzędu, w tym roku podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc.
Eksperci oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych do poziomu 2,5-3 procent.
Eksperci oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych do poziomu 2,5-3 procent.Foto: shutterstock/Virrage Images

Przy dzisiejszej podwyżce stóp procentowych o 0,5 proc., rata typowego kredytu udzielonego w ostatnich latach na 330 tys. zł, ze spłatą na 25 lat i marżą 2,62 proc. może wzrosnąć od 90 do 100 zł miesięcznie. Według RPP wyższe stopy są niezbędne z powodu poziomu inflacji, która w listopadzie wynosiła 7,7 proc. licząc rok do roku. Jak zapowiadał prezes NBP profesor Adam Glapiński, wszystkie wprowadzone w tym roku podwyżki stóp spowodują spadek inflacji, ale dopiero w perspektywie kilku kwartałów.

Jaki jest poziom stóp po decyzji RPP ?

 Tak obecnie wyglądają stopy procentowe NBP:

- stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej.

Niskie stopy to już historia ?

Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa wynosiła 0,10 procent, co było rekordowo niskim poziomem. Ale już w październiku główna stopa NBP urosła z 0,1 do 0,5 procent. Mało  kto pamięta, że była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa znowu poszła w górę, do 1,25 procent.


Posłuchaj
05:03 Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP o podwyższce stop procentowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP o podwyższce stop procentowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Podwyżkami stóp procentowych z inflacją walczą też inne europejskie kraje takie jak np. Węgry czy Czechy.
Analitycy zgodnie twierdzą, że nie tylko w Polsce stopy procentowe już przebiły poziom sprzed pandemii. Tak samo jest np. w Czechach i na Węgrzech, choć są zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

Co z lokatami ?

Duża część ekspertów uważa, że podwyżka głównych stóp procentowych może osiągnąć z obecnego pułapu 1,75 procent nawet poziom od 2,5 do 3 procent do czerwca tego roku. A wtedy terminowe lokaty bankowe staną się bardziej opłacalne, bo dziś widzimy masowy exodus oszczędności Polaków z banków do rynku akcji, obligacji, złota, jednostek funduszy inwestycyjnych (TFI) i nieruchomości.

Dla banków zatrzymanie tego trendu będzie korzystne i dlatego zaoferują nowe warunki trzymania oszczędności na kontach bankowych. Co ma także znaczenie przy dużych inwestycjach publicznych, które są finansowane także bankowymi kredytami, dlatego zatrzymanie oszczędności przeciętnego Kowalskiego na oprocentowanym dodatnio koncie, będzie miało pozytywne znaczenie dla rozwoju gospodarki. 


PR1/PR24/PAP/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

"Postąpiła słusznie podnosząc stopy procentowe". Analitycy bankowi oceniają decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 18:17
Eksperci finansowi z dużym zrozumieniem ocenili decyzję RPP o podwyższeniu stóp procentowych. Podkreślali, że był tokonieczny krok, bo inflacja od dawna była wyższa niż przewidywał NBP ( cel inflacyjny), a sam wzrost cen był najwyższy od lat i mógł zmierzać do poziomu 6-7 proc. liczonych rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: nieuniknione są kolejne podwyżki stóp procentowych, choć inflacja i tak na razie będzie rosła

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:00
Kolejna podwyżka stóp procentowych była nieunikniona. Przed nami na pewno kolejne i to raczej jeszcze w grudniu. Nie obniży to jednak obecnej inflacji. Może jedynie hamować jej spiralę w kolejnych miesiącach. Wiele zależy też od sygnałów, jakie NBP i MF będą przekazywać społeczeństwu po to, aby nie uruchomić zakupów na zapas - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski szef Katedry Gospodarki Światowej UKSW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stanowisko RPP jest mocne". Ekonomista mówi, kiedy inflacja "zostanie okiełznana"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 11:35
- Jeśli zarobki będą rosły szybciej niż inflacja, to będzie to bardzo korzystny dla państwa moment, w którym nasz dług w stosunku do PKB może się zmniejszyć - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz, ekonomista i finansista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: na razie nie pożegnamy inflacji, choć rząd może nieco ją ograniczyć

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 10:00
NBP ostatnio zmienia swoje prognozy dotyczące inflacji, zaskakuje rynek podwyżkami stop procentowych, choć ich nie zapowiadał. Ale faktem jest, że żadne instytuty badawcze nie przewidziały tak wysokiej inflacji, która dotyka świat - mówili ekonomiści, goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Adam Ruciński, prezes spółki doradczej BTFG.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie 2022 r. dla polskiej gospodarki? Szef PFR ma dobre wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:00
- Inwestycje powinny być główną dźwignią wzrostu w kolejnym roku. Spodziewam się dwucyfrowego ich wzrostu, co powinno powodować, że wzrost PKB cały czas powinien pozostawać na poziomie powyżej 4,5, może nawet 5 proc. - powiedział w poniedziałek szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 00:03
Od dziś w Polsce obowiązują wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej.
rozwiń zwiń