X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza. Komisja Europejska potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:45
Czwartkowy raport Komisji Europejskiej potwierdza dalsze zmniejszenie luki VAT w Polsce - poinformował resort finansów. Wiceszef MF Jan Sarnowski podkreślił, że to efekt powiedzenia "nie" przestępczości podatkowej.
Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza. Komisja Europejska potwierdza
Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza. Komisja Europejska potwierdzaFoto: Shutterstock

- Polska powiedziała twarde "nie" przestępczości podatkowej. Zmniejszenie luki VAT jest efektem wieloelementowego planu, który znacznie utrudnił działanie podatkowym przestępcom - na każdym etapie ich procederu - mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza

Jak wyjaśniał, dzięki działaniom Ministerstwa Finansów przestępcy mają coraz większy problem z organizowaniem karuzel VAT-owskich. Coraz większy monitoring i uszczelnianie systemu powodują, że czas działania karuzeli VAT jest coraz krótszy, przynosi ona coraz mniej korzyści, a środki pochodzące z przestępstw są coraz trudniejsze do "wyprania", mówił wiceminister.

- Stąd bardzo duży wzrost wpływów z VAT - w ostatnich latach to w sumie kilkadziesiąt miliardów złotych, które nie trafiło na konta podatkowych przestępców, tylko do polskich rodzin i polskich przedsiębiorców, w postaci obniżek podatków czy nowych ulg - wskazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

"Rekordowy spadek"

W czwartek opublikowany został najnowszy raport Komisji Europejskiej na temat luki VAT. Ministerstwo informuje, że potwierdza on dalsze zmniejszenie luki VAT w Polsce.

"KE podkreśla, że Polska odnotowała rekordowy spadek luki VAT w Unii Europejskiej. Luka VAT spadła o 13,4 p.p. z poziomu 24 proc. w 2015 r. do poziomu 11,3 proc. w 2019 r. Polska odnotowuje trwały spadek luki VAT. To stały trend. Według danych KE luka VAT w 2019 r. wyniosła 11,3 proc. względem poziomu 11,6 proc. w 2018 r." - dodało ministerstwo.

Zauważono, że według prognozy Komisji w trudnym 2020 r. luka VAT nie tylko nie wzrosła w Polsce, ale dalej się zmniejszała i wyniosła 10 proc., a więc blisko poziomu Francji, dla której KE prognozuje w 2020 r. 9,5 proc.

Czytaj także:

Poważny problem

W opublikowanym w czwartek raporcie Komisja Europejska wylicza, że w 2019 r. państwa członkowskie UE straciły łącznie około 134 mld euro w wyniku oszustw, uchylania się i "praktyk optymalizacji" związanych z płaceniem podatku VAT.

- Pomimo pozytywnej tendencji odnotowanej w ostatnich latach luka w podatku VAT pozostaje poważnym problemem, zwłaszcza w obliczu ogromnych potrzeb inwestycyjnych, którym państwa członkowskie będą musiały sprostać w nadchodzących latach. Tegoroczne dane liczbowe odpowiadają stracie ponad 4 tys. euro na sekundę. Takie straty są dla budżetów krajowych nie do przyjęcia i oznaczają, że pokrycie tego niedoboru z innych podatków, w celu opłacenia niezbędnych usług użyteczności publicznej, spocznie na barkach zwykłych obywateli i przedsiębiorstw. Musimy podjąć wspólne wysiłki, aby zwalczać oszustwa związane z VAT, gdyż te poważne przestępstwa oznaczają ubytki w portfelach konsumentów, osłabiają nasze systemy opieki społecznej i zubażają budżety krajowe - mówił Paolo Gentiloni, unijny komisarz do spraw gospodarki.

Największa luka: w Rumunii, Grecji, na Malcie

Komisja podała, że w 2019 r. największą krajową lukę w podatku VAT odnotowano w Rumunii - brakowało tam wtedy 34,9 proc. dochodów z tytułu VAT - a następnie w Grecji (25,8 proc.) i na Malcie (23,5 proc.). Najmniejsze luki wystąpiły w Chorwacji (1,0 proc.), Szwecji (1,4 proc.) i na Cyprze (2,7 proc.). W wartościach bezwzględnych największe luki w podatku VAT odnotowano we Włoszech (30,1 mld euro) i w Niemczech (23,4 mld euro). W polskim budżecie zabrakło 11,3 proc., czyli 5,3 mld euro, z tytułu VAT.

Czytaj także:

PAP, jk

Czytaj także

Pakiet e-commerce uszczelni VAT w handlu internetowym, a SLIM VAT 2 uprości rozliczenia. Sejm poparł zmiany

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 20:10
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT, zawierającej tzw. pakiet e-commerce. W najważniejszej Senat chciał opóźnienia wejścia w życie ustawy - z 1 lipca na 1 września. Posłowie uchwalili też ustawę wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-faktura. Znamy kolejne etapy wdrażania nowego systemu rozliczeń z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 14:05
Po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur, ustawa czeka już tyko na podpis prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lukę VAT nadal można ograniczać. Sarnowski: e-faktura zmniejszy żywotność karuzeli podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:22
W przypadku Polski jest miejsce, by zmniejszyć lukę VAT przynajmniej o połowę - uważa wiceminister finansów Jan Sarnowski. W najbliższych miesiącach resort zajmie się problem szarej strefy w sferze krótkoterminowego najmu mieszkań.
rozwiń zwiń