X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Piotr Soroczyński o wzroście PKB: najnowsze dane wskazują, że cała gospodarka przyspiesza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 22:06
O kondycji polskiej gospodarki mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, komentujący najnowsze dane GUS o wzroście PKB oraz inflacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Natee K Jindakum

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 5,3 procent i są to lepsze dane od wcześniejszych szacunków GUS. Jednocześnie w listopadzie ceny towarów i usług wzrosły o 7,7 procent.

Najnowsze dane o wzroście PKB oznaczają, że cała gospodarka przyspiesza

Co najważniejsze, i co cieszy ekonomistów, motorem tego wzrostu były inwestycje, które wzrosły w trzecim kwartale o 9,3 procent.

Czytaj także:

Jak zauważa gość radiowej Jedynki, ten wzrost był wcześniej prognozowany na nieco niższym poziomie i najnowsze dane wskazują, że cała gospodarka przyspiesza.

Posłuchaj

05:27 justa-30-11.mp3 O kondycji polskiej gospodarki mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, komentujący najnowsze dane GUS o wzroście PKB oraz inflacji /Justyna Golonko/

Firmy inwestują, rosną nakłady na infrastrukturę

Dobre informacje napływają też z firm, potwierdzające, że one dużo inwestują.

- Dobrze prezentują się inwestycje w infrastrukturę czy mieszkalnictwo - dopowiada Piotr Soroczyński.

- Warto też zwrócić uwagę na jedną ze składowych PKB: wzrost zapasów, który świadczy o tym, że firmy przygotowywały się do realizacji znacznie większych zamówień, do tego, aby można było sprzedawać i produkować swoje wyroby - mówi ekonomista.

Firmom udało się nadrobić zmniejszenie produkcji podczas lockdownu

- Myślę, że w kolejnych kwartałach ten efekt nie będzie już tak silny, bo udało się już nam nadrobić to uszczuplenie, które wystąpiło wcześniej - twierdzi Soroczyński.

Pytany o prognozy dla gospodarki w czwartym kwartale, ekspert uważa, że wzrost gospodarczy może przekroczyć 6 procent i to zdecydowanie.

W mijającym roku wzrost PKB powinien wynieść ponad 5 procent

Jego zdaniem cały rok zakończy się wzrostem PKB o mocne pięć procent. -  Może to będzie 5,3 czy 5,4 procent, na taki wzrost jeszcze są szanse - mówi ekspert.

Niestety wzrostowi PKB towarzyszy też inflacja

Ekspert skomentował dane dotyczące inflacji, która wyraźnie przyspieszyła. Z najnowszego komunikatu wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych znów wzrosły w listopadzie.

- To niestety kolejny nokaut, gdyż już wcześniejsze prognozy mówiły o wzroście inflacji powyżej oczekiwań.

- Teraz mamy kolejną poprawkę, a trzeba pamiętać, że te dane nie pokazują wszystkiego. Mimo to widać, że podrożały żywność, paliwo, do tego dochodzą wszystkie opłaty energetyczne - mówi ekspert.

Czy tarcza inflacyjna pomoże?

Prowadząca audycję Justyna Golonko przypomina, że skutki rosnącej inflacji ma złagodzić tarcza antyinflacyjna.

Jak twierdzi ekspert, będzie ona na pewno skuteczna, ale nie oznacza to, że zagwarantuje obniżenie inflacji z 7 do 1 procenta.

- Raczej spowoduje ona ścięcie inflacji w jej szczytowym okresie, który trwać będzie do końca lutego. Ale to też nie będzie nic trwałego - uważa Piotr Soroczyński.


Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Rekordowy wzrost polskiego PKB, w górę pnie się także inflacja. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:30
W lipcu inflacja była większa o 5 procent, licząc rok do roku (rdr) oraz o 0,4 procent w porównaniu do czerwca tego roku. Ale PKB Polski powiększył się o rekordowe 10,9 proc., gdy go porównamy z tym samym kwartałem 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:45
Najważniejsza instytucja finansowa świata – Międzynarodowy Fundusz Walutowy – podnosi prognozy gospodarcze dla Polski – szacuje, że w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie, jednocześnie czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja na celowniku rządu. Jest zapowiedź działań łagodzących wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:02
Inflacja, która w październiku urosła do 6,8 procent wywołała ostrą reakcję rządu – zapowiada, że nie ingerując w prerogatywy NBP i Rady Polityki Pieniężnej, chce uruchomić własne instrumenty w celu ograniczenia skutków wzrostu cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski PKB w III kwartale nadal szybko rósł. Wzrost był większy, niż oczekiwali eksperci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:52
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2021 roku wzrósł o 5,1 proc. licząc rok do roku (rdr) wobec wzrostu o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. - wynika z flash szacunku GUS.
rozwiń zwiń