X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Finanse publiczne są w dobrym stanie. Kościński: mamy zasoby, gdyby Omikron okazał się groźniejszy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:18
- Finanse publiczne i gospodarka w Polsce dobrze działają, oczywiście są obawy z związku z nową mutacją koronawirusa, ale mamy zasoby, by tworzyć poduszki finansowe - stwierdził minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że trochę martwią wprowadzane w innych krajach lockdowny.
Tadeusz Kościński: Polska ma odpowiednie zasoby, by tworzyć poduszki finansowe i gdyby była taka potrzeba, są pieniądze.
Tadeusz Kościński: Polska ma odpowiednie zasoby, by tworzyć poduszki finansowe i gdyby była taka potrzeba, są pieniądze.Foto: Ministerstwo Finansów

Tadeusz Kościński był pytany w Polsat News o ryzyka związane z nową mutacją koronawirusa. Podkreślił, że finanse publiczne i gospodarka w Polsce dobrze działają.

- Jesteśmy zadowoleni z poziomu nadwyżki budżetowej na razie. Oczywiście nie wiemy, co Omikron naprawdę znaczy, czy jest podobny do delty czy bardziej zaraźliwy. Są obawy, że może być gorzej niż na ten moment - powiedział szef Ministerstwa Finansów.

Dodał, że Polska ma odpowiednie zasoby, by tworzyć poduszki finansowe i gdyby była taka potrzeba, są pieniądze. Jednocześnie przyznał, że trochę martwią go lockdowny wprowadzane w niektórych krajach, co może spowodować zakłócenia w wymianie handlowej, zarówno w realizacji zamówień od poddostawców z tych krajów, jak i w naszym eksporcie.

Oczekiwania co do inflacji ochłodzą się

Minister Finansów odniósł się też do tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zaznaczył, że jej celem nie jest obniżenie inflacji, tylko stworzenie buforu, który pomoże Polakom przejść przez prognozowany na styczeń-luty szczyt inflacji. Z drugiej strony - mówił - celem jest ostudzenie oczekiwań co do inflacji.

- Pewnie te czynniki zewnętrzne, które powodują inflację w Polsce, zaczną znikać: podaż i popyt zaczną się równać, cena ropy mam nadzieję nie będzie tak rosła. Wtedy oczekiwania co do inflacji ochłodzą się i możemy wrócić do normalnych poziomów - powiedział minister.

Pytany, czy tarcza antyinflacyjna może być bodźcem inflacyjnym, przyznał, że teoretycznie jest to jakiś bodziec, choć - jak wskazał - pieniądze trafią do grupy, która nie wyda ich na ekskluzywne produkty, tylko na najpilniejsze potrzeby.

Na żywność nie można dać zerowego VAT

Na pytanie o możliwość wprowadzenia zerowego VAT na żywność, szef resortu finansów stwierdził, że to jest zamknięty temat ze względu na regulacje KE.

- Niestety różne kraje mają różne nakazy przez KE. Od co najmniej pięciu lat negocjujemy z KE obniżenie do zera VAT na ubranka dziecięce, ale nie mamy takiej zgody. Również jedna z regulacji mówi, że na żywność nie można dać zerowego VAT, najniższy poziom to może być 5 proc. - powiedział Tadeusz Kościński.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "gdyby była taka możliwość, to deklaruje wdrożenie na sześć miesięcy zerowych stawek VAT na żywność". "Niestety ze strony Komisji Europejskiej - zarówno wobec Republiki Czeskiej, jak i wobec innych państw - w tym Polski - płynie do tej pory odpowiedź odmowna" - dodał szef rządu.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Budżet 2022. Minister finansów: Polska już odrobiła straty spowodowane pandemią

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:17
- Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB, co pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych - powiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński o projekcie ustawy budżetowej na rok 2022.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła, ale nie wolno straszyć nią społeczeństwa, to wywołuje dalszą presję na wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:00
Oczekiwania inflacyjne mają duże znaczenie na wielkość wzrostu cen, a te są znaczne, co potwierdza stale rosnący popyt na towary chociażby te związane z wyposażeniem mieszkań. W efekcie inflacja może osiągnąć pułap nawet dwucyfrowy - mówił gość audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. Natomiast prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przestrzegała przed straszeniem ludzi inflacją i gospodarką niedoborów, bo to nie nastąpi. Dowodziła, że półki uginają się od towarów, więc zakupy na zapas nie mają sensu i to trzeba podkreślać.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:00
Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń