X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Najsłynniejszy zegar świata znów będzie bił. Po trzech latach remontu obwieści Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:46
Słynny londyński zegar Big Ben wraca do mierzenia czasu po remoncie. Po trzech latach renowacji, tak wieży, jak i samego zegara, zabije w ten Nowy Rok. Jego remont kosztował ponad 80 mln funtów.
Big Ben
Big BenFoto: shutterstock.com

Houses of Parliament i Elizabeth Tower, powszechnie nazywane Big Benem, są jednymi z najbardziej znanych londyńskich zabytków i obowiązkowymi atrakcjami Londynu.

Jak czytamy w serwisie visitlondon.com, wieża zegarowa brytyjskiego parlamentu była ukryta za parawanami przez trzy i pół roku, podczas gdy setki rzemieślników naprawiało mury i wymieniało elementy metalowe zbudowanego w 1859 roku zegara.

Technicznie rzecz biorąc, Big Ben to nazwa nadana ogromnemu dzwonowi wewnątrz wieży zegarowej, który waży ponad 13 ton (13 760 kg).

Remont Big Bena kosztował ponad 80 mln funtów

Koszty konserwacji Big Bena początkowo szacowano na 29 mln funtów. W trakcie prac okazało się jednak, że fundusze muszą zostać podwyższone. W 2017 roku władze miasta postanowiły zwiększyć środki do 61 milionów funtów. Finalnie renowacja Big Bena opiewa na kwotę co najmniej 80 mln funtów.

Big Ben – 7 m średnicy, wskazówki ważą 100 kg

Każda tarcza ma siedem metrów średnicy. Wskazówki minutowe mają 4,2 m długości (14 stóp) i ważą około 100 kg (220 funtów, w tym przeciwwagi). Cyfry mają długość około 60 cm (23 cale).

W każdej tarczy zegara znajduje się 312 kawałków szkła. Specjalna lampka nad tarczami zegara zapala się podczas sesji parlamentu.

Odmierzanie czasu w Big Benie jest ściśle regulowane przez stos monet umieszczonych na ogromnym wahadle.

Big Ben rzadko się zatrzymywał. Nawet po tym, jak bomba zniszczyła komnatę Commons podczas II wojny światowej, wieża zegarowa przetrwała, a Big Ben nadal wybijał godziny.

W radiu usłyszano Big Bena w 1923 roku

Dzwonki Big Bena zostały po raz pierwszy wyemitowane przez BBC 31 grudnia 1923 roku, co jest tradycją, która trwa do dziś.

Łacińskie słowa pod tarczą brzmiały: "Domine salvam fac reginam nostram Victoriam Primam", co oznacza "O Panie, zachowaj bezpieczeństwo naszej królowej Wiktorii Pierwszej".

W czerwcu 2012 roku Izba Gmin ogłosiła, że ​​wieża zegarowa zostanie przemianowana na Wieżę Elżbiety na cześć Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II.

Big Ben – jego historia rozpoczęła się w 1834 roku od pożaru. Potem też były problemy

Pałac Westminsterski został zniszczony przez pożar w 1834 roku. W 1844 roku postanowiono, że nowe budynki Parlamentu powinny mieścić wieżę i zegar.

Potrzebny był masywny dzwon, a pierwsza próba jego uruchomienia (podjęta przez John Warner & Sons w Stockton-on-Tees) zakończyła się katastrofą – dzwon się rozpadł. Metal został przetopiony, a dzwon odlany w Whitechapel w 1858 roku. Dlatego Big Ben po raz pierwszy zabrzmiał 31 maja 1859.

I znowu był problem – niedługo po uruchomieniu, we wrześniu 1859, Big Ben znów pękł. Na szczęście się nie rozpadł. Założono więc lżejszy młotek i dzwon został obrócony, aby odsłonić nieuszkodzoną część młotka. I to jest dzwon, jaki dzisiaj słyszymy.

Big Ben znajduje się w Elizabeth Tower na północnym krańcu Houses of Parliament w Westminster w centrum Londynu, nad Tamizą.

Jest kilka londyńskich linii autobusowych, które przejeżdżają obok wieży, a stacja metra Westminster znajduje się bezpośrednio po drugiej stronie ulicy, obsługiwana przez linie Jubilee, District i Circle.

Skąd nazwa "Big Ben"?

Pochodzenie nazwy "Big Ben" nie jest znane, chociaż istnieją dwie różne teorie. Pierwsza z nich mówi, że wieża została nazwana na cześć sir Benjamina Halla, pierwszego komisarza prac, dużego mężczyzny, który w domu był znany jako "Big Ben". Druga zaś mówi, że wieżę nazwano na cześć ówczesnego mistrza boksu wagi ciężkiej Benjamina Caunta, znanego również jako "Big Ben".

Warto wiedzieć, że ten przydomek był powszechnie nadawany w społeczeństwie wszystkim mężczyznom wyróżniającym się dużą wagą.

Prace remontowe Big Bena i Elizabeth Tower ruszyły w sierpniu 2017 roku i trwały trzy lata. W tym czasie wieża została pokryta rusztowaniami, a mechanizm zegara zatrzymany na kilka miesięcy (bez dzwonienia i uderzania), z wyjątkiem niektórych wydarzeń specjalnych, w tym sylwestra.

Reuter, www.visitlondon.com,jk