X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rękopis Einsteina sprzedany za 11,7 mln euro. "Absolutnie niezwykły manuskrypt"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 06:50
Rękopis, którego współautorem był Albert Einstein, oferujący rzadki wgląd w tok myślenia legendarnego fizyka, prowadzący do powstania jego ogólnej teorii względności, został sprzedany na aukcji  za 11,7 mln euro.
Sprzedano rękopis Einsteina
Sprzedano rękopis EinsteinaFoto: Shutterstock/Oleg Golovnev

Dom aukcyjny Christie's oszacował wartość manuskryptu na 2 do 3 milionów euro. 54 strony papieru, w połowie wypełnione pismem Einsteina, są jednym z dwóch znanych dokumentów roboczych, w których myśliciel przedstawia swoją słynną teorię, która położyła podwaliny pod nowoczesną kosmologię i umożliwiła rozwój takich technologii jak nawigacja GPS.

Był on przechowywany pod opieką szwajcarskiego fizyka Michele Besso, bliskiego przyjaciela i partnera naukowego Einsteina, który był współautorem pracy w latach 1913-1914.

- To również czyni go szczególnie ważnym, biorąc pod uwagę, że dokumenty robocze Einsteina sprzed 1919 roku są niezwykle rzadkie - powiedział Vincent Belloy, ekspert Christie's, który poprowadził aukcję w Paryżu. - Einstein prowadził bardzo mało notatek, więc sam fakt, że manuskrypt przetrwał i trafił do nas, czyni go absolutnie niezwykłym - dodał.

Składający się głównie z niekończących się obliczeń wykonanych czarnym atramentem na pomarszczonym, lekko pożółkłym papierze, manuskrypt podważa popularny wizerunek Einsteina jako absolutnego geniusza, ponieważ pokazuje, że nawet on - przynajmniej czasami - popełniał błędy.


Unikalny rękopis

- Einstein popełnia błędy w tym manuskrypcie, a to, jak sądzę, czyni go jeszcze większym w pewien sposób, ponieważ widzimy wytrwałość, myśl, która była w procesie budowania, która jest korygowana i przekierowywana - powiedział Belloy.

W maju odręczny list, w którym Einstein wspomina o swoim słynnym równaniu E=mc², będącym częścią jego wcześniejszej szczególnej teorii względności, został sprzedany za milion euro w Stanach Zjednoczonych, czyli sumę ponad trzykrotnie przekraczającą jego cenę wywoławczą.

Dzięki swojej ogólnej teorii względności, która została opublikowana w 1915 roku, Einstein zrewolucjonizował współczesną fizykę, po raz pierwszy opisując grawitację jako geometryczne wypaczenie przestrzeni i czasu, co pozostaje aktualne. Christie's nie ujawnił nazwiska nabywcy.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib


Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA pieniądze Europa

Czytaj także

Droga energia albo katastrofa klimatyczna. Analitycy o cenach emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:40
Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek musi być wolny od spekulacji". KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:40
W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy kupują pod wpływem chwili. Uwaga na Black Friday

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:10
Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili 500 zł - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najmniej odporni na zakupy pod wpływem nastroju są dobrze zarabiający mężczyźni ok. czterdziestki z niższym wykształceniem.
rozwiń zwiń