X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd wprowadza dodatek osłonowy. Na czym będzie polegać?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:58
Jednym z elementów zaprezentowanego dziś pakietu antyinflacyjnego jest tzw. dodatek osłonowy, który ma zrekompensować rosnące koszty energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Skorzystać ma z niego ponad 5 milionów gospodarstw domowych. Kto będzie miał do niego prawo i ile wyniesie?
Rząd wprowadza specjalny dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrost cen
Rząd wprowadza specjalny dodatek osłonowy, który ma zrekompensować wzrost cenFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia pakietu, powiedział, że dodatek ma zrekompensować wzrost cen artykułów żywnościowych. Jedną z opcji było obniżenie VAT-u na żywność do 0, ale - jak mówił szef rządu - na to nie ma zgody Komisji Europejskiej.

Posłuchaj
00:22 zyn.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: KE nie zgadza się na redukcję VAT-u m.in. na żywność, więc wprowadzamy dodatek osłonowy (IAR)

Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną w wysokości około 2,1 mld zł. Rekompensata VAT na żywność sięgnie 1,5 mld zł dla następujących grup produktów: pieczywo - roczny VAT 334 mln zł, wędliny - 319 mln zł, produkty mleczne (w tym sery) - 202 mln zł, mleko - 75 mln zł, masło - 55 mln zł, mięso - 383 mln zł, jaj - 66 mln zł.

Będzie kryterium dochodowe

Zgodnie z informacjami kancelarii premiera o możliwości uzyskania dodatku osłonowego będzie decydować kryterium dochodowe gospodarstw domowych.
Dopłata w wysokości 400 zł w skali roku zostanie skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie. Dopłatę w kwocie 600 zł w skali roku uzyskają gospodarstwa domowe 2-3 osobowe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Dopłata 850 zł będzie przysługiwać gospodarstwom domowym 4-5 osobowym o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Dopłatę 1150 zł w skali roku dostaną gospodarstwa domowe 6. osobowe i większe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.


Posłuchaj
05:15 Tadeusz Kościński minister finansów mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) ) Tadeusz Kościński minister finansów mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) )

 

- Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. - podaje KPRM.

PR1, PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md, Błażej Prośniewski


Zobacz więcej na temat: inflacja GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:02
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji prezentującej pakiet antyinflacyjny zapewnił, że obok działań rządu, także spółki Skarbu Państwa starają się ograniczyć wpływ światowych wzrostów cen na konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli". Rząd zapowiada zmiany w administracji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:52
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że rząd doprowadzi do zaoszczędzenia części środków przeznaczonych na administrację. - To działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń