X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: oleksa/Shutterstock

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości nawet 10 mld zł składa się przede wszystkim z:

  • obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego, czyli 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw;
  • obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.);
  • obniżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - akcyza 0 proc.;
  • obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.).

Oszczędność 140 zł na kwartał

Stawka VAT na gaz ziemny zostanie obniżona z poziomu 23 proc. na 8 proc. - powiedział premier.

Dodał, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, potrzebują wsparcia ze strony państwa i dotyczy to całego społeczeństwa.

Według wstępnych szacunków zysk wynikający ze spadku ceny gazu w efekcie wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 zł miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do pytania o rachunku za gaz po wejściu w życie pakietu, podkreślił, że "średnia mniejsza wysokość rachunku dzięki tym zmianom, to rzeczywiście jest około 140 zł na kwartał".

Podkreślił, że dzięki przyjętym rozwiązaniom legislacyjnym wzrost rachunków będzie o wiele niższy, niż gdyby musiał być odzwierciedleniem wzrostu cen gazu na rynkach światowych.

- Ten wzrost będzie zaledwie na poziomie jednej trzeciej, bo chcemy rozłożyć rzeczywiście ten skutek w terminie trzech lat. To było dotychczas niemożliwe - zaznaczył.

Zerowa akcyza na energię

Od stycznia przyszłego roku na trzy miesiące obniżona zostanie także stawka VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.). Zgodnie z propozycją gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Dla pozostałych odbiorców akcyza na energię elektryczną zostanie obniżona do minimum UE.


Posłuchaj
05:15 Tadeusz Kościński minister finansów mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) ) Minister finansów Tadeusz Kościński mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Jednocześnie premier poinformował, że w kontekście powstrzymania cen, spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, rząd będzie wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu i certyfikatami zielonymi. Zadeklarował też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zgłosi postulat, "by zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ogóle, a więc obniżyć możliwości spekulowania".

Paliwo tańsze nawet o 30 gr

Z kolei od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

- Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa powodują, że w kieszeniach obywateli zostanie więcej środków.

- Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dziś ok. 10 mld zł - poinformował Mateusz Morawiecki.


PR1,PR24.pl, PAP, DoS, Błażej ProśniewskiCzytaj także

Inflacja na celowniku rządu. Jest zapowiedź działań łagodzących wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:02
Inflacja, która w październiku urosła do 6,8 procent wywołała ostrą reakcję rządu – zapowiada, że nie ingerując w prerogatywy NBP i Rady Polityki Pieniężnej, chce uruchomić własne instrumenty w celu ograniczenia skutków wzrostu cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: wyraźny spadek inflacji nastąpi dopiero po roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:00
Wszyscy na świecie zastanawiają się, czy obecna, globalna inflacja ma charakter przejściowy, czy też stały. Ale większość analityków uważa, że nastąpi jej spadek dopiero po roku 2022 -powiedział dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń