X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Droga krajowa nr 94 zostanie zmodernizowana. GDDKiA poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:00
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice. Umowę w tej sprawie GDDKiA podpisała z wykonawcą, firmą Eurovia Polska. Drogowcy planują, że inwestycja będzie gotowa w 2025 roku.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice.Foto: GDDKiA/Twitter

Wartość kontraktu to ponad 92 miliony złotych. W uroczystości związanej z podpisaniem umowy wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga 94 w tym rejonie przebiega przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Umożliwia połączenie między innymi z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Podpisany właśnie kontrakt zakłada, że Eurovia najpierw będzie musiała sporządzić projekt, a potem zdobyć pozwolenia i w końcu wykonać wszystkie prace związane z modernizacją.

Inwestycja zgodna z wymogami ekologii

Zgodnie z planami w ramach inwestycji powstaną dodatkowe jezdnie i drogi dojazdowe. Zaplanowano przebudowę trzech skrzyżowań w ciągu tej drogi, w Gotkowicach i dwóch w Jerzmanowicach, oraz budowę nowego skrzyżowania w Gotkowicach. Powstaną także nowe urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne, czyli ekrany dźwiękochłonne.

- Ci wszyscy, którzy próbują się dziś dostać do Ojcowskiego Parku Narodowego, przede wszystkim od strony północnej, wiedzą, że dziś jest to droga niezbyt bezpieczna i zatłoczona - mówił podczas uroczystości związanej z podpisanej umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu podkreślił, że dziś droga ta jest niebezpieczna dla wszystkich niechronionych uczestników ruchu, przede wszystkim pieszych. Zaznaczył, że modernizacja w znacznym stopniu poprawi jej parametry.

Część tej trasy przebiega przez teren zurbanizowany, co będzie miało wpływ na tę inwestycję.

Nowa droga będzie chronić pieszych

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadają, że na odcinku około czterech kilometrów po prawej stronie jezdni i na niespełna 2-kilometrowym odcinku po lewej stronie zostaną wybudowane lub rozbudowane chodniki. Zaplanowano też budowę trzech zatok autobusowych i jednego przejścia podziemnego. Przejścia dla pieszych na modernizowanym odcinku zostaną oświetlone.

W tej chwili ruch pieszych odbywa się głównie poboczem lub chodnikiem, zlokalizowanym po jednej stronie DK94, co stwarza duże zagrożenie dla bezpieczeństwa.  

Przebudowany zostanie też system odwodnienia terenu - rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające i zbiorniki retencyjne z systemem studni chłonnych. Takich zbiorników powstanie 11. To zabezpieczy sąsiednie posesje przed zalewaniem wodami opadowymi z istniejącej drogi DK94 i terenów przyległych.  


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Rozbudowa autostrady A2. Rusza przetarg na realizację inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. Tym razem chodzi o fragment między miejscowością Swory a Białą Podlaską. W myśl planów GDDKiA autostrada A2 na całym odcinku między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami zakończy się w 2025 roku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:20
Rok 2020 to czas budowy obwodnic, tuneli drogowych, nowych odcinków autostrad, modernizacji dróg ekspresowych i samorządowych  oraz przygotowywania nowych planów inwestycyjnych na 2021 rok. Pandemia nie pokrzyżowała planów budowy takich projektów jak Via Carpatia.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

28 mld złotych na budowę 100 obwodnic. Rząd przyjął uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 14:20
Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice o łącznej długości ok. 820 km - poinformował resort infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile nowych autostrad i dróg ekspresowych powstanie jeszcze w tym roku? Minister infrastruktury wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 12:00
- Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie TVP Info.
rozwiń zwiń