X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi będzie spadać? NBP publikuje nowe prognozy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:33
Narodowy Bank Polski spodziewa się redukcji dynamiki kredytów mieszkaniowych z poziomu 10,9 proc. rok do roku w III kwartale 2021 r. do 7,3 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2023 r. Z kolei dodatnia dynamika w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw powróci w czwartym kwartale tego roku - wynika z prognoz NBP.
NBP: konsekwencje kryzysu pandemicznego będą miały długofalowy charakter.
NBP: konsekwencje kryzysu pandemicznego będą miały długofalowy charakter.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Bank centralny zaprezentował swoje prognozy dotyczące dynamiki akcji kredytowej w raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2020 r.".

NBP wyjaśnił, że prognozy zostały opracowane z wykorzystaniem zestawu modeli wektorowej korekty. Scenariusz prognoz ma w tej klasie modeli charakter autoregresyjny i jest oparty wyłącznie na informacji pochodzącej z wartości analizowanych zmiennych zaobserwowanych w przeszłości. Takie podejście umożliwia wykorzystanie mechanizmu zbieżności prognozowanych kategorii do średniej w długim okresie, co przekłada się na ograniczenie przeciętnego błędu prognozy.

Trend jest zgodny z tendencją historyczną

"Według wyników pochodzących z modelu, po niewielkim ożywieniu, którego zakończenie przewidywane jest na III kwartał 2021 r. oczekiwana jest redukcja dynamiki kredytów mieszkaniowych w dalszej części horyzontu prognozy. Zmiany te nie są jednak szczególnie gwałtowne i sprowadzają się do ograniczenia tempa wzrostu z poziomu 10,9 proc. rdr w III kwartale 2021 r. do 7,3 proc. rdr w IV kwartale 2023 r." - napisano w raporcie.

Dodano, że trend ten jest zgodny z dotychczasową tendencją historyczną, obserwowaną w przypadku tej kategorii kredytów.

Jak czytamy w raporcie, ocena niepewności prognozy dynamiki kredytów mieszkaniowych pozwala stwierdzić, że w analizowanym okresie tempo wzrostu akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych nie powinno przekroczyć poziomu 12,5 proc. rok do roku w latach 2022-2023.

Dodano, że w analizowanym okresie brak jest oczekiwań dotyczących możliwości wystąpienia ujemnego tempa zmian kredytów w tej kategorii.

Konsekwencje pandemii będą miały długofalowy charakter

Jednocześnie Narodowy Bank Polski spodziewa się, że dodatnia dynamika w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw powróci w czwartym kwartale tego roku. NBP liczy też na stosunkowo szybki wzrost dynamiki akcji kredytowej w kredytach konsumpcyjnych.

"Model wektorowej korekty przewiduje powrót dodatniej dynamiki w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 r., a następnie jej wzmocnienie i stopniową stabilizację na poziomie ok. 3 proc. rok do roku w latach 2022 i 2023" - czytamy w raporcie.

Dodano, że z modelu wynika, iż konsekwencje kryzysu pandemicznego będą miały długofalowy charakter, a jego skutki mogą być odczuwalne w gospodarce w całym horyzoncie prognozy czyli do końca 2023 r.

NBP poinformował także, iż w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych model przewiduje, że w horyzoncie prognozy należy się spodziewać stosunkowo szybkiego wzrostu dynamiki akcji kredytowej do poziomu ok. 5,5 proc. rok do roku w II kwartale 2022 r., a następnie jej stabilizacji na poziomie ok. 5 proc. rok do roku w roku 2023.

"Uzyskane oszacowanie ścieżki tej kategorii kredytów zbliża się zatem do poziomów dynamiki obserwowanych przed pandemią. Zgodnie z oceną pochodzącą z modelu skutki zaburzenia spowodowanego pandemią COVID-19 mogą być długotrwałe, na co wskazuje nieznaczne osłabienie tendencji wzrostowej w drugiej połowie horyzontu prognozy" - podkreślono w opracowaniu.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych". Wzrosła wartość umów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 10:25
Wartość umów na kredyty mieszkaniowe gospodarstw domowych w II kw. tego roku wyniosła 22,2 mld zł i była wyższa o ok. 4,9 mld zł (27,9 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału oraz wyższa o ok. 9,2 mld zł (71 proc.) względem drugiego kwartału 2020 r. - wynika z danych NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła wiadomość dla banków - Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:34
W pierwszej połowie br. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi deweloperzy sprzedali mieszkania za prawie 20 mld zł, z czego prawie 11 mld zł pochodziło od osób, które kupiły lokale tylko za gotówkę - wynika z opublikowanego we wtorek raportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną dot. frankowicza. Wygrana może otworzyć drogę sądową innym

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:46
Nabici w kredyty frankowe mają kolejną szansę na wyjście z kłopotów. Rzecznik Finansowy wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną związaną z kredytem frankowym; liczy, że będzie mógł pomóc innym konsumentom w podobnej sytuacji - poinformowało Biuro Rzecznika Finansowego w środowym komunikacie. Wygrana w tej sprawie umożliwi stosowanie skargi nadzwyczajnej innym konsumentom.
rozwiń zwiń