Inwestycje na rynkach wschodzących. Sprawdź, jakie są perspektywy zysku

2021-11-19, 07:10

Inwestycje na rynkach wschodzących. Sprawdź, jakie są perspektywy zysku
Niektóre klasy aktywów lepiej chronią oszczędności przed inflacją.Foto: Shutterstock/Andreas H

Indeks MSCI Emerging Markets zakończył trzeci kwartał spadkiem o 8,1 proc., co jest najgorszym kwartałem od 2020 r., kiedy to COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie. Sprawdzamy, jakie są perspektywy inwestycyjne dla rynków wschodzących.

Ujemne stopy zwrotu były w trzecim kwartale spowodowane w dużej mierze wyprzedażą chińskich akcji spowodowaną obawami dotyczącymi płynności i restrukturyzacji zadłużenia Evergrande, drugiego co do wielkości dewelopera w Chinach, oraz niedoborami energii elektrycznej.

Wśród regionów, Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA) odnotowały wzrosty cen akcji (4,2 proc.), podczas gdy Azja (-9,6 proc.) i Ameryka Łacińska (-13,3 proc.) zakończyły kwartał spadkami. Indie były jednym z najlepiej radzących sobie rynków, do czego przyczyniły się rekordowo niskie stopy procentowe, reformy rządowe i środki pomocowe oraz lepszy dostęp do szczepionek.

Najgorsze wyniki odnotowała Brazylia, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną, wysoką inflację i niepewność, co do ożywienia gospodarczego. Korea Południowa również zanotowała niższy wynik z powodu obaw związanych z możliwymi regulacjami dotyczącymi technologii finansowych, a także wpływem kryzysu energetycznego w Chinach (np. cięcia produkcji, zakłócenia łańcucha dostaw) na koreańskie spółki działające w tym kraju.


Wzrost gospodarczy

Podczas gdy szacunki dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie w 2021 r. utrzymywały się w trzecim kwartale na stałym poziomie 6 proc., oczekiwania w odniesieniu do rynków wschodzących spadły, co było spowodowane znacznym obniżeniem szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego w Azji, a w odniesieniu do gospodarek rozwiniętych wzrosły, na co największy wpływ miały Stany Zjednoczone.

Pogorszenie perspektyw dla Azji wynikało w dużej mierze z działań politycznych w Chinach i nowych blokad gospodarczych w związku z pojawieniem się wariantu Delta. Perspektywy na rok 2022 są lepsze. Trzeci kwartał przyniósł wyższe szacunki wzrostu na przyszły rok zarówno w skali globalnej, jak i w niemal każdym regionie. Silniejszy globalny wzrost jest dobry dla akcji rynków wschodzących, które zazwyczaj radzą sobie lepiej, gdy popyt na towary i eksportowane dobra jest silny.

- Nawet przy bardziej umiarkowanych prognozach wzrostu, rynki wschodzące nadal mają być liderem globalnego ożywienia. Oczekuje się, że stopy wzrostu w tym roku będą wyższe niż w gospodarkach rozwiniętych, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, a w przyszłym roku stopy zwrotu z rynków wschodzących powinny nawet przekroczyć zyskowność inwestycji w USA - komentują analitycy z Lazard Asset Management.

Dług i walut

Rynek długu rynków wschodzących - zarówno obligacje rządowe, jak i korporacyjne, szczególnie te o wysokiej rentowności - powinny radzić sobie dobrze w środowisku stabilnych stóp procentowych. Ponadto, ceny towarów powinny pozostać na wysokim poziomie w miarę odbudowywania się popytu, co poprawi sytuację gospodarczą krajów je eksportujących.

W przypadku długu denominowanego w walutach lokalnych sytuacja jest również korzystna. Perspektywy dla walut rynków wschodzących pozostają pozytywne, pomimo istnienia ryzyka politycznego w wielu krajach.

PolskieRadio24.pl/ Lazard AM/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej