X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie firmy mogą przejąć część eksportu do Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o żywność

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:20
Polscy przedsiębiorcy mają szansę przejęcia części eksportowego rynku do Wielkiej Brytanii od konkurentów z Europy Zachodniej: Niemiec, Francji czy Holandii - wynika z opublikowanej analizy. Jej autorzy widzą potencjał wzrostu sprzedaży m.in. polskiej żywności, mebli i kosmetyków.
Zdj. ilustracyjne.
Zdj. ilustracyjne.Foto: Pixabay

Autorzy analizy: Jakub Makurat z Ebury i Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej podkreślili, że Brexit stworzył realne bariery w wymianie handlowej między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią. Wskazali, że na początku 2022 r. zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w handlu między Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej – brytyjscy importerzy będą musieli z wyprzedzeniem zgłaszać transport ładunków z towarami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zostanie również wprowadzony zakaz eksportu z UE niektórych produktów żywnościowych. Z kolei od 1 lipca 2022 r. zostaną zaostrzone przepisy m.in. w zakresie kontroli weterynaryjnych.

"Ograniczenia w handlu są wprowadzane stopniowo i z opóźnieniem względem pierwotnych planów. Brytyjski rząd ma bowiem świadomość, że ich zbyt szybkie wdrożenie oznaczałoby poważne problemy z zaopatrzeniem tamtejszych sklepów, które są uzależnione od importu żywności z krajów unijnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych towarów. Natomiast UE już 1 stycznia 2021 r. wprowadziła pełne obostrzenia, traktując wszelkie towary pochodzące z Wielkiej Brytanii jako z kraju trzeciego – aczkolwiek kraju z podpisaną umową o wolnym handlu" - zauważyli autorzy.

pm 122.jpg
Koreańczycy zainwestują w Polsce. Premier: to szansa na nowe miejsca pracy i rozwój innowacyjności

Szansa dla polskich eksporterów

Zaznaczyli, że Brytyjczycy są skazani na import towarów, a po Brexicie to gospodarka Wielkiej Brytanii bardziej potrzebuje dobrej współpracy z dostawcami unijnymi niż na odwrót. Stwarza to - zdaniem analityków - szansę dla polskich eksporterów, by wykroić dla siebie większy niż dotychczas kawałek eksportowego tortu.

Analitycy zwrócili uwagę, że w porównaniu do 2019 r. sprzedaż towarów z Polski do Wielkiej Brytanii spadła dużo mniej niż eksport na Wyspy z innych krajów unijnych. Wartość eksportu z Niemiec za styczeń-wrzesień 2021 r. wobec tego samego okresu 2019 r. (wyrażona w funtach) jest niższa o ponad 21 proc., z Francji – o 37 proc., a z Holandii – o 41 proc. W przypadku Polski spadek wyniósł 11,5 proc.

"Słaby złoty to nie jedyna odpowiedź na pytanie o powody tego zjawiska. Nie można bowiem lekceważyć wątku psychologicznego i determinacji polskich przedsiębiorców. Wielu z nich dobrze pamięta warunki prowadzenia biznesu sprzed wejścia Polski do UE w 2004 r. Dla nich nowe procedury wprowadzone po Brexicie to w dużej mierze powrót do tego, co już znają. Tymczasem działający od kilkudziesięciu lat wyłącznie w warunkach jednolitego rynku eksporterzy z krajów Europy Zachodniej często rezygnują z Wielkiej Brytanii, skupiając siły na pozostałych państwach Wspólnoty. A potrzeby brytyjskich konsumentów wcale nie zmalały" - wskazali autorzy raportu.

Polska żywność dobrze się sprzedaje

Jeśli chodzi o strukturę polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, hitem eksportowym - obok maszyn i urządzeń - jest polska żywność, która - podkreślają analitycy - bardzo często trafia do sieci największych supermarketów i jest sprzedawana pod ich markami własnymi. W ocenie autorów raportu, oprócz żywności szanse na wzrost sprzedaży w Wielkiej Brytanii mają też meble, okna, kosmetyki i produkty dla branży budowlanej. "Część rynku dla polskich firm stworzyli również sami pośrednicy z Europy Zachodniej, którzy wcześniej kupowali polskie towary, by eksportować je dalej na Wyspy. Po ich wycofaniu się z handlu z Wielką Brytanią dla rodzimych przedsiębiorców otworzyły się większe szanse na samodzielną sprzedaż i tym samym na wyższe marże" - ocenili analitycy.

Zaznaczyli, że polskim firmom eksportowym sprzyja obecnie kurs złotego wobec funta szterlinga, w którym rozliczana jest większość transakcji handlowych z Polską. Od początku roku złoty osłabił się wobec brytyjskiej waluty o około 7 proc. Ponad 5,45 zł za funta płacono po raz ostatni przed ogłoszeniem wyników referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. Zdaniem Ebury w horyzoncie kilku najbliższych kwartałów kurs GBP/PLN będzie spadał, do ok. 5,11 na koniec 2022 r.


PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

"Dynamika wzrostu eksportu powraca do długoletniego trendu". Eksperci o saldzie obrotów bieżących

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:20
Saldo obrotów bieżących naszego kraju w 2021 roku zamknie się nadwyżką ok. 1 proc. PKB - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów to głównie efekt większego deficytu dochodów oraz słabszego bilansu w handlu towarami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wyniki handlu zagranicznego: do września nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 1,8 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 11:47
Polscy eksporterzy nie zwalniają tempa - nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego od początku roku do września 2021 r. wyniosła 1,8 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski eksport w coraz większym stopniu opiera się na krajowej produkcji". Zobacz analizę ekspertów PIE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:05
Eksport Polski rośnie dzięki uczestnictwu w globalnych łańcuchach wartości - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do udostępnionej przez OECD najnowszej edycji bazy danych Trade in Value Added.
rozwiń zwiń