X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

100 mld zł na modernizację polskich kolei. PKP mają już 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:47
O sytuacji polskiej kolei, jej modernizacji, na którą przeznaczono ponad 100 mld zł, oraz perspektywach jej rozwoju, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Zahnoi Alex/Shutterstock

Gość Polskiego Radia przypomniał, że 95 lat temu, postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej zostało ustanowione przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, a nieco ponad 20 lat temu powstała ustawa o restrukturyzacji i komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego Polskie Koleje Państwowe, powołująca nowoczesną strukturę quasi-holdingową polskich kolei.

PKP21200x660.JPG
Od parowozów do Pendolino. 95-lecie utworzenia Polskich Kolei Państwowych

Grupa PKP jednym z największych pracodawców w Polsce

Dziś grupa PKP jest, wraz ze spółkami powiązanymi, jednym z największych w Polsce pracodawców oraz jedną z największych kolei Unii Europejskiej. Trzeba przypomnieć, że rok 2021 został, na wniosek Unii, ustanowiony Rokiem Kolei.

Posłuchaj
05:26 justa-17-11-kolej.mp3 O sytuacji polskiej kolei, jej modernizacji, na którą przeznaczono ponad 100 mld zł, oraz perspektywach jej rozwoju, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA./Justyna Golonko/.

 

Polska kolej to nadal najbardziej bezpieczny i ekologiczny środek transportu

- Dzięki temu po raz pierwszy tak mocno wybrzmiało to, o czym środowisko mówi od lat - że jest to najbezpieczniejszy, najpunktualniejszy i najbardziej ekologiczny środek transportu - mówi prezes Mamiński.

- Jeśli cały transport jest odpowiedzialny za 25 procent emisji CO2, to transport kolejowy to tylko 0,5 procent - podkreśla gość radiowej Jedynki.

1200_pociąg_shutterstock.jpg
Remont linii kolejowej Kielce-Częstochowa. Będzie bezpieczniej i wygodniej

I widać to szczególnie na przykładzie polskich kolei - która opiera się w zdecydowanej większości na elektrycznych zespołach trakcyjnych.

- Wraz z bydgoską Pesą i PKN Orlen bierzemy ponadto udział w pracach nad lokomotywą wodorową - mówi prezes Mamiński.

Lokomotywa.jpg
PKP Intercity kupuje nowe lokomotywy. Rozwiną prędkość do 200 kilometrów na godzinę

Na modernizację polskich kolei przeznaczono 100 mld zł

- To, że Unia Europejska i program Polski Ład stawiają na kolej, sprawia, że przyszłością tego środka transportu jest dalsza modernizacja taboru, a także infrastruktury, w tym dworców wykorzystujących ekologiczne rozwiązania, takie jak: fotowoltaika, pompy ciepła - dodaje prezes zarządu PKP.

Gość Polskiego Radia pytany o koszty programu modernizacji kolei mówi o przeznaczeniu na ten cel 100 mld zł ze środków krajowych oraz unijnych, w tym 2 mld zł na modernizację dworców kolejowych, 19 mld zł na tabor i punkty utrzymania dla PKP Intercity.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Szykuje się rewolucja w zarządzaniu taborem kolejowym. PKP Intercity wykorzysta do tego chmurę obliczeniową

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:22
To będzie prawdziwa rewolucja w zarządzaniu taborem kolejowym. Państwowy przewoźnik chce zarządzać taborem za pomocą tak zwanej chmury technologicznej. Dziś spółka podpisała w tej sprawie list intencyjny z Chmurą Krajową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat PKP Intercity. Ponad pół miliarda przewiezionych pasażerów i odważne plany na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:18
Ponad 537 milionów przewiezionych pasażerów. 19 miliardów złotych na inwestycje. Odbudowa po pandemii i zakup nowoczesnego taboru. Spółka PKP Intercity obchodzi 20 lat swojego istnienia. Z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której podsumowano dotychczasową działalność i przedstawiono plany na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska efektywnie realizuje inwestycje kolejowe dofinansowane z UE i budżetu". Wsparcie dla nowych projektów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:51
Fundusze unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wesprą inwestycje kolejowe na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymała ponad 136 milionów złotych na poprawę stanu technicznego wiaduktów i mostów kolejowych na terenie gminy Kłodzko i w Przemyślu
rozwiń zwiń