X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wody Polskie pracują nad strategicznymi planami przeciwpowodziowymi. Podsumowanie konsultacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:48
Na początku przyszłego roku mają być przyjęte w formie rozporządzenia nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce. Na konferencji prasowej przedstawiono szczegóły konsultacji społecznych w ramach projektu "Stop powodzi", w których wzięło udział około 2,5 tysiąca uczestników w całym kraju. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Wody Polskie/Twitter

Dokumenty strategiczne dotyczące ryzyka powodziowego są aktualizowane co 6 lat. Najpierw opracowano mapy ryzyka powodziowego, które pokazują obszary zagrożone zalaniem po intensywnym opadach. Następnie konsultowano nowe sześcioletnie plany działań minimalizujących skutki powodzi. Szczegóły wyjaśniał na konferencji zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś. Podkreślił, że dzięki wcześniejszej ocenie można prognozować, w jakim zakresie, w jaki sposób i gdzie będzie się rozlewała woda z 29 tysięcy kilometrów rzek w Polsce.

powódź pap 1200x660.jpg
Woda to groźny żywioł w każdych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca mówił o tym, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym mają odsunąć zagrożenie od mieszkańców i wskazać działania konieczne do minimalizowania skutków zalania danych terenów. Zaznaczył, że te plany zawierają "bardzo dużo działań inwestycyjnych" oraz przewidują między innymi modernizację i przebudowę wałów, budowanie systemów polderów i działania w korytach rzek.

Najwięcej takich działań jest na południu Polski ze względu na większą ilość opadów i ukształtowanie terenu. Zarówno prezes, jak i wiceprezes Wód Polskich, uważają, że samorządy powinny przygotowywać plany zarządzania wodami opadowymi.

Problem "betonozy" w miastach

- Uważamy, że - aby plan zarządzania ryzykiem powodziowym był kompletny - w naszym systemie prawnym powinny się również znaleźć mapy i plany dotyczące zarządzania wodami opadowymi, które powinny przygotować samorządy. Mam nadzieję, że przede wszystkim miasta jak najszybciej wezmą się za te mapy zarządzania ryzykami powodziowymi - powiedział Przemysław Daca wspominając przy tym o problemie "betonozy" w miastach.

Dodał, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian prawnych w tym zakresie. Zaznaczył też, że Wody Polskie realizują obecnie inwestycje na ponad 20 mld zł, głównie przeciwpowodziowe na południu kraju.

Do problemu "betonozy" nawiązał także popularyzator nauki i ambasador projektu "Stop powodzi" Karol Wójcicki. Podkreślił, że coraz częściej występują ulewne deszcze, a przez mniejszą ilość zieleni woda nie ma gdzie odpływać. - Na własne życzenie wywołujemy sobie te powodzie. To należy zmienić - dzisiaj raczej powinniśmy myśleć jak obniżać temperaturę naszego otoczenia, a nie jak ją podwyższać, między innymi przez betonowanie naszej przestrzeni - wskazał.

Coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk

Wiceprezes Wód Polskich zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie na skutek zmian klimatycznych coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych.

- Obserwujemy, choćby w tym roku, błyskawiczne powodzie miejskie, na przykład w Szczecinie, Poznaniu czy Krakowie, gdzie w bardzo krótkim czasie następuje bardzo gwałtowny opad, który powoduje natychmiastowe wezbrania i podtopienia - powiedział.

Poinformował, że druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym powinny zostać przyjęte w formie rozporządzenia na początku przyszłego roku.

Koszt realizacji działań zaplanowanych w obu dokumentów wyniesie ok. 74 mld zł.

Podczas konsultacji projektu aktualizacji planów zarządzania ryzykiem zgłoszono 800 wniosków i uwag - w większości dotyczyły zadań planowanych w dorzeczu Wisły. Ostatecznie w dokumencie znalazło się ponad tysiąc działań.

PR24.pl, PAP, DoS, kp

Czytaj także

Woda dobrem deficytowym? Każdy może ograniczyć marnotrawstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 06:25
Na mieszkańca Polski przypada trzy razy mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Jednocześnie codziennie marnujemy ten cenny zasób. Trwonimy go w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. W nadchodzących latach – na skutek nasilających się zmian klimatu i wzrostu temperatury – czekają nas też częstsze i silniejsze susze. Czy ten proces można wyhamować lub chociaż złagodzić jego konsekwencje? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie opublikowanym w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problemem jest nieumiejętne korzystanie z wody i jej zasobów". Inżynier środowiska o przyczynach powodzi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:20
- Dawniej ludzie wiedzieli, że zieleń, drzewa, pola, łąki, tereny zalewowe są po to, żeby nam pomagać, żeby tę wodę z powrotem odprowadzić - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zawilska-Rospędek (inżynier środowiska, autorka bloga "Inżynier w zielonych okularach"). 
rozwiń zwiń