X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co czwarty dłużnik ma przynajmniej trzech wierzycieli. Znamy nowe dane KRD

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:44
Niemal co czwarta osoba notowana w rejestrze długów została do niego zgłoszona przez co najmniej trzech wierzycieli. Zobowiązania multidłużników, wśród których przeważają mężczyźni, wynoszą 21,8 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Pormezz

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) najczęściej wielu wierzycieli mają osoby między 36 a 45. rokiem życia. W takiej sytuacji jest ponad 191 tys. osób w tym wieku, a ich łączne zaległości przekraczają 7,6 mld zł. Wśród multidłużników przeważają mężczyźni. Zapożyczają się też na dużo wyższe kwoty. Do oddania mają niemal trzy razy więcej (16 mld zł) niż kobiety (5,8 mld zł).

Najwięcej multidłużników mieszka na Śląsku – 98,5 tys. osób. Kolejne na liście jest Mazowsze – 70,6 tys. Stąd pochodzi także rekordzista, który znajduje się w "ekstremalnej pętli kredytowej", mając długi u 149 wierzycieli. Wielu multidłużników spotkać można też w województwach dolnośląskim (58,8 tys.) i wielkopolskim (54,5 tys.).

Łatwo wpaść w spiralę długów

Eksperci przestrzegają, że wraz z każdą kolejną pożyczką czy zobowiązaniem rośnie zagrożenie wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Według danych KRD niemal co czwarta osoba notowana w rejestrze, czyli ponad 586,1 tys. dłużników, została do niego zgłoszona przez co najmniej trzech wierzycieli. Zobowiązania tych multidłużników sięgają 21,8 mld zł. To blisko połowa całej kwoty, którą powinni uregulować wszyscy zalegający z płatnościami Polacy.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki zwrócił uwagę że powodem niemożności spłaty zobowiązań finansowych jest m.in. pogorszenie sytuacji życiowej, poważna choroba czy wypadek.

- Część osób znalazła się jednak w spirali zadłużenia przez własną niefrasobliwość - zaznaczył.

Badanie Krajowego Rejestru Długów wykazało, że prawie co czwarty pożyczający nie ma w zwyczaju obliczać, czy będzie potrafił spłacić dług. Z kolei 13 proc. bierze nowe pożyczki czy kredyty, aby spłacić obecne zobowiązania. Jak podkreślają eksperci Krajowego Rejestru Długów i współpracującej z nim firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, takie zachowania "to prosta droga do utraty kontroli nad finansami, której efektem może być wpadnięcie w pętlę finansową".

emeryci 1200.jpg
Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego? Można to zrobić, nie wychodząc z domu

Jak odzyskać kontrolę nad finansami?

Zdaniem Łąckiego pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić każda wielokrotnie zadłużona osoba, jest zaprzestanie spłacania swoich zobowiązań nowymi pożyczkami. Każda kolejna pożyczka jest zwykle droższa i pogarsza sytuację - im szybciej dłużnik zda sobie z tego sprawę, tym większe szanse na odzyskanie kontroli nad finansami.

- To także ważna rada dla każdego, kto dopiero zaczyna mieć problem z długami i myśli, że zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę dotychczasowych zobowiązań jest łatwym i szybkim wyjściem z sytuacji - stwierdził szef KRD.

Jak przyznał prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, zmierzenie się ze swoim długiem to jeden z najtrudniejszych kroków do wyjścia ze spirali zadłużenia, ale samo powstrzymanie się od brania nowych pożyczek nie wystarczy - "potrzebna jest wola zmiany swojej sytuacji".

- To oznacza także podjęcie rozmów z wierzycielami, co stanowi drugi krok ku odzyskaniu kontroli nad finansami - wskazał.

Ekspert zwrócił uwagę, że uchylanie się od spłaty długu może doprowadzić do wszczęcia postępowania sądowego, które wiąże się z dodatkowymi kosztami. - Na etapie windykacji polubownej konsument zawsze ma szanse na wypracowanie kompromisu w sprawie spłaty zaległości i uniknięcie zajęcia swojego majątku przez komornika - zauważył.

Kolejnym krokiem jest podjęcie działań zmierzających do spłaty zobowiązań i odzyskania kontroli nad swoim życiem. Eksperci Kaczmarski Inkasso radzą, by zacząć od podliczenia wszystkich zobowiązań – ile ich łącznie mamy i wobec kogo.

- W przypadku kredytu w banku, również hipotecznego, istnieje możliwość złożenia wniosku o zamrożenie rat lub ich części kapitałowej na 3 miesiące - wyjaśnił. Zastrzegł, że z takiej opcji skorzystać mogą zazwyczaj osoby, które opłacały swoje zobowiązania w terminie, a teraz np. straciły pracę lub inne źródła dochodu.

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md

Czytaj także

Zmniejsza się zadłużenie emerytów. Ekspert: należy spodziewać się dalszej poprawy ich sytuacji finansowej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:23
Zadłużenie emerytów spadło z 6,4 mld zł w styczniu do 5,9 mld zł obecnie - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe zaległości, 996 mln zł, mają seniorzy ze Śląska. Według danych KRD sytuacja finansowa emerytów poprawia się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież dokumentów i próba wyłudzenia kredytu? Zabezpiecz się i śpij spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:24
Podejrzewasz, że Twoje dane osobowe - w tym seria i numer dowodu osobistego - zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób? Ktoś zaciągnął na Twoje dane kredyt w banku albo podpisał umowę z operatorem telekomunikacyjnym? Możesz to sprawdzić i zgłosić, a dokumenty zastrzec w dowolnym banku lub urzędzie gminy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spłaciłeś kredyt przed czasem? Bank nie zwrócił części kosztów? Złóż reklamację, masz do tego prawo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 06:45
Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, a mimo to poniosłeś pełne koszty kredytu, takie jak prowizja, odsetki czy ubezpieczenie, masz prawo ubiegać się o zwrot proporcjonalnej części poniesionych kosztów. Banki i instytucje pożyczkowe nie zawsze jednak stosują tę zasadę z własnej inicjatywy. Czasami trzeba im o tym przypomnieć...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie wiedzy o finansach. Statystyki mogłyby być lepsze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:30
Ponad 78 proc Polaków zna definicję pojęcia inflacja, tylko 43 proc. wie czym jest dług publiczny - wynika z najnowszego badania na potrzeby kampanii edukacyjnej pod hasłem #JasnoOFinansach. Co czwarty Polak nie jest zainteresowany pogłębianiem swojej wiedzy o finansach.
rozwiń zwiń