X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Spada zadłużenie Polaków, głównie najmłodszych. Ekspert: pandemia ograniczyła konsumpcjonizm

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:53
Kwota przeterminowanych i nieopłaconych zobowiązań Polaków spadła po 1,5 roku pandemii do 77,8 mld zł. Spadła też liczba dłużników, najbardziej w grupie 18-24 latków - wynika z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Według raportu InfoDług opartego na danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, na koniec września kwota przeterminowanych i nieopłaconych zobowiązań spadła do 77,8 mld zł. O ponad 106 tys., do 2,72 mln osób, obniżyła się też liczba dłużników. Średnia zaległość niesolidnych dłużników wzrosła jednak o 182 zł, do 28,5 tys. zł.

notariusz 1200 free
Wkrótce przedawnią się faktury wystawione w 2019 roku. Ostatni moment na działania, by należności nie przepadły

Indeks Zaległych Płatności obniżył się

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zwrócił uwagę, że o ile przed pandemią zaległości kredytowe 1,23 mln Polaków dochodziły do 37,1 mld zł, to teraz mniej niż 1,16 mln osób opóźnia spłatę kredytów o 35,8 mld zł.

- W pandemii poprawiła się jakość spłaty kredytów, ale także pożyczek z firm pożyczkowych. Sprzyjały temu niskie stopy procentowe, widać było również, że Polacy zadłużali się ostrożniej niż wcześniej - wyjaśnił Sławomir Grzelczak.

Przyznał, że zmiany na lepsze są też zasługą spadku zaległości pozakredytowych. Przez półtora roku stopniały one z niecałych 42,7 mld zł do 42 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników w tej kategorii zmniejszyła się z 2,24 do 2,19 mln osób. Udział osób, które mają zarówno przeterminowane płatności kredytowe, jak i pozakredytowe, utrzymuje się w granicach 23 proc.

Spadek liczby niesolidnych dłużników w okresie od marca 2020 do września 2021 o 106,9 tys. spowodował, że Indeks Zaległych Płatności Polaków pokazujący, ile osób z problemami finansowymi przypada na 1000 dorosłych mieszkańców w kraju, obniżył się z 90 do 86,6 pkt. Tym samym znalazł się na poziomie porównywalnym z wynikiem sprzed ponad trzech lat - w czerwcu 2018 r. wynosił 86,5 pkt.

Porządkowanie sytuacji finansowej

Eksperci zwrócili uwagę, że większa dyscyplina i mniej pokus sprawiły, że w badaniu dotyczącym sytuacji finansowej Polaków na pytanie, czy pandemia przełożyła się na uporządkowanie kwestii finansowych, twierdząco odpowiedziała niemal jedna czwarta respondentów. W warunkach pandemii zmniejszyli zadłużenie (17 proc.), albo nawet całkowicie je spłacili (6 proc.). Dwie trzecie badanych (66 proc.) mówi, że mieli uporządkowaną sytuację finansową. 11 proc. badanych zostało zmuszonych do zwiększenia swoich zobowiązań.

- Pandemia ograniczyła konsumpcjonizm, zmieniła myślenie o zarządzaniu finansami, a jednocześnie ubyło okazji do wydawania pieniędzy. Polacy powoli oswajają się jednak z sytuacją, bo ograniczających wydatki ubywa, gdy wiosną mówiło o tym ponad 40 proc. badanych, teraz jest ich ponad 30 proc. - tłumaczył prezes BIG.

Z raportu wynika, że w ciągu półtora roku niesolidnych dłużników ubyło niemal we wszystkich grupach wiekowych, w największym stopniu wśród 18-24 latków oraz 25-34 latków. Wyjątkiem byli seniorzy - w tej grupie przybyło 12 tys. nowych dłużników z problemami i obecnie kłopoty płatnicze ma prawie 388,3 tys. osób po 64. roku życia.

Seniorzy przebili próg 10 mld zł

Autorzy raportu podkreślili, że mniejsza liczba pokus i okazji do wydatków w czasie pandemii pomogła zapanować nad finansami młodszym pokoleniom, ale dla seniorów, którzy już wcześniej w większości przypadków żyli bardzo oszczędnie, zmieniła niewiele.

- Ewentualnie mogła nawet pogorszyć sytuację, zmuszając ich w większym stopniu niż wcześniej do korzystania z prywatnej służby zdrowia. Niewykluczone, że część seniorów poczuła się też w obowiązku pomagania rodzinie, mimo że nie zawsze ma na to pieniądze - stwierdził Sławomir Grzelczak.

Sumy zaległości najbardziej stopniały wśród 25-34 latków oraz 35-44 latków (po ponad 1 mld zł), a wzrosły przede wszystkim w grupie najstarszych dłużników - o prawie 1 mld zł. W efekcie tych zmian 25-34 latkowie zeszli poniżej 10 mld zł przeterminowanych zobowiązań, a seniorzy przebili próg 10 mld zł.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Pożyczamy coraz więcej, kwoty niemal się podwoiły. Znamy nowe dane Biura Informacji Kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:17
W sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia 2020 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc., w ujęciu liczbowym udzielono ich o 73,3 proc. więcej - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Finansowy ostrzega ws. poręczeń cudzych kredytów. Powstał specjalny poradnik na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:47
W polskim prawie odpowiedzialność poręczyciela cudzej pożyczki jest bardzo surowa, a raz podjęta decyzja o poręczeniu może zaważyć na życiu nie tylko żyranta, ale również jego bliskich i spadkobierców - przestrzega prof. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy, który wydał specjalny poradnik na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież dokumentów i próba wyłudzenia kredytu? Zabezpiecz się i śpij spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:24
Podejrzewasz, że Twoje dane osobowe - w tym seria i numer dowodu osobistego - zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób? Ktoś zaciągnął na Twoje dane kredyt w banku albo podpisał umowę z operatorem telekomunikacyjnym? Możesz to sprawdzić i zgłosić, a dokumenty zastrzec w dowolnym banku lub urzędzie gminy.
rozwiń zwiń