X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzeczywistość dogoniła wizje twórców z filmów SF. Mięso z drukarki już w restauracjach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 06:50
Alternatywne mięso wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D trafia z Izraela na stoły m.in. luksusowych restauracji we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. 
Mięso z drukarki 3D już dostępne w restauracjach.
Mięso z drukarki 3D już dostępne w restauracjach.Foto: Shutterstock/istetiana

Izraelska firma Redefine Meat, współpracująca dotąd ze 150 restauracjami na lokalnym rynku, zwiększa wydajność swojej produkcji i wchodzi na rynek europejski.

- Każda produkowana przez nas partia roślinnego mięsa jest pięć razy większa niż poprzednia - mówi dyrektor generalny Eszchar Ben-Szitrit, który cieszy się z uznania dla swoich produktów znanych szefów kuchni - Marco Pierre'a White'a, Rona Blaauwa czy Joachima Gernera.

Czytaj także:
szczyt klimatyczny COP26 free shutterstock 1200.jpg
Zwiększenie produkcji rolniczej w kolizji z walką o klimat? Taka jest konkluzja szczytu COP26

Wyzwaniem dla producenta są duże kawałki alternatywnej wołowiny, przygotowanej z mieszanki białka sojowego i grochowego, ciecierzycy, buraków, drożdży odżywczych i tłuszczu kokosowego, której zadaniem jest zastąpienie oryginalnych steków bavette. Dotychczas wyroby Redefine Meat były używane jako kiełbaski i wsady do hamburgerów.

- W ostatnich tygodniach w czasie szczytu COP26 światowi liderzy zobowiązali się do realizacji przełomowych celów, takich jak zaprzestanie wylesiania do 2030 roku. Proekologiczne plany wymagają znacznego ograniczenia globalnej konsumpcja mięsa. Nasza firma Redefine Meat skupia się na prawdziwym problemie - nie na mięsie jako takim, ale na sposobie jego produkcji. Mamy oryginalne rozwiązanie, które już dziś, a nie w 2030 roku, zachowują wszystkie kulinarne aspekty mięsa, pozwalając zarazem zrezygnować z hodowli bydła - tłumaczy Ben-Szitrit.

Izraelska firma, mająca konkurencję na świecie w postaci amerykańskich producentów Beyond Meat i Impossible Foods oraz hiszpańskiej marki Novameat, planuje budowę pięciu fabryk w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Wraz z rozwojem technologii, poprawą smaku i rozszerzeniem gamy alternatywnych mięsnych produktów wartość tego sektora może osiągnąć 140 mld dolarów do 2029 roku, co stanowi około 10 proc. całego światowego rynku mięsa - szacuje brytyjski dostawca usług finansowych Barclays.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Czytaj także

Kiełbasa pogrąży niemiecką gospodarkę?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:00
Praca ze szczęśliwym, najedzonym brzuszkiem jest dużo bardziej efektywna, niż na głodniaka. Niebawem przekonają się o tym władze Volkswagena – usunięcie ze stołówkowej karty tego smakołyku wywołało gniew wśród pracowników fabryki. Czy czeka nas kiełbasiana rewolucja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi era elektrycznych samolotów?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:00
Tym razem coś dla fanów zarówno motoryzacji, jak i lotnictwa. Pewien miłośnik modyfikacji z USA stworzył auto na bazie samolotu pasażerskiego. Pojazd został wystawiony na sprzedaż. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:24
Niemieckie emisje z produkcji energii elektrycznej wzrosły w pierwszej połowie 2021 roku o jedną czwartą, czyli 21 mln ton. Emisje z elektrowni gazowych wzrosły o 15 proc., z elektrowni węglowych o 36 proc., a z elektrowni na węgiel kamienny o 44 proc. Czy Niemcy już zostali największym trucicielem Europy?
rozwiń zwiń