X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prof. Zbigniew Krysiak: Polska wychodzi na pozycję lidera tempa rozwoju gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:12
O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.
Audio
  • O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: Bartosz Krupa/East News

– Wystawiłbym bardzo wysoką ocenę tych rządów, gdyż Polska w tym okresie wychodzi, w pewnym sensie, na pozycję lidera tempa rozwoju gospodarczego, na co swój wpływ miało znakomite przygotowanie – mówił gość Polskiego Radia.


podatki free shutterstock 1200.jpg
Historyczna obniżka podatków: wyższa kwota wolna, korzystniejsze progi podatkowe, nowe ulgi. Prezydent podpisał ustawę

Dobre wyniki gospodarcze, mimo gorszej koniunktury na świecie

Jak podkreślił, po raz pierwszy, właśnie za kadencji tego rządu, saldo polskiej wymiany handlowej jest dodatnie, mamy też redukcję deficytu budżetowego.


Posłuchaj
05:12 blazej-16.11.mp3 O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.

 

– Trzeba też dodać, że nastąpiło to w czasie, gdy koniunktura na świecie nie sprzyjała gospodarkom. Odwrotnie niż za rządów PO, gdy była bardzo dobra – mówił prof. Krysiak.


Modzelewski 1200.jpg
"Historyczne osiągnięcie". Prof. Witold Modzelewski podsumowuje 6 lat rządów PiS-u

Pomogło wsłuchiwanie się w problemy przedsiębiorców

Jak dodał, przyczyną gospodarczego powodzenia był na pewno sposób zarządzania gospodarką – wsłuchiwanie się w problemy przedsiębiorców, podatników, programy, tworzenie równowagi dla podmiotów gospodarczych.


shutt inwestycje 1200.jpg
Polski Ład. Oto rozwiązania wspierające i wzmacniające inwestycje

Wśród sukcesów – dostosowanie do sytuacji systemu podatkowego, wśród porażek – budownictwo, w tym czynszowe

Gość Polskiego Radia, pytany o największy sukces i porażkę, wymienia w tym pierwszym przypadku – sukces metod budowania popytu oraz dywersyfikację instrumentów podatkowych, na przykład obniżenie PIT-u do 9 procent, na co w przeszłości nie było miejsca.

– Do porażek zaliczyłbym występujący cały czas problem, do czego PiS się sam przyznaje, z budową mieszkań i budownictwem czynszowym – mówił gość radiowej Jedynki.

Jak jednak dodał, wydaje się, że w związku z wdrażaniem programów Polskiego Ładu są szanse na odrobienie zaległości w tej sprawie.

Pytany o wyzwania stojące przed polską gospodarką wymienił budowę niezależnego systemu energetycznego, opartego na gazie, elektrowni jądrowych oraz modernizację systemu kolejowego, gdzie najważniejszym elementem jest Centralny Port Komunikacyjny.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki. Zakres nowej regulacji jest szeroki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:30
W Ministerstwie Finansów zakończyły się prace nad pakietem uszczelniającym podatki. Zakres nowej regulacji jest szeroki, bo dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT, ale także składek na ubezpieczenia społeczne, podatków od osób fizycznych, a także VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pensje rosną w sposób bardzo wyraźny". Sekretarz stanu w KPRM o finansach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:41
- Z roku na rok bardzo poprawiają się warunki życia w Polsce, pensje rosną w sposób bardzo wyraźny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Mazurek (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse państwa w bardzo dobrym stanie. Po ośmiu miesiącach 43,4 mld zł nadwyżki budżetowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:00
Wszystko wskazuje na to, że firmy a wraz z nimi cała gospodarka otrząsnęła się koronawirusowego syndromu. Świadczy o tym bardzo dobry stan finansów państwa - po ośmiu miesiącach tego roku budżet ma nadwyżkę 43,4 mld zł. A to za sprawą większych wpływów do budżetu i trzymanych w ryzach wydatkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Oto rozwiązania wspierające i wzmacniające inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 15:47
Polski Ład to szereg rozwiązań,  które wzmocnią inwestycje firm i innowacyjność  polskiej gospodarki, a tym samym jej konkurencyjność.
rozwiń zwiń