X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kontrakt podpisany. Stacja w Olsztynie zostanie przebudowana

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 11:43
Prawie pół miliarda złotych będzie kosztować przebudowa i modernizacja stacji kolejowej w Olsztynie. PKP Polskie Linie Kolejowe, która nim zarządza podpisała właśnie umowę na wykonanie prac. Wykonawcą będzie firma Torpol, a wartość prac to prawie pół miliarda złotych.
Konferencja prasowa Andrzeja Bittela
Konferencja prasowa Andrzeja BittelaFoto: TT/PKP PLK

W planach jest modernizacja całego układu torowego stacji. Zmieni się też zabudowa stacji – czyli zadaszenia peronów i tak zwana mała architektura – ławki i system informacji pasażerskiej. Wykonawca wybuduje też nową nastawnię,  nowe przejście podziemne z wydłużeniem na Zatorze. Nowe perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zaplanowano też przebudowę sieci trakcyjnej w obrębie dworca.

Inwestycja jest finansowana z krajowego programu kolejowego. W czasie przetargu istniała groźba przekroczenia budżetu. Jak mówił niedawno wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, ostatecznością byłoby wprowadzenie tak zwanego fazowania inwestycji, co oznaczałoby przesunięcie niektórych prac na nową perspektywę finansową. Początkowy budżet na realizacją prac był szacowany na 154 miliony złotych. Jednak każda z ofert wielokrotnie przekraczała te założenia.

pociąg kolej 1200.jpg
Niesprawne toalety i zepsute drzwi. UTK kontroluje pociągi

Modernizacja kolei na dużą skalę

Dziś, podczas uroczystego podpisania kontraktu wiceszef resortu infrastruktury powiedział, że w ramach Krajowego Programu Kolejowego prowadzonych jest około 120 inwestycji, które mają zmienić polską kolej. Dodał, że dzięki inwestycji w Olsztynie w znacznym stopniu poprawi się dostępność – powstaną nowoczesne windy, liczne udogodnienia, platformy, poszerzone i podwyższone perony. Powstanie też nowa nawierzchnia antypoślizgowa.

- Wszystkie te rzeczy będą decydować o wizerunku kolei w przyszłości – podsumował Andrzej Bittel.

Drugą ważną inwestycją jest remont budynku dworca kolejowego w Olsztynie. Inwestycję prowadzi jego właściciel, czyli spółka PKP S.A. Wyłanianie wykonawcy nie obyło się jednak bez perturbacji. Pod koniec zeszłego roku został ogłoszony przetarg, do którego zgłosiło się sześciu oferentów. Jednym kryterium była cena. Najniższą przedstawił F.B.I. Tasbud. Natomiast już po przetargu firma wycofała się i nie doszło do podpisania kontraktu.

Na jej miejscu pojawiła się firma Torpol, która zajmie się także przebudową stacji. Wartość , którą przedstawiła, to niespełna 71 milionów złotych. Nowy budynek zastąpi starą budowlę, która powstała w latach 60 XX wieku. Z wizualizacji wynika, że nowy dworzec będzie miał kształt żagla. Kolorystyka zostanie utrzymana w szarościach, a elewacje będą przeszklone.

Kolejne dworce będą odnowione

Ta inwestycja jest realizowana w ramach tak zwanego programu dworcowego. Został on ogłoszony w 2016 roku, a jego celem jest modernizacja około 200 budynków w całej Polsce. Podstawowym kryterium, które kwalifikowało poszczególne inwestycje jest sąsiedztwo ze zmodernizowanymi liniami kolejowymi. Pierwszą oddaną do użytku stacją w ramach tego programu jest dworzec w Pruszkowie pod Warszawą.


PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Minister infrastruktury: polska lokomotywa wodorowa, druga na świecie, pokazała, że Polacy mogą odnieść sukces

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 16:49
- Polacy pokazali, że można realizować produkty najnowocześniejsze na świecie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, mówiąc o prezentacji lokomotywy wodorowej. Minister wspomniał także o zmianach w prawie o ruchu drogowym i planach rozbudowy sieci dróg. Wyraził nadzieję, że w rozwijaniu infrastruktury nie przeszkodzą rosnące ceny materiałów budowlanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont linii kolejowej Kielce-Częstochowa. Będzie bezpieczniej i wygodniej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:39
Na poprawę stanu toru i budowę nowych peronów na świętokrzyskim odcinku linii Kielce–Częstochowa, PKP PLK wydały w tym roku ok. 27 mln zł. W ciągu pięciu ostatnich lat na remont tej linii przeznaczono 73 mln zł - poinformowała spółka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesprawne toalety i zepsute drzwi. UTK kontroluje pociągi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 10:00
W czasie Wszystkich Świętych i Święta Niepodległości zwiększa się liczba podróżnych. Dlatego więcej jest również kontroli przeprowadzanych przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego. Pracownicy UTK sprawdzają stan pociągów by pasażerowie mieli pewność, że do celu dojadą bezpiecznie i w komfortowych warunkach. W trakcie pierwszych kontroli przeprowadzonych przed, jak i po 1 listopada wykryto 29 nieprawidłowości.
rozwiń zwiń