X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Oprocentowanie depozytów po decyzji RPP. Analityk: na podwyżki trzeba będzie poczekać

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:46
Po podwyżce listopadowej stóp procentowych można spodziewać się wzrostu cen depozytów, jednak skala wzrostu będzie mniejsza od podwyżki stóp NBP - uważają analitycy. Po pierwszej podwyżce stóp procentowych banki praktycznie nie zmieniły oprocentowania.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PIXABAY

W listopadzie Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. To już druga podwyżka, po październikowej. W rezultacie główna stopa NBP, wynosi obecnie 1,25 proc. (wcześniej wynosiła 0,1 proc.), zaś stopa depozytowa - 0,75 proc. (wcześniej wynosiła 0 proc.).

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Wzrost stóp procentowych nie pomógł. Banki nie podnoszą oprocentowania depozytów

Po pierwszej podwyżce stóp procentowych banki praktycznie nie zmieniły oprocentowania. Zdaniem analityków, teraz zmiana cen depozytów będzie wyraźniejsza.

Oprocentowanie lokat nie wzrośnie proporcjonalnie

- Pierwsza podwyżka nie miała raczej istotnego wpływu na ceny depozytów. Było tak ze względu na dużą nadpłynność sektora, a także dlatego, że niektóre banki ze względów formalnych nie były w stanie na nią zareagować. Spodziewamy się jednak, iż każda następna podwyżka, szczególnie tak wyraźna jeśli chodzi o skalę, będzie miała większe przełożenie na koszty finansowania, w tym na oprocentowanie depozytów. Ma to swoje potwierdzenie w ostatnio przedstawianych przez banki raportach na temat potencjalnej wrażliwości wyniku odsetkowego na podwyżki stóp procentowych o 1,25 pkt. proc. Zaprezentowany przez banki wzrost wyniku był proporcjonalnie mniejszy niż przy podwyżce o 0,4 pkt. proc. - powiedziała analityczka Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga.

Również analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström Bartosz Wałecki nie spodziewa się wyraźnego wzrostu cen depozytów.

- Uważam, że oprocentowanie lokat nie wzrośnie proporcjonalnie do podwyżki stóp procentowych, co spowodowane jest nadpłynnością sektora bankowego i chęcią poprawy wyników odsetkowych, które kurczyły się przez wiele kwartałów. Rosnące stopy procentowe będą sprzyjać wynikom finansowym banków - powiedział Bartosz Małecki.

Skala podwyżek będzie zróżnicowana

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym podwyżce oprocentowania depozytów była dokonana w listopadzie podwyżka stopy depozytowej o 0,75 pkt. proc. W październiku RPP pozostawiła tę stopę bez zmian, czyli na poziomie 0 proc.

- Listopadowa podwyżka stóp procentowych, w odróżnieniu od październikowej, powinna przełożyć się na wzrost oprocentowania lokat w bankach komercyjnych. Różnica związana jest ze wzrostem stopy depozytowej NBP - określa ona jakie oprocentowanie otrzyma bank komercyjny w momencie ulokowania środków w banku centralnym. W październiku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną i lombardową - powiedział analityk zespołu ekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

Zdaniem analityków, skala podwyżek depozytów będzie zróżnicowana w zależności od sytuacji poszczególnych banków. Bartosz Wałecki uważa, że niektóre banki zdecydują się na większe podwyżki, jeśli będą chciały pozyskać klientów.

- Moim zdaniem w takich warunkach, zdecydowana większość banków w najbliższych kwartałach nie podniesie znacząco oprocentowania depozytów, nie można wykluczyć jednak wyjątków, w których któryś z banków będzie chciał agresywnie zawalczyć o klientów i zaoferuje wyższe oprocentowanie, jednak biorąc pod uwagę, że nadpłynność dotyczy całego sektora, takie oferty będą prawdopodobnie ograniczone czasowo i kwotowo. Poza trym pierwszym krokiem banków przed istotnym podniesieniem oprocentowania depozytów, będzie rezygnacja z dodatkowych opłat i prowizji, które były stopniowo wprowadzane w środowisku niskich stóp procentowych. Należy mieć na uwadze również prawdopodobny spadek popytu na kredyty hipoteczne związany z rosnącymi stopami procentowymi, co będzie miało wpływ na dalszy wzrost nadpłynności sektora - powiedział analityk analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström.

Dostosowanie trwa około 2-3 miesięcy

Także Marta Czajkowska-Bałdyga uważa, że o skali podwyżek oprocentowania depozytów zdecyduje m.in. popyt na kredyty. A ten w przypadku firm czy kredytów konsumpcyjnych na razie nie jest zbyt duży.

- Zakładamy, że ewentualne podwyżki oprocentowania depozytów w znacznym stopniu będą wykorzystywane do zwiększenia bazy klientów i promocji oferty, w celu zwiększenia transakcyjności i poziomu osiąganych opłat, szczególnie po ostatnich zmianach w tabeli opłat i prowizji, która przetoczyła się przez sektor przy rynkowych stopach na poziomie 0,1 proc. Ryzykiem dla takiego scenariusza mógłby być znaczący odpływ depozytów korporacyjnych, czy to ze względu na wyższy poziom inwestycji przy wykorzystaniu własnych środków, czy też gorszej sytuacji makroekonomicznej, powodującej pogorszenie wyników korporacji - powiedziała analityczka Ipopema Securities.

Z kolei Jakub Rybacki stwierdził, że na podwyżki cen depozytów trzeba będzie poczekać.

- Tempo wzrostu oprocentowania depozytów zależeć będzie od decyzji banków - historycznie dostosowanie po zmianie stóp procentowych trwało około 2-3 miesięcy - powiedział analityk PIE.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. Poznaliśmy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 16:09
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekonomistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokaty już nieopłacalne. Bartosz Turek: "Posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 16:34
- Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4 proc. rocznie i to co najmniej do 2023 roku - ocenił we wtorkowym komentarzu główny analityk HRE Investments, Bartosz Turek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie odsetki zniechęcają do oszczędzania. Zobacz, dlaczego Polacy unikają bankowych lokat

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:52
W lipcu br. Polacy zainwestowali w lokaty bankowe mniej niż 17 mld zł, czyli 1/3 mniej niż rok wcześniej, a także prawie 3 razy mniej niż w lipcu 2019 roku - wynika z analizy HRE Investments.
rozwiń zwiń