X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekonomista: zakładamy, że w przyszłym roku płace dalej będą rosły w szybkim tempie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:42
Poziom wzrostu płac znajduje się już solidnie powyżej trendu, który rysował się przed pandemią - uważa Kamil Łuczkowski, ekonomista banku Pekao. Jednocześnie ostrzega, że rośnie ryzyko spirali płacowo-cenowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2021 r. wzrosło o 9,4 proc. rok do roku i wyniosło 5.657,30 zł.

W trzecim kwartale wynagrodzenia były wyższe o 9,4 proc. niż rok wcześniej

Ekonomista banku Pekao wskazał, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej w trzecim kwartale utrzymała się na wysokim poziomie 9,4 proc. rok do roku wobec wzrostu o 9,6 proc. rok do roku w poprzednim kwartale.- Trzeba przyznać, że tempo wzrostu płac w okresie postpandemicznej odbudowy zaskakuje na plus, choć dynamikę zawyża jeszcze efekt niskiej bazy statystycznej z pandemicznego roku 2020. Niemniej jednak poziom płac znajduje się już solidnie powyżej trendu, który rysował się przed pandemią - podkreślił Kamil Łuczkowski.

Rynek pracownika

Jego zdaniem dominującą rolę odgrywa tutaj szybkie postpandemiczne ożywienie gospodarcze przy jednocześnie stopniowo wyczerpującym się rezerwuarze dostępnych pracowników.

kontrola praca firma przedsiębiorstwo free shutt 1200 .jpg
Rynek pracy. Polska w światowej i europejskiej czołówce w kwestii odbudowy po pandemii

- Problemy ze znalezieniem pracowników raportują pracodawcy z sektora przemysłowego czy budownictwa, ale także pracodawcy z sektora HoReCa, który jak wiemy, szczególnie mocno ucierpiał przez pandemię koronawirusa. Rynek pracy bardzo szybko przeistoczył się w "rynek pracownika": firmy chcą szybko zwiększać zatrudnienie, by sprostać utrzymującemu się wysokiemu popytowi przy nasilających się problemach ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników - zauważył ekonomista Pekao.

Trzeba jednak pamiętać o inflacji

W jego ocenie nie bez znaczenia oczywiście pozostaje presja płacowa związana z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, która powoduje spadek siły nabywczej wynagrodzeń.

- Rośnie tym samym ryzyko wystąpienia tzw. spirali płacowo-cenowej. Przy prognozowanej w najbliższych miesiącach inflacji oscylującej w okolicach ponad 7 proc. rok do roku dynamika realnych wynagrodzeń obniży się w kierunku 2 proc. rok do roku, co obniży także perspektywy dla konsumpcji prywatnej w przyszłym roku - zaznaczył Kamil Łuczkowski.

W 2021 r. i przyszłym roku pracowników czeka wzrost wynagrodzeń

Jak dodał, Pekao prognozuje, że w całym 2021 r. wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną średniorocznie o ok. 8,5 proc.

pracownik 1200.jpg
Pracownicy chcą coraz więcej zarabiać. To efekt tysięcy wakatów na rynku pracy

- Z kolei rok 2022 to kontynuacja dobrej koniunktury na rynku pracy z coraz większymi problemami podażowymi podnoszącymi presję płacową. Wzrost płacy minimalnej z początkiem 2022 r. nie będzie miał większego wpływu na dynamikę wynagrodzeń - skala jej wzrostu jest podobna do tej z 2021 r. - wskazał.

Ekspert zaznaczył, że w projekcie budżetu na 2022 r. przewidziano wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym o 4,4 proc. (choć według wcześniejszych zapowiedzi płace w tzw. budżetówce miały zostać zamrożone w 2022 r.) i zwiększenie funduszu nagród.

- W trakcie negocjacji są obecnie też podwyżki dla nauczycieli. Przekładając to na liczby, zakładamy, że w przyszłym roku płace dalej będą rosły w szybkim tempie - średniorocznie o ok. 8 proc. - podkreślił ekonomista Pekao.


PAP, jk

Czytaj także

Ceny żywności w Polsce jednymi z niższych w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:40
Mimo, że narzekamy na wzrost cen żywności, to nadal ceny produktów spożywczych w Polsce są jednymi z najniższych w krajach Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wynoszą 69 proc. średniej unijnej. Trzeba też pamiętać, że rośnie siła nabywcza Polaków, których wynagrodzenia rosną zdecydowanie szybciej od inflacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile wzrosną w 2022 r. renty i emerytury oraz płace w budżetówce? Znamy wskaźnik waloryzacji oraz plan podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 14:57
- W projekcie budżetu na 2022 r. zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 proc., a waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca 2022 r. - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas wtorkowej konferencji prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Polityki Pieniężnej prognozuje spadek inflacji w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:03
Roczna dynamika cen w II połowie 2021 r. utrzyma się najprawdopodobniej powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, a w 2022 r. oczekiwane jest pewne obniżenie się inflacji – napisano w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2022".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochody Polaków pod względem siły nabywczej na osobę. Jesteśmy w połowie europejskiej stawki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:03
W tym roku w Polsce średnia siła nabywcza per capita wynosi 8 294 euro, czyli ok. 45 proc. poniżej średniej europejskiej - wynika z raportu GFK. Najwyższa siła nabywcza jest w Liechtensteinie, Szwajcarii i Luksemburgu, najniższa w Kosowie, Mołdawii i na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną płace Polaków. Przeciętne wynagrodzenie wyższe o 9,4 proc. niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 12:27
Przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2021 r. wzrosło o 9,4 proc. rdr i wyniosło 5657,30 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń