X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister Henryk Kowalczyk ogłosił priorytety dla rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 16:43
Najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego - poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Eviar

Minister wziął udział w środowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa, na którym m.in. przedstawił swoje priorytety w kierowaniu resortem rolnictwa.

Walka z ASF to przede wszystkim nagrody i kary za odstrzał dzików

- Wielkim wyzwaniem jest afrykański pomór świń. Przygotowujemy rozwiązania, które skutecznie eliminowałyby źródło choroby, a więc mocno chcemy regulować populację dzików - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o proponowanie nagród za odstrzał dzików, ale także o wprowadzenie sankcji za jego brak.

Dodał, że resort rolnictwa wraz z resortem środowiska pracują nad sposobem liczenia dzików, aby był on obiektywny. Wicepremier zaznaczył, że nie należy się spodziewać 100-procentowej redukcji choroby.

W walce z ASF liczy się także bioasekuracja

Kowalczyk podkreślił przy tym, że sposób na walkę z ASF to nie tylko wybijanie dzików, ale też przestrzeganie zasad bioasekuracji. W tym miesiącu powinny być napisane przez rolników plany bioasekuracji, ale także powinny zostać wykonane ogrodzenia, zabezpieczenia pasz, położone maty dezynfekcyjne.

Będą też większe odszkodowania za zaprzestanie hodowli trzody

Minister zapowiedział zmianę kwot rekompensat za zaprzestanie hodowli. Mają być one zwiększone wielokrotnie, bo obecnie są "symboliczne" i nie rekompensują utraconych dochodów. Będzie też pomoc przy odnowieniu stad i wznowieniu hodowli - zapowiedział.

Ubezpieczenia rolne - będą dopłaty do polis?

Wskazał, że kolejnym wyzwaniem są ubezpieczenia rolne.

- Ideałem byłoby, żeby to był system powszechny, choć do dyskusji - czy obowiązkowy. On musi być przede wszystkim kompleksowy, jeżeli chodzi o rodzaje szkód, i bezpieczny dla rolników i zakładów ubezpieczeniowych - stwierdził minister.


Jak mówił, w tym celu będą tworzone ubezpieczenia wzajemne. W ustawie budżetowej na 2022 r. na ubezpieczenia rolne w 2022 r. jest w sumie ponad 1,4 mld zł, dodatkowo na rekompensaty z tytułu klęsk żywiołowych 3 mld zł.

- Dysponując kwotą prawie 4,5 mld zł, można pomyśleć o zbudowaniu systemu ubezpieczeń, z możliwością dopłat 65 proc. kwoty składki, wtedy można pokusić się o ubezpieczenia od każdego ryzyka łącznie z suszą - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Państwowy Holding Spożywczy ma walczyć ze zmowami cenowymi

Kolejnym zadaniem jest zbudowanie państwowego holdingu spożywczego, który mógłby łamać zmowy cenowe.

- Prace przyspieszyliśmy. Do Senatu wkrótce trafi ustawa, która doprecyzuje, że KOWR ze swoimi spółkami może wejść w to przedsięwzięcie - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że chciałby, aby holding zaczął działać "do sezonu owoców miękkich".

Minister wymienił też inne problemy, którymi będzie zajmował się resort - jak ceny nawozów, rynek wieprzowiny, owoców miękkich czy odbudowa małego lokalnego przetwórstwa.

Trwają prace nad planem strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej

Szef resortu rolnictwa, zapytany o plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, przypomniał, że dokument jest po dwóch turach konsultacji społecznych, niektóre ze zgłoszonych uwag zostały w nim uwzględnione.

Obecnie plan strategiczny został złożony do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdyż ocena środowiskowa jest niezbędna, aby móc go przedłożyć Komisji Europejskiej.

Minister dodał, że resort ma zamiar dostarczyć plan Komisji przed 1 stycznia 2022 r., i raczej nie spodziewa się, by KE wniosła do niego istotne zmiany. PAP, jk

Czytaj także

Ubezpieczenia rolnicze: rolnicy chcą systemu taniego, powszechnego, gwarantowanego przez państwo

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 11:16
W najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Wsi i Rolnictwa; głównym tematem będzie system ubezpieczeń upraw i zwierząt - poinformował przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany dla rolników transportujących świnie. Resort rolnictwa podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:50
Rolnik, który będzie chciał przemieszczać świnie poza strefy ASF, będzie musiał do 1 listopada br. posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego - informuje resort rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rynek ubezpieczeń wracają Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 18:21
O ubezpieczeniach wzajemnych oraz o tym, czy są one potrzebne i w jakim stopniu opłacalne dla małych firm, mówi w radiowej Jedynce Rafał Kiliński, prezes zarządu TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:47
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają nabory wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej i odtwarzające ten potencjał.
rozwiń zwiń