X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 80 proc. młodych Polaków korzysta z e-płatności i bankowości mobilnej. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:54
Ponad 80 proc. Polaków w wieku 18-34 lata sięga w internecie po płatności online i bankowość mobilną. Z usług finansowych korzystają najczęściej za pośrednictwem banków, e-sklepów i platform sprzedażowych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów i spółki Easy Check.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SFIO CRACHO

Autorzy raportu "Otwarta bankowość w Polsce w 2021 r." wskazali, że spośród usług finansowych, z których Polacy korzystają za pośrednictwem internetu, najczęściej wybierane są płatności online (79 proc.) oraz bankowość mobilna (74 proc.). Pierwszego rozwiązania najchętniej używają ludzie młodzi w wieku 18-34 lata (ponad 83 proc.). Podobnie wygląda to w przypadku bankowości online. W tym przypadku odsetek młodych Polaków, którzy z niej korzystają wynosi ok. 80 proc. Ta statystyka maleje wraz ze wzrostem wieku ankietowanych.

ebank12.jpg
Lepiej nie zwlekać z terminowymi płatnościami. Najlepiej je zlecić przed czwartkiem

Gdzie płacimy przez sieć?

Zapytani o to, w jakich instytucjach korzystają z wskazanych usług finansowych, młodzi ankietowani najczęściej zaznaczyli banki (72 proc.) i serwisy typu marketplace np. Allegro i OLX (69 proc.). Z kolei sklepy internetowe wybrało ponad 63 proc. badanych. Wśród respondentów w wieku 18-24 lata banki znalazły się na trzecim miejscu na liście (67 proc.). Częściej korzystają w sieci ze sklepów online (75 proc.) i serwisów sprzedażowych (73 proc.).

Jak przypomniał Jan Garnecki z Krajowego Rejestru Długów, podstawą do wprowadzania nowych rozwiązań opartych na otwartej bankowości jest unijna dyrektywa PSD2. Według przeprowadzonego badania, wie o niej ponad 1/3 ankietowanych. Najwyższą świadomość na ten temat mają respondenci w wieku 25-34 lata. 47 proc. z nich wie o dyrektywie i zdaje sobie sprawę, że umożliwia ona bezpieczne udostępnienie informacji z należącego do nich rachunku bankowego innym podmiotom.

Natomiast co trzeci badany ma świadomość, że dzięki dyrektywie PSD2 dostęp do informacji z rachunku mają też instytucje nie będące bankami. Blisko 60 proc. ankietowanych wie, że taki dostęp wymaga zgody właściciela konta. To jeden z warunków mających zagwarantować bezpieczeństwo danych.

shutterstock_dzieci oszczędzanie skarbonka 1200.jpg
Co czwarty Polak oszczędza na emeryturę, co drugi - na inne cele. Część inwestuje w nieruchomości

E-bank daje dużo możliwości

Według badania respondenci są zainteresowani możliwościami, które daje otwarta bankowość. 53,5 proc. za atrakcyjne uważa np. możliwość korzystania z indywidualnych usług finansowych, takich jak ubezpieczenia czy pożyczki. W zamian za określone korzyści 55 proc. badanych byłaby też skłonna przekazać informacje z historii swojego rachunku bankowego. Wśród młodych Polaków ten odsetek wynosi ponad 60 proc. Za najważniejszych korzyści, które by ich do tego przekonały respondenci w wieku 18-34 lata uważają m.in. niższą cenę produktu (27 proc.), specjalną ofertę w postaci darmowego ubezpieczenia pożyczki lub kredytu (26 proc.), dodatkową usługę (23 proc.) oraz uproszczenie procesu sprzedaży i weryfikacji tożsamości (20 proc.), potrzebnej np. podczas wnioskowania o pożyczkę online.

Raport powstał na podstawie ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez IMAS International w czerwcu 2021 r. na reprezentatywnej grupie 709 osób.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Frankowicze wygrywają z bankami. "Rz": 95 proc. wyroków korzystnych dla kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:41
W październiku w polskich sądach zapadło 410 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych - wynika z danych kancelarii Votum Robin Lawyers reprezentującej kredytobiorców. "Branżę może niepokoić rosnąca skala orzeczeń prawomocnych. Niemal wszystkie były korzystne dla frankowiczów" - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Inicjatywa Płatności. Polska wśród krajów popierających projekt

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:40
Polska, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania i Holandia przyjęły wspólne oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI) - poinformowało Ministerstwo Finansów. Do inicjatywy przyłączyło się ponad 30 instytucji, głównie banków, w tym PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej nie zwlekać z terminowymi płatnościami. Najlepiej je zlecić przed czwartkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:11
Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić przed 11 listopada. System rozliczeniowy Elixir obsługujący przelewy międzybankowe w złotych będzie miał w tym dniu przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.
rozwiń zwiń