X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co czwarty Polak oszczędza na emeryturę, co drugi - na inne cele. Część inwestuje w nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 09:38
Niespełna 1/4 Polaków odkłada samodzielnie na przyszłą emeryturę, ponad połowa Polaków zadeklarowała, że oszczędza na inne cele - wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu "Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?" Najczęściej wskazywana w badaniu wysokość oszczędności, ma wartość jednej pensji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/fizkes

Jak wskazali autorzy badania z Santander Consumer Banku, ponad 76 proc. Polaków nie gromadzi samodzielnie oszczędności na jesień życia. W niemal równym stopniu dotyczy wszystkich grup wiekowych, nie widać też większej rozbieżności ze względu na płeć.

produkcja1200.jpg
Pracownicze Plany Kapitałowe przyciągają kolejnych uczestników. Wszystkie fundusze osiągnęły dodatkowe zyski

Sytuacja zmienia się jednak, gdy spojrzymy na wykształcenie badanych. Na odkładanie pieniędzy na emeryturę decyduje się więcej osób z wykształceniem wyższym (ponad 80 proc. wskazań) niż średnim, podstawowym lub zawodowym (63 proc. wskazań). Na oszczędzanie na starość rzadziej decydują się również Polacy o najniższych dochodach, nieprzekraczających 2 tys. lub 3 tys. zł miesięcznie (w tej kategorii odpowiedzi negatywnych było odpowiednio: 95 i 81,3 proc.).

Nadzieja w programach emerytalnych

Z badania wynika, że co czwarty respondent stwierdził, że budując swoją poduszkę finansową, nie zapomina o samodzielnym odkładaniu pieniędzy na okres emerytalny (23,9 proc.).

"Skłonność do samodzielnego zbierania na emeryturę rośnie wraz z pensją ankietowanego. W grupie osiągającej dochód powyżej 5 tys. zł netto miesięcznie, na ten cel oszczędza 61,4 proc. respondentów" - podkreślili autorzy badania.

- Na pytanie o sposób oszczędzania, blisko połowa (48,9 proc.) Polaków wskazała, że blokuje część pieniędzy na bieżącym rachunku, koncie oszczędnościowym lub lokacie. W tej grupie dominują młodzi w wieku 18-29 lat (80,7 proc.) - mówi rzecznik prasowa Santander Consumer Banku Magdalena Grzelak.

Co czwarty pytany, inwestuje w nieruchomości (22,5 proc.).

- Tu dominują osoby po 40. lub 50. roku życia (kolejno 28,1 i 27,1 proc. wskazań), a także - co może zaskoczyć - tych z mniejszym miesięcznym dochodem, nieprzekraczającym 3 tys. zł (33 proc.) - dodaje Magdalena Grzelak.

Podkreśla też, że Polacy pokładają również nadzieję w programach emerytalnych, takich jak IKE lub IKZE. Łącznie korzysta z nich ok. 27 proc społeczeństwa.

- Co ciekawe, najbardziej ufają im 30-latkowie i najlepiej zarabiający czyli powyżej 5 tys. zł na rękę - zaznacza.

Dbałość o "poduszkę finansową"

Z badania wynika ponadto, że ponad połowa Polaków odkłada pieniądze na inne cele niż starość. Według autorów raportu 53 proc. oszczędza bez względu na wiek czy poziom osiąganych dochodów. Chociaż można spostrzec, że w grupie osób, które nie posiadają żadnych odłożonych pieniędzy dominują osoby zarabiające najmniej, do 3 tys. zł miesięcznie na rękę.

25,6 proc. pytanych wskazało, że ich "poduszka finansowa" ma wartość jednego miesięcznego wynagrodzenia. W tej grupie najczęściej znajdują się osoby z dochodem do 2 tys. zł na rękę (46,7 proc.). 15,5 proc. respondentów wskazało na oszczędności o wartości 2-3 miesięcznych wynagrodzeń, ok. 17 proc. Polaków może pochwalić się "poduszką" w wysokości 4-5 tys. zł.

Jak zauważa Magdalena Grzelak, o oszczędności dbają bardziej osoby z wyższym wykształceniem i zamieszkujące w większych miastach, co może się wiązać ze zwiększoną świadomością potrzeby poduszki finansowej oraz z wysokimi kosztami życia w dużych miastach.

- Z pewnością otrzymują oni również lepsze pensje, co sprawia, że odkładanie środków wiąże się dla nich z mniejszym wysiłkiem - ocenia.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Jak oszczędni są Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:02
Polacy nie należą do najbardziej oszczędzających nacji. Jak wynika z badań, tylko 50 proc. z nas odkłada pieniądze, większość raczej na bliskie i bieżące potrzeby czy cele - np. na podróże, remonty mieszkań czy zakup auta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni więcej rozmawiają z dziećmi o finansach. Częściej niż kobiety wypłacają także kieszonkowe

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 06:48
63 proc. Polaków rozmawia o pieniądzach ze swoimi dziećmi - choćby sporadycznie, a 58,5 proc. uczy dziecko zarządzania pieniędzmi, dając mu kieszonkowe. Zazwyczaj są to sumy nieprzekraczające 100 zł miesięcznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochody Polaków pod względem siły nabywczej na osobę. Jesteśmy w połowie europejskiej stawki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:03
W tym roku w Polsce średnia siła nabywcza per capita wynosi 8 294 euro, czyli ok. 45 proc. poniżej średniej europejskiej - wynika z raportu GFK. Najwyższa siła nabywcza jest w Liechtensteinie, Szwajcarii i Luksemburgu, najniższa w Kosowie, Mołdawii i na Ukrainie.
rozwiń zwiń