X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Branża meblarska w czasie pandemii. Wzrosły długi firm

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 08:17
Zadłużenie branży meblarskiej wzrosło w czasie pandemii o 17 proc. do ponad 125,6 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Najwięcej do spłaty mają firmy zarejestrowane w Wielkopolsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, średnio jedna firma meblarska ma do spłaty prawie 37,6 tys. zł. Najbardziej zadłużone przedsiębiorstwo z tej branży to spółka jawna z województwa łódzkiego, która musi się rozliczyć z wierzycielami na prawie 3,3 mln zł.

Zadłużenie przedsiębiorców zajmujących się produkcją mebli wzrosło w czasie pandemii o ponad 15 mln zł. Firmy, które sprzedają gotowe szafy, stoły czy kanapy, zwiększyły dług o przeszło 3 mln zł. W sumie branża meblarska ma do oddania ponad 125,6 mln zł, a jej długi w pandemii powiększyły się o 17 proc. (18,5 mln zł).

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Dochody Polaków pod względem siły nabywczej na osobę. Jesteśmy w połowie europejskiej stawki

Branża meblarska jest zróżnicowana

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki zwrócił uwagę że sektor meblarski w Polsce jest zróżnicowany.

- Firmy podzielone są na dwie grupy - dużych graczy, którzy produkują przeważnie na eksport lub mają własne rynki zbytu, oraz małe zakłady, które sprzedają meble w internecie lub pod konkretne zamówienie - wskazał.

Zaznaczył, że to małe firmy mają największe problemy i popadają w coraz większe kłopoty - są bardziej wrażliwe na wahania koniunktury i zatory płatnicze, a pandemia i związane z nią zawirowania gospodarcze pogorszyły ich sytuację finansową. "W bazie KRD widnieje blisko trzy tysiące jednoosobowych działalności gospodarczych, które muszą oddać wierzycielom ponad 90 mln zł, co stanowi 70 proc. łącznego zadłużenia branży" - podkreślił.

Analitycy KRD przypomnieli, że od 2016 r. sprzedaż mebli za granicę stale rośnie. W 2020 r. polscy producenci wyeksportowali meble warte w sumie ponad 233 mld euro. Ten wynik dał rodzimej branży meblarskiej 4. miejsce na rynku światowych dostaw.

Polskie firmy konkurują ceną

Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy współpracującej z KRD przyznał, że polscy producenci mebli są konkurencyjni na rynku zagranicznym głównie ze względów cenowych.

- Jednak wzrost kosztów produkcji sprawi, że rodzime produkty cenowo mogą zbliżyć się do europejskich producentów - ocenił. Zauważył, że w Polsce koszty materiałów są obecnie wyższe nawet o kilkaset procent wobec cen sprzed pandemii. Podrożał też koszt transportu komponentów głównie z Chin. Kulik powołał się na wyliczenia firmy B+R Studio, z których wynika, że cena energii wzrosła o ok. 60 proc., a wynagrodzenia średnio o 16 proc.

- Wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie całego sektora - stwierdził. Według niego firmy, które mają zaplecze finansowe, będą w stanie przetrwać ten trudny czas. Dużym graczom też łatwiej negocjować ceny u dostawców, bo zamawiają więcej i często znajdują się w grupie strategicznych klientów. W gorszej sytuacji są mali przedsiębiorcy, którzy z reguły nie mają ani odłożonych środków pieniężnych, ani argumentów do rozmów o cenach - zaznaczył.

Z danych KRD wynika, że przedsiębiorstwa z branży meblarskiej największe trudności mają z regulowaniem rat za kredyty, leasingi czy ubezpieczenie. Ich zobowiązania wobec firm finansowych i ubezpieczeniowych stanowią 64 proc. wartości całego zadłużenia i sięgają 80 mln zł. Drugie w kolejce po płatności są firmy zajmujące się handlem hurtowym, głównie dostawcy materiałów. Branża meblarska winna jest im ponad 11 mln zł. Przedsiębiorcy przemysłowi czekają na zwrot należności od meblarzy w wysokości 7 mln zł.

Kto ma największy dług?

Najwyższe zadłużenie mają firmy zarejestrowane w Wielkopolsce, która została uznana za stolicę branży. Eksperci zawrócili uwagę, że sektor prężnie się tam rozwija - fabryki działające od lat przechodzą w ręce nowych właścicieli często drogą sukcesji. Powstają też nowe przedsiębiorstwa. W tym województwie działa najwięcej firm z branży, ale jest tam również najwięcej dłużników (531). Zadłużenie wielkopolskich meblarzy przekracza 20 mln zł, a meblarze z Mazowsza są winni wierzycielom 14 mln zł. Trzecie pod względem zadłużenia są firmy ze Śląska (12 mln zł).

Najmniej do oddania mają firmy z województw: opolskiego (1,6 mln zł), podlaskiego (2 mln zł) oraz lubuskiego (2,5 mln zł).

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md

Czytaj także

Eksperci: nastroje przedsiębiorców lekko w górę, ale trudności z ludźmi, cenami i surowcami nie pozwalają na optymizm

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:00
Brak pracowników, przerwane łańcuchy dostaw, niespodziewane rezygnacje z krótkoterminowych kontraktów, rosnące ceny i związane z tym zakupy na zapas – to obraz rynku, który wpływa na nie najlepsze nastroje przedsiębiorców. Wprawdzie w październiku lekko się one poprawiły, ale ciągle daleko nam do optymizmu, który wybuchł zaraz po najostrzejszej fazie pandemii, gdy gospodarka zaczęła normalnie funkcjonować - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

PARP prowadzi nabór w dwóch konkursach dla firm. Do zdobycia nawet 100 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:11
Trwa nabór zgłoszeń do dwóch konkursów dla przedsiębiorców - Polskiego Produktu Przyszłości i Pracodawcy Jutra. Organizatorem obu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce przedawnią się faktury wystawione w 2019 roku. Ostatni moment na działania, by należności nie przepadły

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 08:47
1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe - przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną.
rozwiń zwiń