X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lotnisko w Radomiu cieszy się zainteresowaniem. Są pierwsze umowy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:53
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało list intencyjny z pierwszym touroperatorem, który jest zainteresowany współpracą przy zagospodarowaniu lotniska Warszawa–Radom. Niewykluczone, że biuro podróży Coral Travel będzie organizować wyjazdy z wylotem właśnie z tego portu.
Wizualizacja
WizualizacjaFoto: Chopin Airport, WAW/Twitter

Uroczyste podpisanie porozumień odbyło się w budowanym cały czas terminalu lotniska. W tej chwili budynek jest już zadaszony. Wylane są już podłogi. Teraz trwają prace przy tworzeniu wszelkich instalacji.

shutt lotnisko 1200.jpg
Linie lotnicze mierzą się ze skutkami pandemii. Długi rozbieg do normalności

Jak poinformowali przedstawiciele PPL, wszystkie prace prowadzone są zgodnie z planem, a kolejne etapy są oddawane do użytku zgodnie z harmonogramem.

PPL podpisał umowę z urzędem pracy

PPL podpisując umowę z pierwszym toruoperatorem daje sygnał, że inwestycja cieszy się zainteresowaniem i port po otwarciu, będzie obsługiwał pasażerów. Otwarcie jest planowane tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego w 2023 roku.

Przedstawiciele PPL, który jest inwestorem, liczą na to, że umowa przyciągnie także innych touroperatorów, jak i przewoźników. Według założeń ma to być lotnisko komplementarne dla stołecznego lotniska Chopina, a w przyszłości dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PPL podpisał też umowę z powiatowym urzędem pracy w Radomiu. Oba podmioty mają współpracować przy zatrudnianiu personelu lotniska. Po jego otwarciu, stanie się ono jednym z największych pracodawców w regionie. Przed wiele lat Radom był w czołówce miast z bardzo wysokim bezrobociem. Uruchomienie operacji lotniczych może się przyczynić do poprawy kondycji, przyciągnięcia inwestycji i rozwoju gospodarczego.

Sprawny i szybki transport z Warszawy

Poseł Andrzej Kosztowaniak, były prezydent Radomia przypomniał, że od kilku lat Radom stara się o coraz lepszą komunikację z innymi regionami w kraju. Modernizowane są drogi, a przede wszystkim kolejowa linia Warszawa-Radom, która ma zapewnić sprawny i szybki transport z Warszawy. W przyszłości czas podróży na tej linii ma trwać niewiele ponad godzinę. Podróż trasą S7 potrwa mniej niż godzinę.

Przedstawiciele PPL zapowiadają, że planuje się stąd przede wszystkim loty niskokosztowe. Zaplanowano około 3,5 tys. miejsc parkingowych. Rocznie port będzie mógł obsłużyć ponad 3 mln pasażerów.

Z lotniska mają korzystać zarówno osoby wyjeżdżające na wakacje, jak i do pracy. Możliwe też, że będzie ono obsługiwało także ruch pielgrzymkowy. W Radomiu będą mogły wylądować samoloty średniej wielkości typu Boeing 737, czy Airbus A320. Możliwe też będzie lądowanie większych maszyn typu Boeing 787, czy Airbus A340.

Wcześniej funkcjonowało lotnisko wojskowe

Budowę pasażerskiego lotniska w Radomiu zainicjowały na początku XXI wieku władze samorządowe miasta. Wcześniej funkcjonowało tu lotnisko wojskowe. W 2012 roku rozpoczęło się dostosowywanie portu dla potrzeb ruchu cywilnego.

Dwa lata później port wpisano do rejestru lotnisk cywilnych. Odbywały się stąd rejsowe loty między innymi do Czech i na Łotwę. Samoloty latały z Radomia także do Berlina i na Ukrainę. Od 2017 roku nie odbywają się loty pasażerskie. Decyzję o rozbudowie portu podjęto w 2018 roku.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

Czytaj także

Linie lotnicze krytykują wzrost kosztów przelotów. "Utrudni to odbudowę ruchu po pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 19:30
O 2,3 mld dol. globalnie w czasie pandemii wzrosły koszty linii lotniczych w związku z usługami agencji żeglug powietrznych i lotnisk. Planowane przez nie podwyżki utrudnią odbudowę ruchu po pandemii - ocenia Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK wniesie do polskiego PKB ponad 900 mld zł. Horała: według NIK środki są wydane gospodarnie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 06:41
- Uruchomienie całego programu Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB do 2040 roku - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To od nich zależy nasze bezpieczeństwo w czasie lotu. Kontrolerzy ruchu powietrznego obchodzą swoje święto

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:30
Kontrolerzy ruchu lotniczego muszą mieć analityczny umysł, żelazne nerwy i…nienaganną dykcję. To zawód elitarny i wymagający. Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego obchodzony jest 20 października na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego 60 lat temu. W Polsce obchodzony jest od 2008 roku. Rok wcześniej powstała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
rozwiń zwiń