X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

mBank skarży frankowiczów. "Pozwy dotyczą tych, którzy wystąpili na drogę sądową przeciwko bankowi"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 07:44
mBank wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich. Jak dodano w informacji, mBank zamierza domagać się m.in. opłaty za korzystanie z kapitału.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Według raportu o wynikach Grupy mBanku w III kwartale 2021 r., pod koniec trzeciego kwartału toczyło się 12 tys. 150 indywidualnych postępowań sądowych które zostały wszczęte przez klientów banku w związku z umowami kredytów we frankach szwajcarskich, a łączna wartość roszczeń wynosi 3 mld zł.

knf free 1200.jpg
Wskaźnik LIBOR zostanie zastąpiony przez SARON. KNF podała kiedy to nastąpi

mBank obecnie zakłada, że około 24 proc. kredytobiorców walutowych (tj. 19,8 tys. kredytobiorców posiadających zarówno aktywne, jak i spłacone kredyty) złożyło lub złoży pozew przeciwko bankowi.

Zabezpieczenie przed przedawnieniem

Zapytany o sprawę pozwów wobec frankowiczów mBank poinformował, iż "wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich". Jak wyjaśnił, jest to związane ze "sprawami sądowymi, które są w toku lub w przypadku których sąd prawomocnie orzekł o nieważności umowy". Dodał, iż "wezwania do zapłaty i pozwy dotyczą tylko tych kredytobiorców, którzy wystąpili na drogę sądową przeciwko bankowi".

Według mBanku w sprawach, w których nie doszło jeszcze do wydania wyroku, wezwania kierowane są do tych kredytobiorców, którzy najdawniej wnieśli pozwy.

"W ten sposób bank zabezpiecza się przed przedawnieniem roszczenia" - wyjaśniono.

Bank dodał, iż w wypadku braku spłaty należności "będzie występować z pozwem sądowym przeciwko kredytobiorcy o zwrot kapitału oraz kwoty, która odpowiada wartości, jaką przedstawia korzystanie z tego kapitału".

"Podkreślamy, że decyzję o zasadności tych roszczeń w każdym wypadku podejmie sąd" - wskazał mBank.

Rozwiązanie KNF jest najdalej idące

Podczas konferencji wynikowej prezes mBanku Cezary Stypułkowski ogłosił, że mBank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Obecnie bank pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF, jak i nad własnym, alternatywnym rozwiązaniem.

- Prace, które mają miejsce w banku, mają charakter techniczny, traktujemy te prace jako przygotowawcze do pilotażu. Myślenie nasze jest takie, że pracujemy nad rozwiązaniem przewodniczącego KNF, jak i nad naszym alternatywnym rozwiązaniem - powiedział Cezary Stypułkowski.

Ocenił, że rozwiązanie zaproponowane przez KNF jest najdalej idące, "które da się racjonalnie uzasadnić".

Bank nie chciał podać żadnych szczegółów dotyczących propozycji alternatywnej wobec formuły szefa KNF.

Izba nie rozstrzygnęła sprawy

Kwestia, czy stronom unieważnionej umowy frankowej przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, miała być przedmiotem rozważań Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, jako jedno z zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych. Izba jak na razie nie rozstrzygnęła tej sprawy.

Z pytaniem, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej stronom umowy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, w połowie sierpnia zdecydował się zwrócić do TSUE Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście, rozpatrujący pozew dotyczący wynagrodzenia od banku za korzystanie z kapitału klienta.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

KNF nałożyła na mBank 4,3 mln zł kary. Za nienależytą kontrolę funduszy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:24
KNF nałożyła na mBank dwie kary pieniężne o łącznej wartości 4,3 mln zł. Przyczyną było "nienależyte sprawowanie stałej kontroli czynności faktycznych i prawnych", dokonywanych przez fundusze, których mBank był bankiem-depozytariuszem – wynika z komunikatu KNF. Bank poinformował, że złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze skarżą się na nękanie przez bank. "Złamano szereg przepisów"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:55
W związku ze skargami dotyczącymi nękania kredytobiorców banku BPH, którzy znajdują się z nim w sporze sądowym, Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło wnioski o interwencję w tej sprawie do UOKiK, KNF, UODO oraz prokuratury - poinformował prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała szansa na szybkie rozwiązanie sprawy kredytów walutowych. "Frankowicze idą na ugody"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:29
Bank Millennium zawarł już ponad 4 tys. ugód z frankowiczami. Jak twierdzi bank, zainteresowanie tym rodzajem porozumień wśród klientów jest duże - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety ugody dotyczą około 8 proc. kredytów frankowych w Millennium. Tymczasem Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sugeruje kredytobiorcom zaprzestanie dalszego płacenia rat.
rozwiń zwiń