X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga na listopadowe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Ostatnia korekta w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:11
Przed nami ostatnia korekta obowiązującego rocznego rozkładu jazdy. Zmiany wejdą w życie w niedzielę 7 listopada i będą obowiązywać do 11 grudnia. Kolejarze zapowiadają szereg zmian w ostatniej tegorocznej korekcie.
Od stycznia ogłoszono 91 przetargów na 2,1 mld zł zł, a wartość wszystkich toczących się postępowań przekracza 23 mld zł
Od stycznia ogłoszono 91 przetargów na 2,1 mld zł zł, a wartość wszystkich toczących się postępowań przekracza 23 mld złFoto: Mat. prasowy PKP PLK

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2020/2021 zarządca infrastruktury kolejowej, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, przewidział pięć korekt, których zadaniem jest zapewnienie optymalnego kursowania pociągów na liniach kolejowych, na których będą prowadzone prace modernizacyjne. 7 listopada br. wejdzie w życie ostatnia z nich.

Warszawę z Poznaniem połączy nowa para pociągów, a wszystkie dzienne pociągi łączące Radom z Warszawą pojadą najkrótszą i najszybszą trasą.

Pociąg EIC Lech zapewni dodatkową możliwość porannego dojazdu z Poznania do Warszawy (od 8 listopada) oraz popołudniowego powrotu ze stolicy (od 7 listopada). Skład będzie wyruszać o godzinie 7:00 ze stacji Poznań Główny i po 3 godzinach dotrze do Warszawy Centralnej. W drogę powrotną pociąg będzie startować o 17:38, docierając do stolicy Wielkopolski o 20:38. Będzie to jedno z najszybszych połączeń na tej trasie.

Pod koniec sierpnia  otwarta została zmodernizowana linia nr 8 na odcinku Warka – Radom,  dzięki czemu część pociągów wróciła na najkrótszą trasę między Warszawą a Radomiem. Dzięki kolejnym zmianom na linii nr 8 dołączą do nich składy IC San relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa i TLK Nida relacji Warszawa – Kielce – Warszawa, kursując od 7 listopada przez Warszawę Służewiec, Piaseczno i Warkę. Dzięki temu wszystkie dzienne pociągi łączące Radom z Warszawą pojadą najkrótszą i zarazem najszybszą trasą. Między Radomiem a Dęblinem prowadzone będą w listopadzie prace torowe. W związku z tym ruch na tej trasie będzie się odbywał jedynie po jednym torze, co wymusi zmiany w kursowaniu pociągów obsługiwanych przez spółkę Koleje Mazowieckie.

Zmiany w kursowaniu pociągów dotyczą także innych regionów kraju.

Trwają prace na linii nr 2, przez co kursujące z i do Terespola pociągi IC Niemcewicz i IC Starzyński będą mieć od 29 listopada skróconą relację do trasy Warszawa – Łuków – Warszawa. Dojazd do stacji Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska, Chotyłów, Małaszewicze, Terespol zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.

Ze względu na kolejny etap prac na Łódzkim Węźle Kolejowym i prowadzone w nocy prace na linii numer 14,  pociąg IC Karkonosze będzie kursować zmienioną trasą na odcinku Łódź – Wrocław. Z Łodzi Fabrycznej do Wrocławia pociąg pojedzie przez Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę, Lubliniec, Opole i Brzeg. Zaś w kierunku Łodzi trasa od Opola będzie przebiegać przez Gliwice, Zabrze, Chorzów Batory, Katowice, Zawiercie, Częstochowę i dalej do Łodzi Fabrycznej.

Ze względu na utrzymanie podobnego zakresu prac inwestycyjnych prowadzonych na liniach kolejowych kontynuowane będą niektóre rozwiązania wprowadzone 29 sierpnia.  Nadal połączone będą relacje wybranych pociągów. Dotyczy to między innymi składów kursujących pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą. Jeżdżą one zmienioną trasą przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do/z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia.

Trzy pociągi kursujące z i do Gdyni, łączące Bydgoszcz z Łodzią - TLK Doker, IC Hutnik, IC Sukiennice nadal będą jeździć przez Pabianice. W związku trwającymi pracami na linii  numer 3 na odcinku Kutno – Łowicz Główny, kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie w dalszym ciągu będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia – Włocławek – Gdynia.

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy są dostępne na stronach internetowych przewoźników oraz na dworcach kolejowych.

Aleksander Pszoniak, jk

Czytaj także

Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:29
W czerwcu koleją podróżowało ponad 21 mln pasażerów, czyli ponad 45 proc. więcej niż przed rokiem, przewieziono 19,8 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 13,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podał UTK w informacji dot. wyników przewozowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKP: Centralny Port Komunikacyjny to skok cywilizacyjny i gospodarczy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 15:03
- Zmieniamy się, modernizujemy. Przestaliśmy być firmą, którą postrzegano jako nierozwiniętą, jako stojącą w kolejce po nowoczesność. Dziś jesteśmy w forpoczcie zmian - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKP Krzysztof Mamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Olszewski na Kongresie 590: polska kolej od wielu lat jest elektromobilna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:00
- Polska kolej od wielu lat jest już elektromobilna. Zauważyła to również Komisja Europejska. Oczywiście nie wszystkie szlaki mobilne są już zelektryfikowane, ale znacząca większość - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Olszewski (członek zarządu PKP SA).
rozwiń zwiń