X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
PGNiG, kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów
PGNiG, kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego LubiatówFoto: PGNiG

Prezes spółki Paweł Majewski ocenił, że w ostatnim czasie widać bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego na europejskim rynku hurtowym.

shutt gaz lng zbiorniki 1200.jpg
PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim. "Rekordowo krótki czas inwestycji"

- Ta nadzwyczajna sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków cenowych, na jakich kupujemy paliwo w ramach kontraktu jamalskiego. W naszym przekonaniu istnieje przestrzeń do obniżenia ceny za dostarczany nam gaz - podkreślił.

Dziś PGNiG złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek spółki z listopada 2020 roku o zmianę ceny gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego w kierunku obniżenia tak, aby w procesie renegocjacji mogła zostać uwzględniona aktualna sytuacja rynkowa.

We wniosku o renegocjację i obniżenie ceny kontraktowej złożonym 1 listopada 2020 r. PGNiG wskazało, że na podstawie zapisów kontraktowych nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej. Spółka przypomniała wtedy, że składa wniosek, ponieważ renegocjacje, rozpoczęte na skutek złożenia identycznego wniosku w 2017 r. mogą doprowadzić do wstecznej korekty ceny od 1 listopada 2017. Dlatego może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r.

Kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Zgodnie z tzw. klauzulą take-or-pay, PGNiG jest zobowiązane do odbioru co najmniej 8,7 mld m3 zakontraktowanego paliwa rocznie.

Kontrakt obowiązuje do 2022 r.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Czytaj także

W 2022 r. grozi nam kryzys gazowy. Ekspert: dotknie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:43
- W 2022 r. można oczekiwać kolejnych fal inflacji na rynku nawozów i energii. Konsekwencje tego boleśnie odczują nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie strategiczna rezerwa gazu UE? Szefowa KE: będziemy o tym dyskutować

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:59
Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu – powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przyczyną kryzysu energetycznego m.in. nadmierna zależność dostaw gazu od Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:27
- Kryzys energetyczny i wzrost cen energii w Europie ma dwie przyczyny: nadmierna zależność dostaw gazu od Gazpromu oraz spekulacja uprawnieniami do emisji CO2 - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po szczycie UE.
rozwiń zwiń