Sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął, a w Chinach zaczyna brakować prądu. Rząd zwiększa import węgla

2021-10-28, 09:55

Sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął, a w Chinach zaczyna brakować prądu. Rząd zwiększa import węgla
W Chinach brakuje węgla. Foto: Twitter

Doniesienia o przerwach w dostawach prądu do fabryk w całych Chinach nasilają się. Lokalne władze próbują zrównoważyć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną z wysiłkami zmierzającymi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. 

Wstępne dane handlowe pokazały, że import węgla przez Chiny wzrósł we wrześniu o 76 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym do 32,9 mln ton.

W miarę jak Chiny próbują rozwiązać problem braku energii elektrycznej, kraj ten zwiększa również import węgla - sprowadzając trzy razy więcej węgla z Rosji niż w zeszłym roku, jak wynika z danych chińskich służb celnych.

Nowe dane celne pokazały, że duża część węgla pochodziła z Rosji i Indonezji - a nie z Australii. W 2019 r. kraj ten odpowiadał za około 38 proc. chińskiego importu węgla energetycznego, podstawowego paliwa do produkcji energii elektrycznej.

Powiązany Artykuł

shutt piec huta 1200.jpg
Cena miedzi najwyższa od 1000 lat. Kontrakty terminowe z premią 1000 dolarów za tonę

Chiny zaimportowały we wrześniu około 3,7 mln ton węgla energetycznego z Rosji, zgodnie z danymi celnymi udostępnionymi przez Wind Information. To o 28 proc. więcej niż w sierpniu i o ponad 230 proc. więcej niż rok temu.

Pomimo zwiększonego zapotrzebowania Chin na węgiel, dane agencji celnej wykazały, że import węgla energetycznego z Australii pozostał na poziomie zerowym od czasu wprowadzenia nieoficjalnego zakazu pod koniec 2020 roku.

Australia była niegdyś największym źródłem importowanego przez Chiny węgla. Jednak napięcia polityczne między dwoma krajami wzrosły po tym, jak Australia poparła dochodzenie w sprawie sposobu, w jaki Pekin poradził sobie z pandemią koronawirusa.

Chiny zaimportowały w zeszłym miesiącu 3 mln ton węgla energetycznego z Indonezji, co stanowi wzrost o 19 proc. w porównaniu z sierpniem i wzrost o 89 proc. w porównaniu z wrześniem 2020 roku.

PolskieRadio24.pl/ CNBC/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej