Ważna informacja dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia szykują się duże zmiany

2021-10-26, 13:37

Ważna informacja dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia szykują się duże zmiany
zdjęcie ilustracyjne. Foto: MRPiPS

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać duże zmiany w obsłudze programu "Rodzina 500 plus". Jak poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, obsługę świadczenia będzie stopniowo przejmować ZUS, wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a wypłata nastąpi tylko w gotówce na konto.

ZUS przygotowuje się do obsługi programu "Rodzina 500 plus", którą przejmie od 1 stycznia przyszłego roku.

Wnioski do ZUS tylko w drodze elektronicznej

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci obsługą programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Wnioski elektroniczne składane przez PUE ZUS, bank lub portal Empatia

- Będzie można to zrobić poprzez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia - przypominał Paweł Żebrowski.

Powiązany Artykuł

1200 Maląg f.jpg
Marlena Maląg z okazji Dnia Praw Rodziny: od 2015 r. rodzina jest w centrum życia

Pieniądze z programu będą wypłacane jedynie bezgotówkowo, na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.

Rzecznik dodał, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus".

Posłuchaj

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski poinformował, że ZUS przygotowuje się do obsługi programu "Rodzina 500 plus", którą przejmie od 1 stycznia przyszłego roku./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

Do maja 2022 r. przyznane świadczenia będą wypłacane przez gminy

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na który zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS tylko nowe wnioski o świadczenie

Paweł Żebrowski podkreślił, że do ZUS należy kierować od początku nowego roku tylko wnioski o nowe, niewypłacane do tej pory świadczenia 500 plus, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Powiązany Artykuł

rodzina 500 plus 1200 free.jpg
"Świadczeniobiorcy nie poniosą żadnych strat". Nowelizacja ustawy dot. 500+

Rzecznik ZUS zwrócił uwagę, że wcześniej podobne zmiany jak przy 500 plus przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Program "Rodzina 500+" działa od 2016 r.

Rządowy program "Rodzina 500+" jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet.

W efekcie uruchomienia rządowego programu "Rodzina 500+"nastąpił znaczący wzrost udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB - z 1,78% PKB w 2015 r. do 4 % PKB obecnie.

Rządowy program "Rodzina 500+" jest przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieci.

Powiązany Artykuł

1200 marlena maląg pap.jpg
"To troska o zdrowie i życie Polaków". Marlena Maląg o działaniach rządu w czasie pandemii

W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w rządowym programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Począwszy od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

PR24, IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej