X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Inwestycji Strategicznych. Prezes BGK: szansa na szybki rozwój lokalnych społeczności

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:51
- Ponad 23 mld zł to kwota, która wesprze inicjatywy samorządów w efekcie pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu. Jeszcze w tym roku planujemy wyniki kolejnego naboru, ale program ten będzie kontynuowany. Preferujemy inwestycje nowoczesne, generujące nowe miejsca pracy, dające szanse lokalnym wykonawcom - mówiła w audycji "Rządy pieniądza" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Robson90
Posłuchaj
20:51 PR24_AAC 2021_10_26-09-08-21.mp3 Prezes BGK: środki z Programu Inwestycji Strategicznych szansą na szybki rozwój lokalnych społeczności (Polskie Radio 24)

- Wczoraj ogłosiliśmy wyniki pracy komisji przy premierze, która przeanalizowała prawie 8 tys. wniosków i zdecydowała jak te 93 mld zł, o które wnioskowały samorządy, przełożyć na 20 mld zł dostępne do rozdzielenia gminom. A chodzi o inwestycje strategiczne dla naszych małych ojczyzn. Część z nich leżała na półkach wiele lat, czekając na pieniądze, które mogą teraz poprawić jakość życia mieszkańców. Premier zdecydował ostatecznie o zwiększeniu puli środków o dodatkowe ponad 3 mld zł - informowała prezes Daszyńska-Muzyczka.

1200_pieniądze_shutterstock.png
Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to ponad 23 mld zł i niemal 4 tys. projektów

Wnioski pod lupą

Wyjaśniła, że z 8 tys. wniosków, 4,4 tys. wniosków dotyczy nowo uruchamianych inwestycji dzięki środkom z Programu. Mają one zaspokoić potrzeby ponad 97 proc. jednostek samorządu terytorialnego. Są to nie tylko gminy, ale też powiaty, miasta na prawach powiatów, województwa czy związki samorządowe.

Prezes BGK podała, że przyczyną braku akceptacji części wniosków były kwestie proceduralne albo planowanie zbyt skomplikowanych inwestycji. Zaznaczyła, że mogą one zostać poprawione i złożone w kolejnym naborze, który rozpocznie się lada moment.

- Ten drugi pilotaż będzie już łatwiejszy także dlatego, że część wniosków trzeba tylko uzupełnić czy poprawić, ale będą one składane na bazie dotychczasowych. Komisja też już jest przygotowana, więc chcemy, żeby jeszcze przed końcem roku zostały ogłoszone wyniki kolejnego naboru wniosków - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK tłumaczyła też kwestię nadmiernego skomplikowania odrzuconych wniosków. Problem polegał na tym, że gminy zawierały we wniosku wszystkie inwestycje, które chciałaby zrealizować w ciągu 10 lat. Ponieważ do jednego wniosku otrzymuje się jedną promesę, to znaczy, że trzeba byłoby ogłosić jeden przetarg na wszystkie inwestycje. Zarówno znalezienie takiego wykonawcy, jak i przeprowadzenie całego przetargu jest niemożliwe. Dlatego też przed kolejnym naborem wnioskodawcy mogą spodziewać się wsparcia ze strony BGK.

- Już dziś rozpoczynamy wyjazdy i spotkania ze wszystkimi samorządami. Będziemy oferowali pomoc w przygotowaniu wniosków, w przygotowaniu się do przetargów. Będziemy wskazywać, jaki wniosek ma największe szanse i na realizację inwestycji, i na otrzymanie dofinansowania. Eksperci BGK są też do dyspozycji na telefon czy w kontakcie mailowym. Jest uruchomiona specjalna infolinia dla samorządów - poinformowała prezes Daszyńska-Muzyczka.

Szansa dla lokalnego biznesu

Mówiła również, że Program daje szansę rozwoju polskiej lokalnej przedsiębiorczości. Podała, że ponad 11,3 mld zł będzie przeznaczone na infrastrukturę drogową, prawie 5 mld zł na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Jest ona niezwykle potrzebna, biorąc pod uwagę fakt, że 58 proc. domostw w Polsce nie ma jeszcze dostępu do kanalizacji. Instalacje te będą generować dodatkowe przychody gmin.

Prezes BGK zaznaczyła, że Program inwestycji Strategicznych to również szansa na odbudowę kraju po pandemii i wywołanym nią kryzysie.

- Gdy już będzie akceptacja KPO i rozpocznie się realizacja perspektywy unijnej na lata 2021-2027 to program skierowany do samorządów będzie dla nich dodatkowym źródłem pieniędzy. Jest to dodatkowe koło zamachowe odbudowywania gospodarki po pandemii, bo inwestycje publiczne mają zawsze największy wpływ na zrównoważenie cyklicznych trendów gospodarczych, zwłaszcza w kryzysie - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Czytaj także

BGK udziela preferencyjnych pożyczek na rzecz spółdzielni i fundacji działających na rzecz osób wykluczonych

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:30
- Udzielamy preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek na rzecz podmiotów ekonomii społecznej, które pomagają osobom bezrobotnym, bezdomnym i niepełnosprawnym. Warto poznać szczegóły tego programu, bo skutecznie pomogą instytucjom wspierającym osoby wykluczone - powiedziała Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor biura rozwoju instrumentów finansowych banku BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla samorządów. Wiceszef MSWiA: 97 proc. z nich skorzysta z Programu Inwestycji Strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:36
- 97 proc. polskich samorządów będzie mogło skorzystać z konkretnych inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład - mówił wiceszef MSWiA, przewodniczący komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład Paweł Szefernaker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to ponad 23 mld zł i niemal 4 tys. projektów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:24
O miliardach złotych dla samorządów, w ramach rządowego funduszu Polski Ład w Programie Inwestycji Strategicznych, mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Remigiusz Górniak, wiceprzewodniczący Związku Samorządów Polskich.
rozwiń zwiń