X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Polsce stagflacja nie grozi". Paweł Borys o sytuacji gospodarczej po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:40
Polsce nie grozi obecnie stagflacja, ponieważ odbicie gospodarcze po pandemii jest bardzo dynamiczne - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał jednak, że w światowej gospodarce w 2023 r. możemy obserwować okres niższego wzrostu PKB, przy podwyższonej inflacji.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

- Nie grozi nam obecnie stagflacja (wzrost inflacji przy jednoczesnym spadku wzrostu gospodarczego), ponieważ odbicie gospodarcze po pandemii jest bardzo dynamiczne i nawet powoduje oznaki przegrzania gospodarki w niektórych segmentach rynku. Dużym wyzwaniem są zrywające się łańcuchy dostaw. Czas oczekiwania na dostawy przykładowo procesorów wzrósł 3-krotnie. To powoduje zatrzymanie produkcji w branży sprzętu IT i elektronice oraz branży samochodowej - powiedział PAP Paweł Borys.

Prezes PFR zastrzegł jednak, że w 2023 na świecie może się pojawić ryzyko pojawienia się tego zjawiska, ze względu na rosnące ceny surowców. Jego zdaniem Polska pod tym względem jest jednak bezpieczna, ze względu na spodziewane szybkie tempo wzrostu.

shutt inwestycje 1200.jpg
Wzrost inwestycji i szybki rozwój są zagrożone. Powodem rosnące ceny surowców i energii

Stopy procentowe w górę

Borys był też pytany o niedawną, pierwszą od lat podwyżkę stóp procentowych. Zwrócił uwagę, że Polska nadal ma jedne z najniższych poziomów stóp procentowych na świecie w ujęciu realnym. Jego zdaniem decyzja NBP była przede wszystkim sygnałem do rynku, że bank centralny będzie działał przeciwko utrzymywaniu się wysokiej inflacji.

- Chodzi o pokazanie, że będą podejmowane działania zapobiegające utrzymaniu się podwyższonej inflacji, co ma obniżać tzw. oczekiwania inflacyjne. W szczególności chodzi o zapobiegnięcie ryzyku spirali wzrostu płac i cen. Przy dobrej kondycji rynku pracy i rosnących płacach może się ono zmaterializować w kolejnych kwartałach - podkreślił Paweł Borys.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA inflacja POLSKA

Czytaj także

Bilans płatniczy Polski. Znamy najnowsze dane banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:11
Saldo rachunku bieżącego w sierpniu było ujemne i wyniosło 7,7 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 4,4 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Robimy wszystko, by były jedne z najniższych w Europie". Obajtek o cenach paliw

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 10:15
- Cena bierze się z pewnych nakładów, które musimy dorzucić do ogólnej ceny paliw. Jako PKN Orlen robimy wszystko, żeby paliwa były jedne z najtańszych w Europie i to się nam udaje - mówił w rozmowie z TV Trwam prezes Orlenu Daniel Obajtek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja we wrześniu. W piątek GUS opublikuje nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 04:57
Główny Urząd Statystyczny poinformuje o poziomie inflacji we wrześniu. Z opublikowanego na początku października szybkiego szacunku wynikało, że we wrześniu roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniosła 5,8 procent.
rozwiń zwiń