X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kupujesz nieruchomość lub mieszkanie? Zobacz wydatki, które pozwalają na obniżenie podatku od tej transakcji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:38
Wydano interpretację podatkową, określającą, jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pravinrus

Na liście jest m.in. zakup i instalacja kuchenki, okapu, mebli na wymiar czy oświetlenia.

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację doprecyzowującą katalog wydatków, jakie podatnik może ponieść, aby pomniejszyć należny podatek.

Sprzedajesz nieruchomość do 5 lat po jej zakupie - zapłacisz 19-procentowy podatek

Przypomniano, że podatnik, który sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od jej zakupu, powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży.

Wskazano, że swego rodzaju „kołem ratunkowym” dla podatników może być ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku.

Można z niej skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka, lub jej remont czy przebudowę.

- Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia "remont" oraz "budowa", nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania - wskazał cytowany w informacji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

pit podatki 1200.jpg
Polski Ład. Zobacz, na czym polegają zmiany w podatkach i kto na nich skorzysta

Powiedział, że interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki, jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Lista zakupów, która uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Napisano, że do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe dokona zakupu i instalacji między innymi: kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej czy płyty indukcyjnej; piekarnika; szafki stanowiącej element mocowania umywalki; oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych; okapu lub pochłaniacza; mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. mebli pod wymiar.

Zaznaczono, że w świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. 

"Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku" - czytamy.


PAP, jk

Czytaj także

Zarabiający mniej niż 13 tys. zł nie stracą na zmianach podatków. Sarnowski: to projekt, przyjęty przez Radę Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:18
- Zmiana w klinie podatkowym, podniesienie kwoty wolnej od podatku, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. – wyliczał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski, mówiąc o korzyściach z planowanych zmian podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa ma problem z podatkiem od nieruchomości. Nie wydano 100 tys. decyzji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:40
Jest problem z naliczaniem podatku od nieruchomości w Warszawie. Stołeczni urzędnicy nie wydali blisko 100 tysięcy decyzji w tej sprawie - informuje Radio Zet.
rozwiń zwiń